بانی، بانیِ بیانِ درد و دل‌های بیان!

نزدیک به ۳ سال تو بلاگ بیان (blog.ir) وبلاگ‌نویسی کردم؛ تجربه‌ای که همیشه ازش به نیکی یاد می‌کنم و خوشحالم برای همچین سرویس وبلاگ‌نویسی‌ای. هنوزه که هنوزه هم هر کسی ازم می‌پرسه چه سرویس وبلاگ‌دهی‌ای خوبه بدون معطلی بهش می‌گم بلاگ بیان.

تو همون بازه‌ی زمانی که وبلاگم رو بلاگ دات آی‌آر بود، شرکت بیان در نمایشگاه مطبوعات سال ۹۳ چندین کارگاه با موضوعات مختلف برگزار کرد که من در کارگاه حقوقی‌ای که داشت شرکت کردم.

کسی که در این کارگاه صحبت کرد برامون، علی قدیری بود؛ اون موقع نمی‌دونستم بنیان‌گذار شرکت بیان هستن ایشون که بعدها فهمیدم و چون خودشون کارشناسی و کارشناسی‌ارشد حقوق دارن، تو اون کارگاه از موضوعات حقوقی پیرامون حریم خصوصی در فضای مجازی و نحوه‌ی اعاده حیثیت در اینترنت صحبت کردن.

گذشت و گذشت تا در همین هفته در رویداد بانی (هفدهمین رویداد استارتاپ گرایند سابق تهران) شرکت کردم، رویدادی که مهمان‌اش علی قدیری عزیز بود.

علی قدیری کیست؟

علی قدیری متولد ۱۳۵۹ هست و جالبه بدونید متولد ایتالیاست و چند سال اونجا زندگی کرده و به ایران اومدن. توی دبیرستان ریاضی‌و‌فیزیک خونده ولی به‌خاطر حرف یکی از معلم‌هاش میره حقوق میخونه! درست مثل من ؛))

معمولاً همه تمایل به انتخاب رشته‌های فنی و مهندسی دارن، دیگه بعدش رشته‌های پزشکی، رشته‌های انسانی هم میمونه برای کسایی که ذهن قوی برای مباحث ریاضی ندارن؛ این تفکر غالب مردم هست و تا حدودی داره اتفاق می‌افته، در صورتی که اکثر مدیران و مسئولان کشوری در رشته‌های انسانی تحصیل کردن؛ این میشه که علی قدیری تصمیم میگیره برای کمک به کشورش و ساختن آینده‌اش رشته حقوق که زیر‌شاخه‌ی انسانی هست رو انتخاب کنه.

واسه همینه که شرک بیان تا حالا چندیدن مورد پیگیری حقوقی موفق و پیروزمندانه رو تجربه کرده، چرا که بنیان‌گذارش در رشته‌ی حقوق سررشته داره.

انتخاب آبدارچی شرکت بیان از بین ۱۰۰ نفر!

اگه متعجب شدید، تعجب من موقع شنیدن این جمله ۱۰۰ برابر شما بود. علی قدیری به گفته‌ی خودش روی تیم شرکت و مسائل مختلف مرتبط با شرکت وسواس شدیدی داره و به سادگی ازشون نمی‌گذره؛ البته الان معتقد هست توجه به جزییات در ۸۰٪ ابتدایی کار مهم نیست، اما در ۲۰٪ پایانی بسیار تاثیرگزار هست.

سراب کارآفرینی

الان همه دوست دارن کارآفرین بشن در صورتی که شناخت و تصور درستی از این مسیر ندارن، فقط یک تصویر غیرواقعی تو ذهن‌شون هست چرا که ۵-۶ تا نمونه موفق تو جهان رو دیدن و فکر می‌کنن اونا هم یکی از اون ۵-۶ تا هستن.

به قول علی قدیری حوزه‌ی استارتاپ‌ها و کارآفرینی مثل ورزش بوکس هست. واقعا بوکس هست ولی در ظاهر مثلاً ورزش تنیس نشون داده میشه؛ همچی آروم و خوب.

بد نیست به ۴ توصیه‌ای که علی قدیری برای شروع یک استارتاپ بیان میکنه دقت بیشتری بشه:
اول اینکه باید خودمون رو خوب بشناسیم.
دوم شناخت انکیزه‌هاست؛ از انجام این کار دنبال چی هستم، پول، شهرت، ارتباطات اجتماعی و…
سوم شناخت دقیق حوزه‌ای که می‌خوایم در اون فعالیت کنیم.
و چهارم شناخت افرادی که قراره باهاشون همکاری داشته باشیم.

روحیه جنگندگی بیان

با شروع صحبت‌های علی قدیری قرار شد یه سری حرف‌هایی که رنگ تلخی دارن در صحبت‌های پایانی بیان بشن. حرف‌هایی که بیان داشت به خاطر نه گفتن به بعضی موضوعات چقدر سنگ‌اندازی در مسیر موفقیت شرکت بیان صورت گرفته تا جایی که علی قدیری تا مرز بازداشت شدن هم رفته و کار به مسدود شدن حساب‌های شرکت و حقوق نگرفتن اعضای تیم بیان هم کشیده است. اما روحیه جنگندگی بیان باعث نشده شکست رو قبول کنن و پا پس بکشن و برای ادامه‌ی مسیر دارن می‌جنگن. “رسیدن به موفقیت یعنی تحمل انواع حملات.”

4 دیدگاه

 1. بیان رو خیلی دوست دارم ، به خاطر طراحی ایرانیش .
  اقای قدیری رو هم دوست دارم بخاطر سرویس متفاوتی که طراحی کرده و خودشو از همه سرویس های بلاگ دهی متفاوت کرده .
  البته گله هایی هم هست ، مثل قالب های تاریخ مصرف گذشته که نه کدنویسیشون استاندارد هست و نه با گجت های مختلف سازگار .
  راستی ، اینم بگم که هیچی وردپرس نمیشه ها :دی

  1. ممنون برای نظرت مسعود جان 🙂
   به نظر من بیان واقعا دوست داشتنی و موفق هست. اون مورد قالب هم میشه خیلی راحت با کمی دانش کد نویسی حلش کرد. الان همین قالب وبلاگم که روی وردپرس هست رو من رو بلاگ بیان هم طراحی کرده بودم.
   صد در صد ؛)

 2. بیان خیلی خوب است ولی یک مشکل دارد او این که منحصر برای ایرانیان عزیز است. باید فرا منطقه ای باشد وشهروندان دیگر کشورها که علامند بیان هستند بتوانند برای خود وبلاگ بسازند. متأسفانه چنین نیست.

  1. من شخصا بیان رو خیلی دوست دارم، اما متاسفانه اتفاقاتی برای این شرکت و توسعه محصولاتش رخ داد که اجازه نداد روند خوبی داشته باشن. ایشاالله که روز به روز بهتر بشن و پیشرفت کنن.

دیدگاهی بنویسید