اندر حکایت سربازی رفتن

یه هفته مونده بود که برم سربازی و تصمیم گرفتم بخش فارسی وبلاگم رو راه بندازم و بنویسم هرآنچه را باید.
برای طراحی وبلاگ از متن‌های آماده لورم ایپسوم استفاده کردم و همین متن‌های آماده لورم ایپسوم موند روی وبلاگ تا الآن که نزدیک به دو ماه و نیمه از سربازی من می‌گذره.
هرچی باشه باید اولین پست رو اختصاص بدم به سربازی چرا که دم‌دمای رفتن به سربازی بخش فارسی وبلاگ رو راه انداختم 🙂

الآن که دارم این مطلب رو می‌نویسم روی کاغذ، نه اینکه تایپ کنم، تو نمازخونه یگان نشستم و با همون لباس سربازی با یه خودکار و کاغذ دارم می‌نویسم تا ساعت ۲۰ بشه و من برم سر شیفت تا ساعت ۲۴، در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ که فکر می‌کنم وقتی من دارم شیفت می‌دم اونایی که دنبال‌کننده‌ی کنفرانس‌ها هستند دارن کنفرانس اپل برای معرفی آیفون ۷ رو می‌بینن 🙂

شاید مطالبی که می‌خوام از روز پست کردن دفترچه تا روز برگشتن از آموزشی رو بنویسم برای دوستانی که می‌خوان برن سربازی که امیدوارم سربازی رفتن برای همیشه منحل بشه و نرن، جالب و مفید باشه.

دیگه دفترچه پست نمی‌کنن، می‌رن پلیس‌+‌۱۰

قبلن‌ها وقتی می‌خواستن برن سربازی یه دفترچه‌ی سربازی می‌گرفتن و می‌خوندن و فرم‌هاشو پر می‌کردن و می‌رفتن معاینه پزشک و واکسن می‌زدن و دفترچه رو پست می‌کردن تا نامه یا برگ اعزام براشون بیاد.
الآن هم تقریباً همونه ولی یکم راحت‌تر شده. به این شکل که می‌رید پلیس+۱۰ می‌گید می‌خوام برم سربازی، یه چندتا فرم و کاغذ می‌دن بهتون و یه سر می‌رید کافی‌نت و ثبت‌نام می‌کنید و با یه کد رهگیری و فرم‌های پر شده که برای ۲ تا از فرم‌ها باید برید معاینه پزشکی و زدن واکسن، بعدش با مدارک و فرم‌ها می‌رید پلیس+۱۰ و درخواست رفتن به سربازی‌تون رو تکمیل می‌کنید و ارسال میشه واسه سازمان نظام وظیفه. از اینجا به بعد منتظر می‌شید برگ تاریخ اعظامتون بیاد دم خونه یا اینکه می‌تونید بعد از مدتی برید پلیس+۱۰ و از اونا برگ تاریخ اعزامتون رو بگیرید.

در حال حاضر امکان اینکه تاریخ اعزامتون رو عقب بندازید یا به عبارتی تمدید کنید هست اما باید بهتون بگم که وقتی اقدام می‌کنید برای رفتن به سربازی کمه‌کم شش ماه بعد تاریخ اعزامتون می‌خوره.

معافیت پزشکی و دردسرهاش

من خیلی ناخواسته افتادم تو پروسه‌ی معافیت پزشکی. چطور؟
معاینه پزشکی که می‌ری یه قد و وزن رو چک می‌کنه و یه فشار خون رو چک می‌کنه و می‌پرسه سالمی یا نه، همه چی که اوکی باشه برگه رو امضا می‌کنه و به سلامت.
من که رفتم دکتر فشار خونم رو گرفت و گفت خیلی بالاست. با تعجب پرسید خوبی؟ گفتم آره. گفت یه ۲۰ دقیقه بشین تا دوباره فشار خونت رو بگیرم. دوباره فشار خونم رو گرفت و باز بالا بود!
تو برگه‌ام نوشت فشار خون دارم و ممکنه معاف بشم! من هم تو دلم خوشحال که ایول الکی الکی معاف شیم چقدر خوب میشه و از همه چی بی‌خبر نمی‌دونستم پروسه‌ی معافیت پزشکی خیلی طولانی و سخت هست.

پلیس+۱۰ به جای ارسال درخواست رفتن به سربازی برای سازمان نظام وظیفه، درخواست معافیت زد و بعد از چند هفته اس‌ام‌اس اومد که فلان روز برم بیمارستا ۵۰۲ ارتش. همون روز رفتم و گفتن فردا با این مدارک و ۳۵۰ تومن پول برم اونجا!! فرداش رفتم و ازم اِکو و نوار قلب گرفتن که همین دوتا شد ۳۰۰ تومن!
فکر کردم دیگه تموم شد ولی نگو تازه شروع شده 🙂

برام وقت تعیین کردن فلان تاریخ که انقدر جلوتر از من وقت پر بود که چند ماه بعد نوبتم شد، واسه همینه می‌گن پروسه ی معافیت پزشکی زمان‌بر هست. باید میومدم ۴۸ ساعت تو بیمارستان بستری می‌شدم تا یه دستگاهی بهم وصل کنن که هر نیم‌ساعت فشار خونم رو بیگیره و از اون تصمیم بگیرن فشار خون دارم یا نه.

بستری شدن در بیمارستان

آرزو می‌کنم همه مریض‌ها خوب بشن و کسی مریض نباشه و سلامتی آرزوی اول و آخرمون باشه.
من بودم و یه اتاق ۴ تخته و یه تلویزیون کوچیک برفکی و دو تا هم‌تختی باحال که مثل من اومده بودن برای معافیت پزشکی و یه کتاب که آورده بودم بخونم، کتاب کار من جادو کردن است از خانم آنالی اکبری.
تو بیمارستان ۶ صبح صبحونه میدن، ۱۲ ظهر ناهار می‌دن و ۶ عصر هم شام میدن!!

تو بیمارستان جو غم‌انگیزی حاکم هست و آدم واقعاً ناراحت میشه از ناراحتی دیگران 🙁 از حال و روز مریضای اونجا و همراهاشون، از گریه‌ها و گله‌های عزیزانی که اونجا هستن. از اینکه می‌شینن پشت پنجره و بیرون و آدمای بیرون رو یه جور دیگه که شاید ما نفهمیم نگاه می‌کنن.

خلاصه این دو روز هم با همه خوبی‌ها و بدی‌هاش گذشت و مرخص شدم، البته بماند که همین دو روز بستری شدن ۴۰۰ هزار تومن خرج گذاشت رو دستم و سر جمع ۷۰۰ تومن خرج شد برای یه معافیت پزشکی.

کمیسیون پزشکی و ۳ پزشک

یکی دو ماه بعد از مرخص شدن از بیمارستان یه نامه اومد که فلان تاریخ کمیسیون پزشکی من هست.
رفتم سازمان نظام وظیفه دیدم کلی آدم مثل من اونجا هستن. نوبت من شد، رفتم داخل، سه تا دکتر نشسته بودن و پرونده من رو همشون چک کردن و گفتن بیرون منتظر باشم.
یه سرباز اومد و از رو پرونده‌ها اسم‌ها رو می‌خوند و می‌گفت سرباز، معاف از رزم، معاف. به اسم من که رسید گفت: سرباز.

اینجا یک منطقه نظامی است

قبل از اینکه برم یزد یه نگاهی کرده بودم ببینم پادگان آیت‌الله خاتمی یزد کجاست و راجع‌به‌اش کسی چیزی گفته. از چیزایی که خوندم و دیدم می‌دونستم ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر خارج شهر هست و پادگان بزرگی هستش.
وارد دژبان پادگان که شدیم وسایلمون رو گشتن و برگه‌هایی بهمون دادن که مشخص می‌کرد افتادیم تو چه گردان و گروهانی.
همه حال عجیب و غریبی داشتن.

راستش باید بگم دو شب اول آموزشی از مزخرف‌ترین شبا و روزای آدم میشن 🙁 یه بغض عجیبی گلوی آدم رو میگیره که نه میزاره چیزی بخوری، نه حرف بزنی. خیلی هم نتونی جلو خودت رو بگیری می‌ری یه گوشه یا زیر پتو گریه می‌کنی.
این حالت بعد از چند روز عادی میشه و دیگه آدم به محیط و شرایط عادت می‌کنه. چند روز اول همش به توجیه شدن میگذره که اینجا یک منطقه نظامی هست و خونه خاله نیست. نظم حرف اول و آخر رو میزنه و قصد علی هذا 🙂

آسایشگاه

شب اول که وارد آسایشگاه شدیم دقیقاً یاد رمان کوری افتادم! رفتیم داخل آسایشگاه و با کلی تخت نامرتب و کثیف رو‌به‌رو شدیم.
هر کسی رو یه تخت خوابید تا روزای بعد بر اساس کد سازمانی مرتب شدیم و روی تخت‌ها مستقر شدیم. تو پادگان هر کسی یه کد سازمانی داره که بیش‌تر با اون کد صدا می‌زنن. کد سازمانی من ۱۰۱-۳۴ بود، یعنی گروهان ۳۴ کد ۱۰۱.

در طول روز چه کارهایی انجام میشه

۱۵ روز اول آموزشی من خورد به ماه رمضان. روال کار اینجوری بود که ساعت ۰۲:۳۰ بیدارمون می‌کردن می‌رفتیم برای خوردن سحری و بعد نماز صبح. بعدش فرصت بود یه ساعتی بخوابیم و بیدار شیم برای نظافت و آنکارد تخت و کمد که اگه خوب انجام نمی‌دادی پست یا نظافت تنبیهی می‌خوردی. نظافت آسایشگاه و دستشویی و پست آسایشگاه هم به ترتیب کد سازمانی انجام میشد تا به مرور پست‌ها و نظافت‌های تنبیهی زیاد می‌شد و اگه جزء‌شون نمی‌بودی، کمتر پست می‌خوردی و نظافت می‌کردی.

ساعت ۷ صبح صبحگاه گردانی بود که خیلی مهم نبود، فقط شنبه‌ها صبحگاه مشترک بود که جدی گرفته می‌شد.
۷:۱۰ دقیقه کلاس‌ها شروع میشد تا ۱۲:۳۰ که تشکیل شده بود از ۴ تا کلاس با فاصله‌ی ۱۰ دقیقه استراحت بین هر کلاس.
بعد کلاس‌ها نماز ظهر و بعدش تا ساعت ۷ در اختیار خودمون بودیم که معمولاً می‌خوابیدیم. ساعت ۷ تا ۸ ختم قرآن و نماز مغرب و عشاء و افطار. بعدش هم قُرُق و آمارگیری و ساعت ۱۰ یا ۱۰:۳۰ خاموشی.
باید بگم تو ماه رمضان واقعا فقط خوردیم و خوابیدیم، کلاس عملی هم نداشتیم، یعنی خیلی خوب بود دیگه 🙂
اما بعدش…

اما بعد از ماه رمضان و رفتن به میان‌دوره و برگشتن، تازه آموزشی به معنای واقعی برامون شورع شد.
ساعت ۴ صبح بیدارباش بود و نماز صبح و ساعت ۵ صبحانه و ساعت ۶ نظافت و آنکارد و این داستانا تا ساعت ۷ صبحگاه و شروع کلاس‌ها تا ۱۲:۳۰.
نماز ظهر و عصر تا ۲:۳۰ و ساعت ۳ دوباره کلاس بوذ تا ساعت یه ربع به ۶ که ۲ تا کلاس برگزار میشد. ساعت ۶ تا ۷ هم در اختیار خودمون بودیم که میشد استراحت کرد یا رفت حمام و لباس شستن و این داستانا. ساعت ۷ شام و بعدش نماز مغرب و عشاء و قُرُق و ساعت ۹:۳۰ یا ۱۰ خاموشی.
منظور از قُرُق یعنی به خط شدن و آمار گرفتن و توجیهات و توضیحات فرمانده.

کلاس‌ها

کلاس‌های دوره آموزشی عملی هست و تئوری. تئوری‌ها مثل احکام و عقیدتی سیاسی و این داستانا که اگه مربی‌اش گیر نباشه میشه راحت خوابید، چرا که تو دوره‌ی آموزشی به شدت دچار کمبود خواب میشید 🙁
کلاس‌های عملی هم از درس‌هایی مثل تاکتیک، صف‌جمع یا همون رژه، تخریب یا همون پرتاب نارنجک، سلاح و این چیزا تشکیل میشه.

سلاح و تجهیزات

به هر سرباز یه سلاح کلاش میدن که همیشه باید همراهش باشه و ازش مراقبت کنه، در واقع یه سلاح ۳/۵ کیلویی رو همیشه باید همه‌جا با خودتون ببرید، حتی دستشویی، غیر از ساعت‌های استراحت.
یه سری تجهیزات هم مثل کلاه آهنی و بند حمایل و قمقمه هم میدن که برای درس تاکتیک و کارای عملی، راهپیمایی برد بلند و کوتاه (۱۰ کیلومتر تا ۳۰ کیلومتر) و رفتن به میدون تیر باید همراهتون باشه.
نزدیکای اردو هم یه کوله می‌دن که برای اردو وسایل مورد نیازتون رو با اون می‌برید به اردو.

اردو، نمک دروه‌ی آموزشی اما سخت

۵ روز آخر باید رفت اردو و هر ۱۲ یا ۱۴ نفر یه چادر می‌زنن و اون ۵ روز سخت رو میشه با یه جمع دوستانه ۱۲ نفری باحال شیرینش کرد.
توی اردو در واقع به چیزایی که تدریس شده عمل میشه و زندگی در شرایط سخت اونجا معنی پیدا می‌کنه.
تنها چیزی که ممکنه خیلی کلافه‌کننده باشه نظافت شخصی و نرفتن به حمام و صف‌های طولانی دستشویی هست و اگر نه بقیه چیزهاش جذابیتی داره که گذر زمان تو اردو رو سریع می‌کنه.

البته اینم بگم که اردو خطرات خودش رو هم داره، اگه از انفجارها و پیچ خوردن پا تو تاریکی شب و اینا گذر کنید، باید مواظب عقرب‌گزیدگی هم باشید که واسه جلوگیری ار این مورد دور چادر گازوئیل می‌ریختیم.

شایعات و تهدیدها

توی آموزشی تا دلتون بخواد تهدید میشید که اگه این کارو کنید اِل میشه بِل میشه، ولی خیلی توجه نکنید.
یکی از تهدیدهای شایع در آموزشی تجدید دوره شدن هست، به این معنی که در صورت انجام یه سری کارها باید برید با سری بعد از اول دوره آموزشی رو بگذرونید. حالا می‌خواد یه ماه از آموزشی‌تون گذشته باشه یا ۱۰ روز یا هرچی که اینم خیلی کم اتفاق میوفته.

شایعات هم که مثل نقل و نبات تو پادگان دهن به دهن می‌چرخه و نمیشه بهشون توجه نکرد ولی بهتره بیخیال باشید تا زمانی که خود فرمانده قطعی یه موضوعی رو بگه.

گریه‌های اول و آخر

روزای اول به خاطر دلتنگی و دوری از خانواده و جدا شدن از زندگی عادی و اومدن به یه محیط نظامی غیر دوست‌داشتنی و زندگی تو شرایط سخت، بغض می‌کنی و گریه‌ات می‌گیره.
ولی روزای آخر هم به خاطر جدا شدن از دوستایی که ۲ ماه در کنارشون زندگی کردی و اون سختی‌ها رو به لطف وجود اونها تحمل کردی و حالا داری ازشون جدا میشی، بغض می‌کنی و گریه‌ات می‌گیره.

یکی از خوبی‌های دوره‌ی آموزشی آشنا شدن با ایران هست!! یعنی چی؟
تو آموزشی آدم با بچه‌های مختلف از شهرهای مختلف ایران آشنا میشه که در واقع با کشورش ایران آشنا میشه.
هر کدوم از این بچه‌ها و دوست‌ها دنیایی از حرف و داستان و پر از مرفت هستن که دوست داری همینجوری بشینی پای حرفاشون و لذت ببری و بفهمی دنیا چقدر بزرگ‌تر از اونی هست که فکر می‌کنی.

شهر یزد

غیر از میان‌دروه، دو روز تعطیلی پشت‌سر هم به ما خورد و بهمون مرخصی دادن که اونقدر فرصت نبود بیام تهران واسه همین با یکی از دوستای خوبم که بچه بوشهر بود و مهندس معمار، تصمیم گرفتیم بریم هتل و این دو روز رو با این دید که اومدیم شهر یزد مسافرت برای تفریح، لذتش رو ببریم.
با اینکه به واسطه بودن تو پادگان و دوره‌ی آموزشی تو شهر یزد از این شهر بدمون میومد ولی این دو روز و گشتن تو بافت قدیمی یزد و جاهای دیدنیش، ما رو با شهر یزد آشتی داد.

توصیه می‌کنم برای مسافرت حتماً شهر یزد رو هم در نظر داشته باشید، مخصوصاً برای اقامت هتل داد رو پیشنهاد می‌کنم که به نظرم معماری خیلی قشنگی داره و خاطره‌ی خوبی براتون رقم می‌زنه.

وسایل مورد نیاز

اکثر وسایل مورد نیاز رو بهتون در قالب جیره میدن، اما احساس می‌کنم بردن وسایل زیر حتماً به دردتون می‌خوره:

نخ و سوزن (حتماً ببرید)
لباس زیر و شلوار راحتی
لوازم بهداشتی
پول نقد، چون معمولا پادگان‌ها عابر بانک ندارن (در حد ۱۰۰ تومن کافیه)
بشقاب و قاشق و لیوان (حتماً ببرید)
قرص‌های ویتامینه و سرماخوردگی و سردرد

پایان آموزشی و شروع ۲۱ ماه…

بعد از اینکه آموزشی رو تموم می‌کنی فکر می‌کنی دیگه قسمت سخته ماجرا تموم شده، تا حدودی هم درسته، اما قسمت سخته ماجرا اینه که تو باید ۲۱ ماه هر روز وقتت رو بزاری برای انجام کارهایی که هیچ ثمره‌ای برات نداره.

سعی کردم خلاصه و کم بنویسم ولی فکر کنم خیلی زیاد شد. شما هم همش رو نخونید 🙂 هرجاش که به دردتون میخوره رو بخونید 🙂
الآن ساعت ۲۳:۱۰ هست و من ۵۰ دقیقه دیگه شیفتم تموم میشه و تو طول شیفت این پست از وبلاگم رو نوشتم تا فرداش تایپ کنم و پست کنم. فکر کنم دیگه کنفرانس اپل هم تموم شده باشه.
هر سوالی داشتید خوشحال میشم تو قسمت نظرات بپرسید تا با هم دیگه بتونیم به کامل‌تر شدن این پست کمک کنیم.

با آرزوی اجباری نبودن سربازی، آرزوی بهترینا رو براتون دارم.

به‌روز رسانی (اول مهر ۱۳۹۸): دوستانی که لطف کردن و این یادداشت رو خوندن، توصیه می‌کنم حتما بخش نظرات رو هم یه نگاهی بندازین، تو بخش نظرات دوستان زیادی سوالات خودشون رو پرسیدن و من هم سعی کردم تا جایی که می‌تونم دوستان رو راهنمایی کنم. شاید پرسش و پاسخ‌های بخش نظرات هم کمک‌تون کنه.

خودتون هم هر سوالی داشتین بپرسین و منم سعی می‌کنم در سریع‌ترین زمان جواب بدم و تا جایی که اطلاع دارم راهنمایی‌تون کنم.

۴۶۱ دیدگاه

 1. به عنوان کسی که درخواست معافی کفالت دادم و بعد ۷ ماه به زور و تحقیر و… قبول موقت کردن، خوندن متنت باعث شد تصور کنم چه وضعیتی میتونست باشه. اتفاقاً دقیقاً داشتم کنفرانس اپل میدیدم اون موقع که نوشتی همونطور که نوشتی.
  روحیه آدم همه چیزشه.
  امیدوارم خوب پیش بره رفیق.

  1. همه ام که معافین . رفیق توام که الان باید خدمتت تموم شده باشه. مال من تازه شروع شده و الان مث اون زمانیم که این مطلب و نوشتی.تو کلاش دو کیلویی رو دوشت میزاشتی من ژ۳ هشت کیلویی خخ.افتادم یگان پاسداری. ۴۸ پست۱۸ازاد .اتقد بده درخواست دادم برای مرز

   1. ای داداش منم افتادم مرزبانی و تازه شروع کردم . ایشالا برای مرزبانی قبولت کنن چون تنها چیزی که نداری امنیته وگرنه خوبیای خودشو داره . چه کنیم دیگه باید بگذره . الان که اینو مینوسیم میان دوره اموزشی ۹۰ روزه پادگان ثامن مشهد هستم

   1. سلام اقا محمد
    من اعزام ۱دی هستم،پادگان خاتمی یزد،امریه قرارگاه خاتم گرفتم.
    من پای چپم یه مشکل داره و نمیتونم پاشنه پای چپمو کامل بزارم زمین(یه جورایی یه ذره رو پنجه راه میرم پای چپمو،بعد معاینه پزشکی که واسه پست کردن دفترچه رفتم،یه کاری کردم که دکتر مشکلمو نفهمه و عادی واسم رد کرد.بعد معاینه پزشکی قرارگاه خاتم رفتم اونجا هم دکترش نفهمید(البته کل بدنمو معاینه نکردن،منظورم اینه که لخت نشدم که بخواد دقیق معاینه کنه،روی بازوم جای چاقو هستش که یه بار خفت شده بودم چاقو زدن بازمو).
    حالا سوالم اینه که بنظر شما من که میرم پادگان خاتمی،میتونم پرونده های پزشکیمو که واسه چندسال پیشه به فرمانده نشون بدم که از یه سری فعالیت های رزمی و ورزشی مثل دویدن و رژه و اینا معاف شم یا اصلا به این چیزا توجه نمیکنن و باید منم مثل بقیه فعالیت کنم؟چون قبلا پوتین یکی از دوستای سربازمو پوشیدم و موقع دویدن پام اذیت میشد.
    یه سوال دیگه اینکه بنظر شما واسه اینکه امریه هستم یه بار دیگه بدنمو چک میکنن؟

    1. سلام رضا جان
     راستش من میدونم برای پذیرش نباید معاف از رزم باشیم، اما برای امیریه رو اطلاع درست ندارم. اطلاع دادن از پرونده پزشکیت احتمالا نتیجه‌اش میشه معاف ار زرم شدن. اگه از این موضوع مطمئنی که معاف از رزم بودن تو امریه بودنت مشکلی ایجاد نمیکنه مطرح کن.
     اما مواظب این ریسک هم باش که یه وقت تجدید دوره نشی.
     متاسفانه هیچ چیز مشخصی تو سربازی وجود نداره و بر اساس تصمیم فرمانده‌ها ممکنه هر لحظه تو با چیز جدید رو به رو بشی
     برای سوال آخر هم من واقعا اطلاعی ندارم نسبت به این موضوع، حتما از دوستان دیگه پرس و جو کن رضا جان
     ایشاالله که به خوبی و خیریت این دوره برات سپری بشه
     مخلصیم

     1. سلام ممنون بابت سایتتون من از چند تا سایت شنیدم سربازهایی که سن کمتری دارند از طرف سربازها اذیت و آزار و گاه تجاوز بهشون میشه درسته راستش خیلی میترسم و استرس دارم چون مرداد اعزامم

 2. سلام متولد ۷۶ هستم و متاهل ..سال ۹۵ باید اعزام میشدم که نرفتم ..حقیقت برجی ۱میلیون تومن قسط وام دارم ..مستاجر هستم ..نمیدونم چه کار کنم ..از این بدتر هرجا میرم برای کار ..میگن کارت پیان خدمت چه کار کنم

  1. حسین جان متاسفانه این معضلی هست که همه ما به اون دچاریم. مانع سربازی به هر نحوی باید برداشته باشه برای انجام خیلی از کارها.
   امیدوارم بهترین کار رو برای رسیدن به بهترین نتیجه انتخاب کنی.
   یه تجربه هم بهت می‌گم. اگه بتونی تو هر زمینه‌ای مهارت خودت رو افزایش بدی، جدا از مدرک و رشته تحصیلی، میشه تو جاهای خصوصی و بدون داشتن کارت پایان خدمت هم مشغول به کار شد. اکثر شرکت های خصوصی به مهارت و توانایی افراد توجه می‌کنن تا مدرک.

 3. چه خاطره جالبی…😊اما واقعاً سربازی خیلی زورررررره مگه یه آدم چن سال زندس؛ که ۲سال از عمرشو الکی از دس بده.!!
  سال دیگه کنکور دارم… اگه واسه دندون پزشکی قبول شم خیلی خوبه؛ اونوقت فرار میکنم میرم….

 4. خوش به حالت این مانع از سر راهت برداشته شد منم برای فشار خون اقدام کردم یه سوالی داشتم میگن نمیزارن چیزی با خودت توی بیمارستان ببری درسته؟ ملاقات هم ممنوعه؟ یعنی راهی نیست توی بیمارستان دارویی چیزی خورد که فشار رو بالاتر ببره؟ با هولتر روی بازو فشار خون رو اندازه میگیرین؟

  1. آره واقعا، ایشاالله برای تو هم حل میشه سینا جان.
   تقریبا آره نمیزارن ولی بازم میشه یه کارایی کرد، ملاقات هم آزاده، می‌تونن بیان بهت سر بزنن تو این دو روز، ریسکه یکم، باید حواست باشه نفهمم، آره با هولتر هر نیم ساعت فشارت رو میگیرن و شبا موقع خواب هر یه ساعت.

 5. سلام
  یک سوال دارم لطفا جواب بدید
  من رشتم ریاضی بود کنکور دادم ولی از رشتم خوشم نمیومد میخواستم برم تجربی برای پزشکی که نذاشتن گفتن باید بری سربازی تا بتونی دوباره کنکور بدی من دیپلم ریاضی دارم ولی دانشگاه ننوشتم و فرم پر کردم برای سربازی که برگردم کنکور بدم میخواستم بدونم درجه تحصیلی خیلی زیاد توی سربازی تاثیر داره و من که با دیپلم میرم وضعیتم چطور میشه کسیم ندارم تو اقوام که ازشون بپرسم لطفا جوا بدید
  در صمن من همه متنتونو خوندم خیلی عالی بود ممنون

  1. چیزی که من تجربه کردم خیلی فرق زیادی بین لیسانس‌ها و دیپلم‌ها نیست تو سربازی. مهم‌ترین فاکتور تو سربازی محل خدمت و فرمانده‌هایی هستن که با شما در ارتباط هستن که اگه آدم باشن و اذیت نکنن واقعا باید خداروشکر کرد.
   من با مدرک لیسانس دستشویی شستم، هر روز تی کشیدم و خیلی کارهای دیگه. شاید تو بخشی که مورد استفاده قرار می‌گیریم تو سربازی، مدرک تحصیلی تفاوت ایجاد کنه.
   موفق باشی محمدحسین جان 🙂

   1. خیلی ممنون بابت پاسخگوییتون همه استرسم قبل رفتن همین بود که شما کمک کردید خدا خیرتون بده
    من هم برای شما ارزوی موفقیت میکنم
    تشکر

     1. سلام آقا محمد متنتو خوندم چون تجربه نکردم فقط تونستم تجسم کنم و خیلی از حرفایی ک خیلیا میزننو باهاش مقایسه کنم خیلی خوبو ملموس توضیح داده بودی
      ی سوال دارم من شب کوری دارم تو تستا های بیمارستانیم اثبات شده و گفتن درمان نداره
      سنوات دانشگاهم تموم شده و میخوام قبل از انصراف ازدانشگاه برم برای معافیت حالا یا معاف شم یا سرباز بعد درس بخونم به نظرت معافم میکنن یا یجوری ازروش رد میشن؟؟

     2. سلام مهرداد جان.
      اول از همه دمت گرم که وقت گذاشتی و خوندی این مطلب رو، و خیلی خیلی زیاد ممنون از محبتت.
      راستش معافیت پزشکی چیز عجیبیه، هیچ‌وقت نمی‌تونی درباره‌اش صد در صد نتیجه بگیری و همیشه غافل‌گیرت میکنه. اما پیشنهاد می‌کنم حتما پیگیر باش، شاید معاف شدی. ایشاالله که معاف بشی و تمام تمام.
      بازم ممنونم

 6. وای بگم چیکار کنند ساعت ۲ شب منو خندوندی.من دی ماه اعزام ام. خدا بخیر بگذره من متولد ۱۳۷۳ ام بعد از ۷ سال درس خوندن. اینقدر اضافه وزن پیدا کرده ام و تنبل شدم که نگو چه دهنی از من سرویس خواهد شد:)) شانسی که من دارم با فوق لیسانس مرزبانی نباشه خوبه

 7. سلام. مطلب خوبی بود برای منی که تا چند ماه دیگه میخوام برم تعیین تکلیف بکنم. بدلیل یک واحد افتاده ننگین در درسم مجبورم برم دنبالش تا ثبت نامم کنن برای امتحان دادن.
  ببین الان من متولد ۷۸ شهریورم و به گفته مسئولین مدرسه من قیبت دارم بنظرت کی برم دنبال سربازیم که تاریخ اعزامم بیافته ۱۹ اسفند (۹۷)؟
  بعد اینکه الان منو داداشم دو قلو هستیم +۲ خاهر مجرد و مادر بالای ۵۰ سال و پدرم هم فوت کرده (مستمرری بگیر هستیم از بیمه) بنظرت یکیمون معاف میشه؟ ایا میشه یکیمون کفالت بگیره؟

  از چند تا جاهم شنیدم که عقب جلو میکنن سربازیمونو! یعنی اول من برم بعد از من داداشم بره، این درسته؟

  و دراخر اصلا این چیزای بالا گفتم شامل مایی ک قیبت داریم میشه یا نه؟

  امیدوارم پاسخ بدی 🙂

  1. سلام سامان جان، اول از همه آرزوی سلامتی برای خانواده‌تون و شادی روح برای پدرتون دارم.
   راستش این سوالایی که داری رو پیشنهاد می‌کنم یه روز بری پلیس+۱۰ بپرسی که جواب درست و راهنمایی درست بهت بدن، من الان خیلی وقته اطلاعی از این موارد ندارم و متاسفانه روز به روز هم همه چیز عوض میشه تو این مملکت!!
   از این بابت شرمنده‌ام و امیدوارم بتونی معاف شی و این ۲۴ ماه عمر و زمانت از دست نره.
   ممنون بابت نظرت برای این نوشته 🙂

 8. سلام من امیر حسینم و مشکل فشار خون دارم هیجده ماه خدمت کردم دوماه دیگه از خدمتم مونده هنوز دارم پست میدم بعضی شبا از سر درد پتو رو گاز میگیرم و مادرمو صدا میزنم من برای این دوماه اخر همه کار کردم که اداریم کنن تا شبو بدون استرس تو خونه باشم اما با همینم موافقت نکردن حالا فقط التماسشون می کنم که کمیسیون نفرستن تا این اخر خدمتی رو کارتم معافی نخوره من که کاری از دستم بر نمیاد چون قدرت دست ایناس فقط واگذار می کنم به خدا و اینکه انقدر خسته ام دوست دارم شب که خوابیدم صبح بیدار نشم

  1. سلام امیرحسین جان
   چی بگم آخه، خیلی از بچه‌ها و هم‌خدمتی‌هام بودن که شرایط مناسبی نداشتن، اما متاسفانه فرمانده‌ها ما رو به چشم یه انسان نگاه نمی‌کنن، هر موردی رو هم فکر میکنن داریم فیلم بازی می‌کنیم.
   تمام تلاشت رو بکن تو این دو ماه معافی برات رد نشه که خیلی بده، ۱۹ ماه خدمت کنی با هر سختی، بعدشم معافت کنن و کارت معافی بگیری.
   امیذوارم اوضاع خوب پیش بره برات 🙂

 9. سلام متن رو خوندم و برام جالب بود من ۱۴ روز دیگه تا پایان خدمتم مونده و حرفات منو یاد بدترین پادگان ایران انداخت پادگان محمد رسول الله بیرجند معروف به جهنم سبز که آموزشی همه چا ۴۵ روزه ولی ما ۹۰ روز خدمت کردیم پستای سخت تنبیهات نظامی فوق العاده سخت و مناطق نظافتی این پادگان حدود ۳۰ تا برجک داره دیگه شما تصور کنید چقدر بزرگه و تا میدون تیر و ادروگاه ۲ کیلومتر راه.آب شیرین نداره و خیلی آبش شوره و آب سرد کن نداره فقط بعضی روز ها یخ میاوردن تو تانکرا میریختن که به دلیل گرمای بیش از حد و شوری آب فقط نیم ساعت آب سرد میموند

  1. سلام حمید جان، ممنون که تجریبایتت رو به اشتراک گذاشتی. کاملا درک میکنم چه شرایطی داشتین اون هم با اوصافی که تو داشتی و واقعا ناراحت کننده‌اس. امیدوارم این سربازی لعنتی یه روزی به شکل درست در بیاد و به اجبار نباشه.
   ممنون 🙂

 10. وبلاگ جالبی داری با دقت خوندم، یه سوال داشتم من چند سال غیبت دارم الان میخوام برم سربازی، نمیخوام چند ماه دیگ اعزام بشم، میخوام یه ماه دیگ اعزام شم، میشه به نظرت؟ یا میوفته چند ماه دیگ؟

  1. فرهاد جان اول از همه واقعا شرمنده بابت دیر جواب دادن به کامنتت. ممنون از لطفت 🙂
   راستش تا جایی که می‌دونم امکانش هست، اما حتما برو پلیس+۱۰ بپرس و مطمئن شو، ممنون 🙂

  1. راستش یاشار جان منم که با لیسانس رفتم سربازی خیلی فرقی با دوستانی که دیپلم داشتن، نداشتم. به هر حال یه ۲۱ ماهی به گردن همه‌مون به اجبار هست، دیر یا زود باید رفت متاسفانه.

 11. زاهدانم و بارها تو بطن درگیریها بودم اولش استرس داشتم ولی الان دارم با هیجانش لذت میبرم فوق فوقش کشته میشم ک اونم فدا سرم😃😃الانم اومدم مرخصی یا علی

  1. جونت سلامت رفیق، این حرفا چیه، ایشاالله به امید خدا به خیر و سلامت سپری میشه، دمت گرم که انقدر با روحیه با این موضوع کنار اومدی، خدایی دمت گرم. علی یارت.

 12. سلام عرض میکنم خدمت آقا محمد گل و عزیز..ممنون که جواب همه رو میدی و از نگرانی در میاری
  عرضم به حضورتون که من واریکسل خفیف دارم ولی به دلایلی نمیخوام که تو معاینه اعزام به سربازی مشخص بشه و اگه دکتر معاینه کننده متوجه این موضوع شد به نظرتون امکانش هست که ننویسه واریکسل دارمو این موضوعو نفهمن؟

  1. سلام کامران جان، ممنون از لطف و محبتت.
   راستش من خودم قبل اعزام رفتم معاینه پزشکی، دکتر عزیز فقط یه فشار خون گرفت و قد و وزن، بعدش چندتا سوال پرسید و اگه من مورد خاصی رو اگه خودم بهش اعلام میکردم، مثل واریکسل یا شکستگی یا هرچی، اون تو برگه یادداشت میکرد که برم پلیس+۱۰ و به جای اعزام به سربازی، معرفی بشم به بیمارستان جهت بررسی موردی که ما بهش اشاره کردیم. یعنی اگه چیزی نگیم اونا اصن کاری ندارن.
   تو مورد خود من هم، من نگفتم فشار خون دارم، فشارم رو که گرفت بالا بود و گفت من باید بنویسم که فشارت بالا هست و بری تو پروسه معافیت پزشکی که بعد از کلی هزینه و دردسر آخرشم چیزی نبود، البته خداروشکر، سلامتی خیلی ارزشمنده.
   خلاصه به این شکل. امیدوارم این موضوع و مرحله از زندگی برای تو هم به خیر و سلامت سپری بشه 🙂

 13. پستت خیلی جالب بود. منم خودم یک اسفند اعزامم .اگه میشه در مورد یگان و مشکلاتشم یه مطلبی بزاری چون هیچجا توی یگانا چیزی ننوشتن 🙁

  1. ممنون فرزین عزیز
   ایشاالله به خیر و سلامت این دوره برات سپری بشه. پیشنهاد خوبیه. اما به صورت کلی تو یگان یه سری کار روتین انجام میشه و سر و کله زدن با فرمانده‌ها و سرباز‌های دیگه جز اتفاقات هر روز هست. اما همه چیز به انسان بودن آدم‌های پادگان و فرمانده‌ها بر میگرده. امیدوارم تو مسیر فرمانده‌های انسان قرار بگیری. بازم ممنون 🙂

 14. من دیروز دفترچه رو فرستادم اما دکتر گفت اضافه وزن داری و باید بری کمسیون! هرچند من دلم نمیخواست برم اما ظاهرا باید برم و شاید هم معاف از رزم بشم که دلم نمیخواد…

  1. راستش منم همین اتفاق برام افتاد، ناخواسته افتادم تو مسیر کمیسیون پزشکی و بعد از یک سال هدر رفتن وقتم و کلی هزینه بیمارستان هیچی برام نداشت و رفتم سربازی. معاف از رزم هم اتفاق خوبی نمی‌تونه باشه، از آدم کارای خدماتی می‌کشن. ایشاالله خیر باشه. ممنون محمد جان بابت نظرت 🙂

 15. سلام اقای عباسی فرد
  میشه بگید نظافت سرویس بهداشتی و کلا بحث نظافت به چه صورت هست تو دوران اموزشی بنده حاضرم مدام تو درگیری باشم و پست بدم ولی این کار رو انجام ندم راستش ی کوچولو بد دلم من .

  1. سلام
   راستش تو آموزشی نظافت هر روز صبح هست و آخر هر هفته هم نظافت عمومی هست، اصولا تقسیم میشه بین نفرات، یه سری سرویس بهداشتی و یه سری هم سالن و خوابگاه. سعی میکنن نظافت سرویس‌های بهداشتی رو به عنوان تنبیه در نظر بگیرن، مثل پست دادن اما واقعا فرمول مشخصی نداره و شانس هم توش دخیل هست. مثلا خود من دو بار نظافت خوابگاه بهم افتاد ولی سرویس بهداشتی نه.

 16. سلام ممنون واسه توضیحات خوبتون
  میخواستم بدونم دفترچه که پست کنم دکتر واسه اضافه وزن حتما میفرسته کمیسیون؟

  1. سلام محمد جان
   اگه خودت تو معاینه پزشکی به این موضوع اشاره نکنی و دکتر هم چیزی نگه که هیچی، اگر نه دکتر تشخیص بده اضافه وزن داری نامه میزنه برای کمیسیون پزشکی.

 17. سلام
  من آموزشی ولیعصر تبریز بودم، جای بدی نیست معروفه به هتل ولیعصر! یگان خدمتم هم راهنمایی رانندگی کرمانشاه… از شانس گند من تو این مدت خدمت کرمانشاه کلا مرکز توجه بوده، از زلزله بگیر تا اوضاع قاراشمیش پارسال! قمه کشی لات و لوت های داخل شهر رو نگم براتون… ولی در کل بگم سربازی دوره عجیبیه، آدمو رام میکنه(دور از حضور)، صبور میکنه،،دیگه واسه چیزی عجله نمیکنی،، قشنگ اخته میشی… بعضی از دوستان میگن وقت تلف کردنه و…. ببین داش گلم مثلا اگه نریم قراره شق القمر کنیم یا اختراع ثبت کنیم و… اینم زندگیه منتها از نوع نظامیش… البته اینم بگم سربازی واسه کسی که قبلش قلدر بوده، سوسول بوده، رو موهاش حساس بوده، یه روز حموم نره میمیره بوده، خیلی سخته،، برعکسشم صادقه.(میگن دردی که تو رو نکشه؛ قوی ترت میکنه)…حرف آخر اینکه برید و حالشو ببرید تا آبدیده بشید… یا حق

  1. سلام یوسف جان، اول از همه دمت گرم که تجربیات خودت رو از سربازی نوشتی و به کامل شدن این نوشته کمک کردی.
   کاملا باهات موافقم که سربازی ویژگی‌های مثبت زیادی رو تو آدم ایجاد میکنه. من خودم کسی بودم که ساعت خواب درستی نداشتم، اما بعد سربازی سعی کردم همون ساعت رو حفظ کنم و شب‌ها قبل ۱۱ بخوابم و همیشه ۵:۳۰ صبح هم بیدار باشم و خیلی چیزای دیگه.
   دوستانی که میرن سربازی تو شرایط مختلفی قرار دارن، مثلا برای یکی که تو این سن کسب‌وکار داره یا به یه موقعیت شغلی خوبی رسیده سربازی می‌تونه مانع بدی براش باشه، گرچه اونم میگذره؛ اما خیلی از هم خدمتی‌های خودم بودن که تو یگان عمدا کاری می‌کردن که اضاف بخورن تا بیشتر بمونن تو پادگان و زمان بیشتری رو تو سربازی داشته باشن.
   بازم دمت گرم. حق نگه‌دارت.

   1. ارادتمندم محمد جان
    بله دقیقا موافقم. علی الخصوص تو شرایط الان؛ اگه کسی کاری داره که درآمدش هم خوبه، باید انتخاب کنه. البته اینم بگم که اگه شغلش آزاد باشه و هیچ وقت براش پیش نیاد که ازش پایان خدمت بخان.، ولی خب اینم نمیشه، شاید بخواد از کشور خارج بشه، رد شدن از سیم خاردار راحت نیست…خخخخ
    ولی در کل واسه کسایی مثل خودم که شغل مشخصی ندارم و حتما کارم جایی گیر سربازی میفته؛ باید برم.
    واسه دوستانی که میخوان برن: سربازی دقیقا مثل هندونه سربسته هست، هر کسی براش جوری میگذره و اونو نقل میکنه؛ تا نرفتین اصلا نمیشه راجع به سختی و راحتیش حرف زد، برای هر فرد یه جوری رد میشه.، تا یه حدی سختی واسه همه هست؛ ولی بقیه اش مونده به طرف و سبک زندگی غیر نظامیش…
    تشکر: از آقا محمد که این جا رو راه انداختن تا حداقل گفت و گویی راجع به این امر مهم داشته باشیم و کمک کنیم تا این دوره هم به خیر رد بشه…
    یا حق

    1. مخلصیم یوسف جان، دم شما و دوستان گرم که تجربیات‌تون رو اینجا به اشتراک گذاشتین.
     دقیقا همینه که میگی و چه مثال باحالی زدی واسه سربازی، هندونه سربسته! واقعا هم همینه سربازی.
     بازم دمت گرم و حق نگه‌دارت

 18. سلام خدمت همه دوستان و آقای عباسی خدمت یه دینیه به گردن هر جوون ایرانی.
  منم الان ۷ ماه خدمتم . دژبان ارتشم.

 19. با سلام، من فوق الیسانس، متأهل، مستأجر هستم و دکتر اولی سه بیماری فشار خون و ساییدگی زانو و کوتاهی تاندون آشیل زد و فرستادنم کمسیون، و در نهایت بعد ٧٠٠ تومن هزینه و عدم تمایل به بستری( شبی ٨٠٠ بود)، معاف از رزم شدم ولی در سایت پلیس استعلام پزشکی رو فقط فشار خون در بیماریهای قلب و عروق زده و به کوتاهی آشیل( نمیتونم کف پا بشینم و میرم رو پنجه) اشاره نکرده،
  حالا چند تا سوال دارم لطف پاسخ بدید ممنون میشم، استرس دارم
  ١- معاف از رزم اصلاً یعنی چه؟ مثلاً من دو بار بشین پاشو برم زانوهام از درد منفجر میشه و یا سر پا بشینم چون رو پنجه هستم بعد ۵ دقیقه گریه میکنم رسماً) حالا چون فقط به قلب و عروق رأی دادن، میترسم که تو آموزشی چی میکذره، آیا برگه معینه اولیه که تو لیست بیماری ها تمام موارد ذکر شده رو بعنوان سند حرف هام قبول میکنن؟ مزیتی که معاف از رزم داره چیا هست؟؟
  ٢- بعلت متأهل بودن، آموزشی هم شهر خودم تبریزه؟؟
  ٣- کلید خونه و انگشتر عقیق و دُر نجف رو میشه همراه داشت؟؟

  اعزام ٩٨/٢/١ هستم ولی مکانش رو نمیدونم

  1. سلام مرتضی جان. اول از همه برات همیشه آرزوی سلامتی دارم. متاسفانه این پروسه معافیت پزشکی علاوه‌بر زمان‌بر بودن به شدت هزینه‌بر هم هست.
   معاق از رزم یعنی شما تو هیچ برنامه‌ای که حالت رزم داشته باشه مجاز به شرکت نیستی. از رژه گرفته تا پست دادن، کلاس‌های عملی و رزمی، سلاح داشتن و موارد این چنینی. اصولا از کسی نمی‌پرسن مشکلت چی بوده که معاف از رزم شدی، همه‌ی معاف از رزم‌ها از تمام چیزایی که گفتم معاف هستن.
   اما در مقابل شرکت نکردن تو این مباحث، از بچه‌های معاف از رزم بیشتر کارهای خدماتی می‌خوان، مثل فعالیت تو آشپزخونه و نظافت و این موارد. اما اینو بگم که همیشه جا با جا و فرمانده با فرمانده فرق می‌کنه داستان. این مواردی که من گفتم تو بهترین شرایط رقم می‌خوره.
   من خودم که رفتم خدمت متاهل بودم. مزیت متاهل بودن خدمت تو شهری هست که زندگی می‌کنی، اما ۱۸ ماه بعد از آموزشی. من آموزشی یزد بودم دو ماه و بعدش اومدم تهران ادامه خدمت رو سپری کردم.
   آره میشه همراه داشت اما اگه بخوان گیر بدن گیر می‌دن. به حلقه نامزدی تو دست من گیر می‌دادن. اما اونجا صندق امانات داره برای گذاشتن.
   استرس نداشته باش به هیچ وجه. ایشاالله به خیر و خوبی سپری می‌شه.

 20. سلام دوست عزیز ، من معاف از رزم نیستم اما می گن هم تو اموزشی هم تو یگان حداقل یک بار کل بدنتو معاینه میکنن ؛ من چنتا جای زخم که جای چاقو هست البته کار خودم نیست رو بازوم دارم به نظرت خیلی دقت می کنن ؟ اگه براشون توضیح بدم قانع می شن ؟

  1. سلام علی جان. من خودم شخصا یک بار این اتفاق برام افتاد و کل بدنم رو معاینه کردن. یه چیزی که مهمه اینه که اگه بخوای برای خدمت جذب یه نیروی خاص بشی و اونا ضوابط خاص خودشون رو داشته باشن می‌تونن ایراد بگیرن، اما تو حالت عادی نه. من تو آموزشی خیلی از هم خدمتی‌هام خالکوبی داشتن، جای چاقو رو بدنشون بود. خلاصه نگران نباش.

 21. سلام داداش ممنون از وقت و انرژی ای که میذاری تو سایت. من معاف از رزم شدم، میشه بگم نمیخوام معاف از رزم رو و میخوام سرباز عادی باشم؟ اگه میشه، به کی باید بگم؟ قبل یا بعد از اعزام؟ دمت گرم

  1. سلام وحید جان، ممنون از لطف و محبتت. راستش تو طول خدمت خودم من ندیدم همچین اتفاقی بیافته که کسی که معاف از رزم هست به درخواست خودش به حالت عادی خدمت کنه. واقعیت اینکه اطلاعات درستی ندارم تو این مورد و دوست ندارم راهنمایی اشتباه کنم. اگه می‌تونی از دیگران هم پرس‌وجو کن یا پلیس+۱۰ یا کسایی که خدمت رفتن تو دور و اطراف و دوستات. بازم شرمنده و دم شما هم گرم

 22. سلام من اگه بخوام کارای پلیس+۱۰ و معاینات پزشکی و غیره رو تا ۲۵ اسفند تموم کنم تاریخ اعزام به خدمت تقریبا چه موقع هایی میفته؟

 23. سلام..ممنون بابت مطالب خوبتون.. و مرسی بابت اینکه وقت میزارید و به پرسش ها جواب میدید.. من افتادم ۱۹ اسفند ماه.. یه سوال روزی که میریم پادگان لباس و پوتین میگیریم یه زمانی مرخصی میدن تا لیست تهیه کنی و لباس هات رو‌ اندازه کنی درسته؟ خب مشکل من اینه که سایز پای من پوتین نیست..من سایز پام ۴۸ هست باید چیکار کنم.. همین طور برای لباس.. من قد بلندم آیا برای خدمت بیشتر اذیت میشم؟ رژه و غیره.. ممنون میشم اگه راهنمایی کنید با تشکر

  1. سلام حسین جان، من واقعا شرمنده‌ام که دیر جواب دادم. راستش تجربه خود من تو پادگان این بود که وقتی رفتم پادگان تو یزد، دیگه مرخصی ندادن برای این مواردی که گفتی. اما دوستانی داشتم که تو پادگان‌های دیگه بعد از دادن جیره بهشون مرخصی دادن. قانون ثابتی نداره متاسفانه.
   برای سایز هم من فقط یک مورد دیدم از بین ۱۸۰۰ سربازی که تو پادگان بودن، یه دوست عزیزی بودن که به دلیل چاقی زیاد لباس نظامی نداشتن و تو برنامه‌های نظامی هم شرکت نمی‌کردن مثل رژه و این داستانا.
   راستش هر جا شرایط خودش رو داره متاسفانه و هیچ چیز مشخصی وجود نداره.
   بازم شرمنده دیر شد تا پاسخ بدم، مخلصیم.

