این کتاب را از آخر به اول بخوانید!

تقریباً دو سوم از کتاب رو خونده بودم که داشتم به این فکر می‌کردم چرا این کتاب همون کتاب جذابی نیست که محمدرضا شعبانعلی عزیز در این پست به معرفی اون پرداخته بود؟

ولی وقتی به یک سوم پایانی کتاب رسیدم همه چیز تغییر کرد و حالا تو دلم مُلتمسانه می‌خواستم که ای کاش این کتاب تموم نمی‌شد و به اندازه‌ی همون دو سوم کسل‌کننده، دو سوم دیگه ادامه داشت.

کتاب پختستان توسط یک معلم هندسه به نام ادوین ابوت در سال ۱۸۸۴ میلادی نوشته شده که حکایت‌گر دنیایی است همانند یک صفحه‌ی تخت و متشکل از موجودات هندسی مثل مربع و دایره که همگی دو بعد دارن، طول و عرض.

اما در کنار پختستان دنیای دیگه‌ای هم وجود داره به نام حجمستان که علاوه‌بر طول و عرض، ارتفاع هم وجود داره که مربع‌ها می‌شن مکعب یا دایره‌ها می‌شن کُره. یعنی بعد سوم ارتفاع هست.

داستان از جایی جذاب میشه که یه کره از دنیای حجمستان به دنیای پختستان میاد تا به مربع داستان، بگه که دنیا همین دو بعدی که در اون زندگی می‌کنید نیست و بُعد سومی وجود داره به اسم ارتفاع. دقیقاً شبیه ما آدم‌ها که در سه بعد زندگی می‌کنیم و در پی دست یافتن به بعد چهارم یعنی زمان هستیم، مربع هم از کُره می‌پرسه پس همون‌جوری که در دنیای پختستان بُعد دیگری به نام ارتفاع وجود داره، در دنیای حجمستان هم باید بُعد دیگر و بالاتری وجود داشته باشه! و اینجاست که کُره از پاسخ می‌ماند ؛)

این کتاب از دو بخش تشکیل شده، قسمت اول: جهان ما، به بیان دنیای پختستان می‌پردازد مثل آب و هوا، اهالی پختستان، نسوان این جهان و دیگر مسائل مرتبط که به همین‌خاطر ممکنه از حوصله‌تون خارج بشه.

برای همین گفتم این کتاب رو از آخر به اول بخونید.

قسمت دوم: دنیاهای دیگر تازه شروع قصه و ماجراهای مربع داستان هست که جذابیت کتاب تازه از اینجا شروع میشه و حیف که زود هم تموم میشه 🙁

کتاب پختستان نوشته‌ی ادوین ابوت و ترجمه‌ی منوچهر انور توسط نشر کارنامه در چاب دوم خودش در زمستان ۱۳۹۳ منتشر شده و در دسترس هست. من این کتاب رو به قیمت ۲۵ هزار تومن خریدم و معمولاً بعضی از کتاب‌هام رو تو کافه‌هایی که کتاب دارن می‌زارم تا بقیه هم از خوندنش لذت ببرن. احتمالاً کتاب پختستان رو تو کافه اولگا بزارم و اونجا بتونید پیداش کنین و بخونید 🙂

پی‌نوشت: تو گودریدز می‌تونیم در جریان کتاب‌هایی که می‌خونیم و دوست داریم، باشیم. منم اونجا هستم 🙂

۴ دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *