دیجی‌کالا کپی می‌کند یا رادیکالا؟ یا شاید هیچکدام.

این مقدمه را می‌گویم، چرا که وقتی در مقام قیاس دیجی‌کالا و رادیکالا قرار می‌گیرید، از داستان کسب‌وکاری به نام رادیکالا که هنوز اسم و رسم دهان‌ پر کنی برای خودش به پا نکرده است، باخبر باشید.

سال ۱۳۹۳ جمعی از اعضای یک خانواده، با سرمایه شخصی و سال‌ها فعالیت در حوزه پخش مواد غذایی، با افتتاح یک فروشگاه مواد غذایی به نام ماهان، قدم در دنیای خرده‌فروشی‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌گذارند.

با یک شیب ملایم، این مسیر با رشد همراه بوده و هست. شعبه‌های جدید هر چند وقت یک‌بار در مناطق تهران افتتاح می‌شوند.

سال ۱۳۹۶ تصمیم به راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی یا به اصطلاح درست‌تر، یک سوپرمارکت آنلاین گرفته می‌شود. نام ابتدایی آن آف‌مارکت بود. اما به پیشنهاد من که عضو کوچکی از اعضای همین خانواده هستم، نام رادیکالا برای این سوپرمارکت آنلاین انتخاب شد. با توجه به تخفیف‌های همیشگی و وجود کالاهای اساسی، از نماد رادیکال در ریاضی الهام گرفتم. رادیکال اعداد را به ریشه و اساس خودشان می‌رساند و همیشه کسر می‌کند. رادیکالا یعنی کالاهای اساسی‌ای که همیشه تخفیف دارند.

بعد از گذشت ۳ سال از آن روزهای ابتدایی، رادیکالا حالا در میان کسب‌وکارهای فعال در زمینه سوپرمارکت آنلاین، حرفی برای گفتن دارد. برعکس روزهای نخست که از شعب فروشگاه ماهان تغذیه می‌شد، حالا خودش انبار و مرکز پردازش مستقل دارد. یک تیم بزرگ دارد که با جان و دل‌شان تلاش می‌کنند. من هم به عنوان عضو کوچکی از این خانواده و مجموعه، این یادداشت را فقط و فقط با این هدف نوشته‌ام، که اگر روزی رادیکالا را شناختید، در دل و ذهن‌تان آن را یک کپی ماهرانه یا ناشیانه از دیجیکالا تصور نکنید.

من قبلا درباره موضوع و مفهوم کپی، مشخصا درباره لوگو تپسی یادداشتی با نام «تشابه یا کپی؟ بازخوانی پرونده‌ی لوگو جدید تپسی» نوشته‌ام که می‌توانید با دیدگاه من در این رابطه بیشتر آشنا شوید.

داستان تشابه‌های دیجیکالا و رادیکالا از تغییر هویت بصری دیجی‌کالا شروع شد. پاییز ۱۳۹۸ من شخصا عهده‌دار این وظیفه بودم که لوگو و هویت بصری رادیکالا را تغییر دهیم. مفهوم یک لبخند و سبد خرید نتیجه نهایی لوگو فعلی رادیکالا بود که در زمستان ۱۳۹۸ لباس تازه‌ای به تن رادیکالا کرد.

دیجی‌کالا چند ماه پیش خیلی آهسته و کم کم از هویت بصری جدید خود با مفهوم لبخند رونمایی کرد. از نظر من کار درستی بود. به درستی هم اجرا شده بود.

اما این تشابه، دلیل بر کپی‌کاری دیجیکالا از رادیکالا نیست. همان‌طور که در یادداشت لوگو تپسی گفته‌ام، هر گردی گردو نیست.

احتمالا من هم اگر برای اولین‌بار با رادیکالا آشنا شوم و لوگوی آن را ببینم، در دلم می‌گویم: گِل بگیرن در کسب‌وکارهای ایرانی رو که همه از هم کپی می‌کنن. ورداشته از دیجیکالا کپی کرده، اسم و لوگو و همه چیزش رو.

اما واقعیت را چند خط بالاتر گفتم. اگر از طریق این یادداشت با رادیکالا آشنا می‌شوید، خواهشا در دل‌تان همچین جملاتی را مرور نکنید. دم شما گرم.

تا اینجای ماجرا و همین امروز، من هم دست به قلم نشده بودم تا به همگان بگویم آآآآآآآی مردم، به ولله همانا ما از کپی‌کاران نیستیم.

برای روز ۹/۹/۹۹ ما در رادیکالا کمپینی طراحی کردیم که در این روز به‌خصوص و نزدیک به جمعه سیاه، تخفیف‌های خوبی به مشتریان رادیکالا ارائه دهیم.

تمام دوستان خوب من در تیم رادیکالا پیشنهادهای خوبی داشتند، اما این ایده که در روز ۹/۹/۹۹ تا ۹۹٪ تخفیف در ۹ ساعت ارائه دهیم، تایید شد.

امروز دقیقا همین ایده را برای کمپین ۹/۹/۹۹ دیجیکالا مشاهده کردم که تا قبل از این، جزییاتی از کمپین گفته نشده بود و فقط تاریخ کمپین مشخص بود.

عمیقا می‌دانم که به فاصله یکی دو روز از بیان جزییات کمپین رادیکالا، نمی‌توان برنامه‌ریزی کرد و کمپین طراحی کرد. پس صد در صد این یک تشابه میان کمپین رادیکالا و دیجی‌کالا است. چرا که این ایده می‌تواند به ذهن هر کسی برسد.

اما می‌دانم احتمالا به دلیل تبلیغاتی که برای کمپین رادیکالا در حال اجرا است، شانس دیده شدن آن و مقایسه آن با دیجی‌کالا خیلی بیشتر است.

همین موضوع باعث شد تا دست به قلم بشوم و بگویم آآآآآآآآی مردم، این تشابه‌ها، کپی‌کاری رادیکالا از دیجی‌کالا نیست.

از نزدیک شاهد تلاش تمام دوستانم در رادیکالا هستم و نمی‌خواهم این ذهنیت کپی‌کاری رادیکالا از دیجی‌کالا، زحمات‌شان را به باد بدهد.

من از صمیم قلب دیجی‌کالا را دوست دارم و از مشتریان همیشگی‌اش هستم. دوستان خیلی خوبی هم در تیم دیجیکالا دارم که همیشه به من لطف دارند.

صرفا این چند خط یادداشت را در کمتر از نیم ساعت نوشتم و به اشتراک گذاشتم، تا اگر شما خواندید و شناختید، رادیکالا را کپی‌کننده از دیجی‌کالا ندانید، چرا که دوستان خوبی در رادیکالا دارم که می‌دانم با جان و دل برای آن در تلاش هستند و نباید این مدل ذهنیت‌ها، کارشان را بی‌ارزش نشان دهد.

۷ دیدگاه

  1. چقدر صریح و دل نشین حق مطلبو ادا کردی اقای عباسی فرد.لذت بردم واقعا
    خسته نباشی

  2. کاملا از دیجی کالا کپی کردی
    گل بگیرن در این کسب و کار مسخره اتو
    دیجی کالا مونده توی دوزاری بیایی ایده بزنی اونا ازت کپی کنن
    چه احمقی هستی

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *