افشین رهنما؛ ارتباطی از جنس ۶ درجه جدایی

افشین رهنما

شش درجه جدایی نام نظریه‌ای است که می‌گوید هر دو شخص دلخواه بر روی کرهٔ زمین با ۶ واسطه یا کمتر به هم مربوط می‌شوند. در واقع هر دو نفر در دو گوشه متفاوت از جهان، حداکثر از طریق ۶ نفر به هم مرتبط هستند. این نظریه، مقدمهٔ نظریهٔ دیگری به نام دنیای کوچک است. (+)

این تعداد ۶ نفر مربوط به قبل از ظهور اینترنت است. فیسبوک در فوریه سال ۲۰۱۶ تحقیقاتی انجام داد که طبق آن با ظهور شبکه‌های اجتماعی، تعداد واسطه‌ها از ۶ نفر به ۴ نفر کاهش پیدا کرده است. بر اساس همین نظریه، در لینکدین می‌توانید در کنار اسم و تصویر هر فرد این سه ویژگی (+۱st – 2nd – 3rd) را ببینید. اینها می‌گوید که شما با ۲ یا ۳ واسطه و کانکشن در لینکدین با آن شخص ارتباط دارید. برای مثال احتمالا من یا شما در لینکدین با ۳ واسطه بیشتر یا کمتر، با تیم کوک مدیرعامل اپل از آن سر دنیا ارتباط داریم.

اولین دیدار من با افشین رهنما مدیرعامل مدرسه اکسیژن، استاد روانشناسی و توسعه فردی و دکترای روان‌شناسی تربیتی، طبق همین مدل و نظریه اتفاق افتاد. من به واسطه ۲ نفر یعنی همسرم فاطمه جان عباسی و بهناز گلپایگانی عزیز، افتخار این آشنایی را داشتم.

این حلقه اتصال به واسطه دوره‌های آموزشی افشین عزیز در دیجیکالا با راهبری بهناز عزیز و حضور فاطمه جان در دوره‌ها ایجاد شد. اما دیدار من و افشین جان به دلیل وجود هم‌زمانی موضوعات مشترکی بود که بسیار خوشحال هستم به این بهانه‌‌ها، آغازگر این دوستی و ارتباط شدیم.

در این دیدار دوستانه چند ساعته، درباره موضوعات مختلفی صحبت کردیم. بیشتر صحبت‌ها به دلیل تخصص افشین عزیز در موضوعات روانشناسی و رفتارشناسی انسان، در همین حوالی بود. برای من به شدت جذاب و آموزنده بود.

اما زندگی نزیسته و جرئت برای زیستن تجربه‌های جدید در زندگی، یکی از موضوعات مهم گفتگوهای ما بود. همچنین جالب است که بدانید افشین طرفدار دو آتشه فوتبال و باشگاه‌های پرسپولیس، بارسلونا، منچسریونایتد و آ.ث. میلان است. درحالی که من طرفدار دیوانه‌وار یوونتوس هستم و کل کل درباره باشگاه‌ها را با پیشنهاد اسکن کردن کیوآر کد منو و سفارش دادن، خاتمه دادیم.

راستش را بخواهید من تا قبل از این دیدار، با هیچ روانشناس عزیز و شخصی که دانش و تجربه روانشناسی و رفتارشناسی انسان را بداند، گفتگویی نداشتم. اما بعد از این دیدار متوجه شدم چقدر می‌تواند این هم‌صحبتی‌ کمک‌کننده باشد. چه یک گپ کوتاه دوستانه باشد، چه حضور در دوره‌های اموزشی باشد (باتوجه به توضحات فاطمه جان از دوره افشین عزیز) و چه تداوم حضور در یک دوره درمانی با یک پزشک روان‌شناس باشد.

اگر از دوستان افشین عزیز هستید یا تجربه‌ای مشابه در ارتباط از جنس ۶ درجه جدایی دارید، بسیار خوشحال می‌شوم در بخش نظرات حتما تجربه‌تان را بنویسید.

اگر هم من می‌توانم واسطه ارتباط شما با افشین عزیز و مدرسه اکسیژن برای بهره‌مندی از دوره‌ها و خدمات‌شان باشم، خوشحال می‌شوم بتوانم کمکی کنم.

۲ دیدگاه

 1. محمد عزیزم
  چه زیبا نوشتی
  از خواندن کلمه به کلمه‌ش لذت بردمو کیف کردم
  و دلم برات تنگ شد
  خداروشکر میکنم که برگزاری دوره در دیجی کالا باعث این آشنایی فرخنده شد

  1. خیلی مخلصیم افشین رهنما عزیز
   محبت دارین شما و از صمیم قلب از این آشنایی و دوستی خوشحالم و حتما به زودی تجدید دیدار می‌کنیم

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *