OKR برای روابط عمومی

تازه در حال هضم KPI بودم که اواخر سال ۱۳۹۷ با مفهوم OKR در سازمان روبه‌رو شدم. اولین برداشت ذهنی‌ام این بود که این هم همان آش است و همان کاسه، اما خیلی زود متوجه خطای ذهنی‌ام شدم. تا حدودی فهمیدم که تلاش OKR برای ایجاد همسوسازی بین اهداف سازمان و عملکرد و اقدامات تیم‌ها است، در صورتی که KPI برای سنجش عملکرد افراد و تیم‌ها استفاده می‌شود.

در این یادداشت جزء آنچه در پاراگراف قبل نوشتم، تعریف دیگری از مفهوم OKR بیان نمی‌شود. پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی بهتر و دقیق‌تر با این مفهوم، حتما مقاله‌های انگلیسی و فارسی را با یک جستجو ساده مطالعه کنید. این مطلب نتیجه جستجوها و تجربه من از نوشتن OKR برای روابط عمومی است و احتمالا می‌تواند برای دوستان فعال در این حوزه که در سازمان‌شان از OKR استفاده می‌شود، کمک‌کننده باشد.

همانطور که در تصویر بالا ساختار OKR را دیدید، اهداف یا Objectiveها باید براساس اهداف و ماموریت سازمان تعریف شود. نتایج کلیدی یا Key Resultها در درست‌ترین حالت ممکن برای یک OKR باید با رویکرد نتیجه‌محور بودن تعریف شود. اما برای اندازه‌گیری نتایج کلیدی نتیجه‌محور در روابط عمومی، حتما به یک ابزار روابط عمومی مناسب نیاز داریم. درصورت نبود چنین ابزاری، مجبور هستیم که نتایج کلیدی را خروجی‌محور بنویسیم.

جدول زیر نمایش‌دهنده اهداف سازمان، اقدامات روابط عمومی، متریک‌های خروجی‌محور و نتیجه‌محور است که می‌توان به خوبی متوجه تفاوت میان سنجه‌های خروجی‌محور و نتیجه‌محور شد.

اهداف سازماناقدامات روابط عمومیسنجه‌های خروجی‌محورسنجه‌های نتیجه‌محور
ایجاد سرنخ فروش– انتشار بررسی محصول
– معرفی سخنران در رویدادها
– انتشار اخبار
– تعداد برنامه‌های سخنرانی
– تعداد بررسی‌های محصول
– تعداد اخبار منتشر شده
– تعداد مقاله‌های منتشر شده
– تعداد درخواست‌ها برای تست محصول
ایجاد تعاملات درون سازمانی– گفتگو و جلسه با مدیران
– استفاده از یک سامانه داخلی
– ارسال ایمیل
– تعداد ایمیل‌های ارسال شده
– تعداد جلسات برگزار شده
– تعداد بازدید از خبرنامه
– کاهش هزینه استخدام
– کاهش هزینه گردش مالی
جایگاه‌سازی به عنوان یک برند قابل اعتماد– انتشار گزارش
– برنامه مسئولیت اجتماعی برند
– انتشار اخبار
– تعداد برنامه‌های سخنرانی
– تعداد گزارش‌های منتشر شده
– تعداد اخبار منتشر شده
– تعداد رویدادهای برگزار شده
– تعداد اسپانسرینگ در رویدادها
– تعداد بازدیدکنندگان
– تعداد دفعات بازنشر
– تعداد بازدیدها از لینک‌ها

یکی از تفاوت‌های مهم بین سنجه‌های خروجی‌محور و نتیجه‌محور این است که برای رسیدن به نتایج مطلوب در سنجه‌هایی از جنس نتیجه، اقدامات مختلفی برای اجرا پیش روی ماست. به قول معروف می‌توان با دست بازتری کار کرد. اما سنجه‌های خروجی‌محور، در خودشان اقدامات را به همراه دارند. برای مثال برای انتشار ۱ گزارش در هر فصل از OKR، کاری جز انتشار گزارش نمی‌توان کرد. اما برای رسیدن به ۱۰۰۰ بازدیدکننده از اتاق خبر، می‌توان اخبار منتشر کرد، گزارش منتشر کرد، رویداد برگزار کرد و اقدامات دیگر.

جدول زیر نمونه‌هایی از Objectiveهای روابط عمومی براساس اهداف سازمان است که می‌توانید در صورت وجود اشتراک میان اهداف سازمان‌تان و مثال‌های زیر، از این نمونه‌ها استفاده کنید و به تناسب آن، اقدامات و نتایج کلیدی درستی از نوع نتیجه یا خروجی تعریف کنید.

اهداف سازماناهداف روابط عمومی
افزایش فروش محصول و سرویس– افزایش آگاهی از برند
– افزایش پیشنهادهای رسانه‌ای
– افزایش قصد خرید
افزایش سهم از بازار– افزایش سهم از گفتگو درباره برند
– افزایش سهم از انتقال پیام
– افزایش سهم از پوشش‌های مثبت رسانه‌ای
– افزایش سهم از پیشنهادهای خبرنگاران
– افزایش سهم از نقل‌قول‌ها درباره برند
– افزایش سهم از بازخوردهای مثبت مشتریان
افزایش سودآوری– کاهش هزینه ارتباطات
– کاهش هزینه هر فروش
– کاهش گردش مالی و خدمات بهتر به مشتریان

در انتها من به صورت پیش‌فرض در google sheets در دو جدول مجزا، برای روابط عمومی OKR با رویکرد نتیجه و خروجی نوشته‌ام که می‌توانید از آن و فرمتی که دارد، در نوشتن OKR برای روابط عمومی استفاده کنید.

دانلود نمونه OKR برای روابط عمومی

مانند تمام یادداشت‌ها، خواهشمندم که با نظرات ارزشمندتان معلم من در اصلاح اشتباهاتم باشید و در کامل‌تر شدن و بهتر شدن این مطلب برای من و خوانندگان آن، همراه باشید.

پی‌نوشت: تصویرسازی این مطلب برگرفته از اینجا است.

۳ دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *