این جشنواره، جشنواره‌ی وب ایرانه

پارسال درست وقتی پام رو از جشنواره وب و موبایل ایران گذاشتم بیرون ناراحت بودم و کمی عصبی و سردرد ناشی از حرص خوردن واسه این همه اتفاق خوب که می‌تونه خیلی خیلی بهتر انجام بشه و جشنواره‌ی وب ایران رو به معتبرترین و بهترین جشنواره در ایران برای فعالین وب فارسی تبدیل کنه، اما انگار دوست نداره و نتیجه‌اش شد یادداشتی که فرداش با این عنوان نوشتم: جشنواره‌ای به وسعت ایران اما در حد محلات!

امسال اما انگار داستان فرق کرده و به مناسبت دهمین سالگرد جشنواره وب و موبایل ایران شاهد تغییرات مثبت زیادی از روز اولِ استارت خوردن این جشنواره بودم و تقریبا تمام مواردی که پارسال تو یادداشت مذکور از سر دلسوزی و ناراحتی نوشتم که ای کاش اصلاح بشه و به اندازه‌ی بزرگیش، بزرگ و باشکوه برگزار بشه، خوشبختانه داره اتفاق میافته و شواهد و قرائن حاکی از اینه.

بزنم به تخته رنگ و روش وا شده

دو سال پیاپی قالب وبسایت جشنواره تغییر نکرده بود و به شدت هم بد و دوست نداشتنی بود و هیچ تلاشی نمی‌شد برای بهبود و انجام تغییرات مثبت که امسال خوشبختانه به کلی از زیربنا همه چی تغییر کرد اون هم چه تغییری.

یه قالب شسته رفته‌ی تمیز که آدم از دیدن و کار کردن باهاش لذت می‌بره و اصلا خسته‌کننده نیست.

اضافه شدن بخش‌های خوبی مثل بلاگ جشنواره که با مطالب بسیار خوب و کوتاه باعث شده میزان آگاهی علاقه‌مندان بیشتر و شفاف‌تر بشه و تولید محتواهای ویدیویی جذاب، تغییر گروه‌بندی‌ها و برنامه‌های متنوع دیگه‌ای مثل ده سال با وب فارسی، کارزار و انتخاب تاثیرگذارترین افراد در بخش دولتی و خصوصی وب ایران، همه و همه نشون از تغییرات خوب و مثبتی دارن.

تیم اجرایی کار بَلَد

تمام این تغییرات دوست داشتنی بلاشک بدون دور هم جمع بودن یک تیم کار بلد امکان‌پذیر نیست و دقیقا این تیم اجرایی قوی برای جشنواره‌ی امسال دور هم جمع شدن تا از روز اول، اجرای درست و دقیق هر بخش از جشنواره در مراحل و بازه‌های زمانی مشخص به خوبی قابل لمس باشه.

از تیم فنی تا تیم تولید محتوای این جشنواره به نظرم همگی دارن در حد و اندازه‌های بزرگی‌ این جشنواره تلاش می‌کنن و نظم خوبی در همه چی جاریه.

با این مدل داوری، شایسته‌ها برنده‌ان

یکی از انتقادهای همیشگی و جدی جشنواره وب و موبایل ایران مدل داوری شدن وبسایت‌های شرکت‌کننده در جشنواره بود که پر بود از ایرادهای اساسی و داوری شدن وبسایت‌ها با یه پاسخ بله و خیر، همین!

اما گویا امسال مهم‌ترین بخش جشنواره هم رو به تغییرات مثبت و خوبی میل پیدا کرده به این شکل که به طور کلی با یه بله و خیر کل وبسایت داوری نمی‌شه و هر وبسایت در چند بخش مثل کارکرد، محتوا، ساختار و مسیر، طراحی دیداری، تعامل و تجربه کلی داوری خواهد شد و امتیاز خواهد گرفت.

در نهایت هم شورایی تحت عنوان شورای داوری متشکل از افراد متخصص و باتجربه در وب ایران بررسی نهایی و نظارت کلی بر این موضوع رو دارن که امیدوارم امسال دیگه سایت‌هایی مثل سایت رضا عطاران که با طراحی و فناوری ۱۰ پیش نوشته شده و هرسال هم برنده میشه، جاشون رو بدن به برگزیده شدن شایسته‌های وب فارسی.

امسال همه چی فرق می‌کنه

با همه‌ی این تفاصیر به شدت خوشبین هستم و امیدوارم که امسال شاهد برگزاری یکی از بهترین جشنواره‌های وب و موبایل ایران باشم و با وجود برنده شدن یا نشدن وبلاگ خودم یا وبسایت و اپلیکیشن زرین‌پال که قرار بود امسال بخاطر اتفاقات سال گذشته در جشنواره شرکت داده نشن و با پافشاری من مبنی بر تغییرات اساسی امسال در جشنواره، زرین‌پال هم حضور پیدا کرد؛ وقتی پام رو از جشنواره می‌زارم بیرون خوشحال باشم و لبخند، فرصتی برای عصبی بودن و سردرد داشتن به من نده ؛)

از همینجا یه خشته نباشید هم می‌گم به تیم اجرایی جشنواره وب و موبایل ایران که مطمئنم تمام تلاش‌شون رو برای هرچه بهتر برگزار شدن جشنواره انجام میدن.

اگه دوست داشتین به وبلاگ من و وبسایت زرین‌پال هم رای بدین تو بخش رای‌گیری مردمی. مرسی ؛)

رای به وبلاگ من | رای به وبسایت زرین‌پال | رای به اپلیکیشن زرین‌پال

3 دیدگاه

 1. سلام محمد جان
  سینا هستم، مدیرپروژه جشنواره.
  نظراتت واقعا برامون ارزشمنده و پارسال باعث شد از همون روزای اول برای بهتر کردن اوضاع تلاش کنیم.
  خیلی خوشحالم که تونستیم موفق بشیم و امیدوارم باز هم توجهت رو نسبت به جشنواره داشته باشیم

  1. سلام سینا جان 🙂
   اول از همه ممنون که با همه‌ی مشغله‌ای که داری وقت گذاشتی و این یادداشت رو خوندی، دوم اینکه منم خیلی خوشحالم که تو و تیم خوبت برای هرچه بهتر برگزار شدن این جشنواره دارین تمام تلاش‌تون رو می‌کنید. مورد سوم هم چیزی نیست جز تشکر از لطف و محبتت.
   موفق باشین 🙂

دیدگاهی بنویسید