تِستِ مامان

اسم عجیبی داره و اگه رو جلد کتاب نوشته نشده بود چطور با مشتری‌ها صحبت کنیم و با وجود دروغ‌هایی که از همه می‌شنویم، بفهمیم که آیا ایده‌ی کسب‌و‌کارمون به درد می‌خوره یا نه؛ یه درصد هم احتمال نمیدی این یه کتاب درباره‌ی بهتر پیش بردن ایده‌ها و کسب‌و‌کارمون باشه.

راستش تست مامان متفاوت‌ترین کتابی بوده که تاحالا خوندم و واقعا از داشتنش لذت بردم. کافیه هشتگ #تست_مامان رو تو توییتر دنبال کنین تا ببینین چرا این کتاب متفاوت هست و در ادامه منم می‌گم چرا این کتاب از بقیه‌ی کتاب‌ها یه سر و گردن بالاتره!

محتوای خسته نکننده!

هیچوقت فکر نمی‌کردم یه کتاب چاپی‌ای رو بخونم که با لحن محاوره‌ای نوشته شده باشه، مثل همین نوشته‌های وبلاگم؛ ولی همین لحن صمیمی و دوستانه تست مامان باعث میشه خوندن کتاب خسته کننده نباشه و یهو به خودت میای می‌بینی ۱۰۰ صفحه خوندی و فکر می‌کنی تازه ۳۰ صفحه خوندی.

استفاده از عبارت‌ها و تیترهای باحال باعث شده فهم این کتاب برامون آسون‌تر شه، مثل عبارت فوت کوزه‌گری که در انتهای هر بخش قرار داره و سعی میکنه کلیدی‌ترین نکته‌ی هر بخش رو برامون بیان کنه.

موضوعات مورد اشاره در تست مامان خیلی می‌تونه کمک‌حال مسیر پیش روی کسب‌وکارها باشه، پس چه بهتر با خوندن این کتاب مسیرهای اشتباهی رو که نویسنده‌ی این کتاب یعنی راب فیتزپاتریک رفته رو دوباره اشتباه نریم.

کیفیت چاپ

متاسفانه اهمیت به راحتی در استفاده از یه محصول تو ایران ارزش خاصی نداره اما باید بگم در کتاب تست مامان به چیزهایی اهمیت داده شده که آدم از شنیدنش متعجب میشه.

یه کتابه دیگه، می‌خوام بگیرم دستم بشینم یا دراز بکشم بخونم دیگه، زیر نور مهتابی یا چراغ مطالعه؛ یه کتاب که این حرفا رو نداره.

ولی واسه همین یه کتاب فکر شده تا از کاغذ‌هایی استفاده بشه تا هم سبک باشن و موقعی که کتاب به دست مشغول مطالعه هستیم دستمون خسته نشه و همچنین تا حدودی مات باشه، نه کاملا سفید تا بازتاب نور از صفحات کتاب کمتر بشه و چشم‌مون هنگام خوندن کتاب خسته نشه.

کار گروهی جواب میده

کتاب تست مامان حاصل یه کار گروهی هست، در واقع این کتاب توسط ۸۵ نفر از علاقه‌مندان و فعالین حوزه کسب‌و‌کار ترجمه شده و با مدیریت آرش میلانی دوست‌داشتنی و یک تیم سه نفره که کار یکسان‌سازی تمام ترجمه‌ها از لحاظ لحن و نگارش رو بر عهده داشتن، به سرانجام رسیده.

اتفاقی که ممکنه ناممکن به نظر برسه مخصوصا با روحیه‌ی انفرادی کار کردن ما ایرانی‌ها اما باید گفت کار گروهی همیشه بهتر جواب میده.

تست مامان فقط یه کتاب نیست!

یه مجموعه‌ی کامل از اتفاقای خوبه. روزی که این کتاب به دستم رسید شکه بودم؛ از اینکه به عنوان یه نفری که یه محصولی رو سفارش داده که میتونه یه چیز ساده مثل یه کتاب باشه، فقط یه کتاب ساده تحویل نمیگیره!

اول از همه مجذوب بسته‌بندی شیک و باسلیقه‌اش شدم، بعدش مات و مبهوت نامه‌ای که از طرف آرش میلانی تو بسته‌بندی بود شدم و بعدش عاشق اوریگامی‌ای که تبدیل به یه گیره کتاب باحال میشد، شدم که مثل این بچه‌ها که کاردستی درست می‌کنن، بشینم با قیچی و چسب اون اوریگامی رو درست کنم.

ممنون از آرش میلانی دوست‌داشتنی و تیم پینگونیو که واسه کار خودشون و کسانی مثل من ارزش قائل هستن و ای کاش یاد بگیریم ازشون و خلاقیت رو در وجودمون نکشیم.

فکر می‌کنم با همه این حرف‌ها اگه این کتاب رو نخریم و نخونیم، علاوه‌بر اینکه شاید در مسیر راه‌ندازی و توسعه‌ی کسب‌و‌کارمون به مشکل بر بخوریم، صد در صد مواجهه با مجموعه‌ای کامل از اتفاقای خوب رو هم از دست دادیم.

در رابطه با این نوشته نظری دارید؟ خوشحال می‌شوم من و خوانندگان این نوشته را هم از آن مطلع کنید