 24. سلام..من یه نظر دیگه هم نوشتم متاسفانه اون نمایش داده نشد..من سایز پام پوتین نیست سایز ۴۸ باید چیکار کنم؟

 25. سلام محمد جان قشنگ بود ….میخواستم بدونم منی ک خالکوبی دارم باید چیکار کنم چه گیروداری واسش درنظر گرفته شده برام.لطفا در مورد معاینات قبل خدمت برام بگو شامل چی میشه😂😂😂

  1. سلام حسین عزیز، مخلصیم. راستش من تو آموزشی خیلی از هم خدمتی‌هام خالکوبی داشتن و هیچ مشکلی نبود. فقط می‌دونم اگه برای جایی بخوای پذیرش بگیری که اونجا خدمت کنی ممکنه مشکل‌ساز شه، ولی به صورت عادی من خیلی از دوستام رو بدن و بازوشون خالکوبی بود. معاینه پزشکی عادی چیزی نداره ولی واسه پذیرش گویا بدن رو چک میکنن.

 26. سلام
  میگم برای پست کردن دفترچه چه ماهی خوبه که بعدش جواب میاد توی ماهای خوبی بیفته اموزشیم ؟ برا سال ۹۸
  بعدش بسیج و … داشتن چه تاثیری روی سربازی داره
  بعد واسه گرفتن درجه ازمون میدی ؟؟ و به چه چیزایی بستگی داره
  ممنون

  1. سلام محمد عزیز
   اول از همه عذر می‌خوام که انقدر دیر دارم جواب کامنتت رو میدم. راستش فرمول مشخصی نداره که کی دفترچه پست کنی چه تاریخی اعزام میشی و منم دقیق نمی‌دونم، فقط می‌دونم برای آموزشی اسفند عالیه که می‌خوره به تعطیلات عید.
   بسیج و تکمیلی هم برای نرفتن به آموزشی و کسری بسیج جوابه.
   انتهای آموزشی از در‌س‌هایی که تو طول آموزشی داده شده آزمون میگیرن و رو درجه تاثیر داره اما یه جورایی فرمالیته هست.
   چاکریم 🙂

 27. سلام آقای عباسی فرد ببخشید شما تو همین سربازی این مطلبو کامل می کردید مگه لپ تاپ یا اینترنت بود اونجا؟ آخه چون کار من برنامه نویسی هستش و می ترسم اگه برم سربازی تو دوسال همه چی یادم بره و بعد برگشتن نتونم درست و درمون همشو یادآوری کنم..
  ممنون

  1. سلام محسن عزیز
   راستش من این مطلب رو با قلم و کاغذ تو حسینیه یگان روزهای اولی که از آموزشی تقسیم شده بودم تو یگان نوشتم و بعدش اومدم خونه با لپ‌تاپ تایپ کردم و منتشر کردم.
   تو دو ماه آموزشی هیچ دسترسی به هیچ دیوایسی وجود نداره جز یه تلفن عمومی تو پادگان.
   اما وقتی بعد از آموزشی تو یگان تقسیم بشیم شرایط متفاوت هست.
   اگه محل خدمت و زندگی یه چا باشه که معمولا سربازها روزبرگ هستن و صبح تا ظهر پادگان باید باشی و بعدش میایی خونه، البته اگه پست نداشته باشی.
   اگه هم تو محل زندگی خدمت نکنیم، هر ۳۰ تا ۴۰ روز مرخصی میدن و چند روز میاییم خونه.
   بازم همه چیز بستگی به شرایط یگان و فرمانده‌ها داره.
   در کل غیر از دو ماه آموزشی، باقی سربازی برای انجام کارهای دیگه شرایط بهتری داره و نگران نباش. قطعا زمان‌هایی رو پیدا میکنی که بشینی پای لپ‌تاپ و تو بحث برنامه‌نویسی بتونی خودت رو توسعه بدی.

 28. محمد جان سلام خوبی؟ یه سوال داشتم ازت ، شما خودت درخواست معافیت دادی یا برگشتی دیدی دکتر گفته و پلیس +۱۰ فقط ثبت کرد؟؟
  برگه ای که دستت بود درخواست معافیت پزشکی مشمولان بود ؟؟؟
  من تتو دارم درخواست اعزام دادم اینو بهم داد!!!!!!

  1. سلام رضا جان، ممنونم.
   راستش من وقتی رفتم معاینه پزشکی، دکتر فشارم رو گرفت و دید بالاست (البته چند مرتبه به فاصله‌های ۲۰ دقیقه‌ای) تو یکی از برگه‌ها که مربوط به معاینه پزشکی بود گغت باید برات بنویسم که بری معافیت پزشکی. نوشت و بعد بردم پلیس+۱۰ اونا هم به جای اعزام به سربازی زدن مراجعه به معافیت پزشکی. اینجوری بود داستان من.
   راستش برای تتو نمیدونم دقیقا چه اتفاقی میافته اما من تو آموزشی خیلی از هم خدمتی‌هام که تو گردان بودیم تتو داشتن و اوکی بود.

 29. سلام دوست عزیز بعد از این که آموزشیت تموم شد بقیه سربازی رو چطور خدمت کردی منظورم اینه که باز هر روز ساعت۴ بیدارتون میکردن و بازم کلاس داشتین؟
  مرخصی هاتون چطور بود؟

  1. سلام پژمان جان
   بعد از آموزشی و تو یگان معمولا ساعت ۶:۳۰ یا ۶:۴۵ زمان حضور تو پادگان هست و ساعت خروج هم از ۲ تا ۴ ظهر هست. همه‌ی اینا به شرطی هست که روزبرگ باشین، یعنی صبح بیایین و ظهر برین خونه. البته اگه پست داشته باشین یا آماده‌باش باید تو پادگان بمونید. تو حالت روزبرگی هم مرخصی‌ها هر ماه یک روز هست، از ۲۱ ماه ۲ ماه آموزشی رو کم می‌کنی و می‌مونه ۱۹ روز مرخصی استحقاقی که حق شماست. تا ۳۰ روز مرخصی تشویقی هم می‌تونید بگیرید، البته اگه بدن.
   اگه هم روزبرگ نباشید معمولا ۳۰ تا ۴۰ روز پر می‌کنید و می‌مونید پادگان و ۱۰ روز می‌رید مرخصی.
   ولی در کل همه چی بستگی داره به پادگان و فرمانده‌هاش.

 30. داداش سلام
  من اهل مشهد و متولد ۱۳۷۳ هستم.هشت سال توی حوزه علمیه درس خوندم ولی وقتی مبتلا به ناراحتی صرع شدم و تشنج می کردم اخراجم کردند و گفتن ما طلبه مریض نمیخوایم .تمام مدارک تحصیلیم هم ابطال شد و الان با مدرک سیکل زندگی میکنم .چند ساله که زیر نظر دکتر نظام وظیفه بودم.به توصیه دکترم برای معافیت تشنج اقدام کردم.ولی با اینکه سه بار تا الان معاینات رفتم. هر سه بار با یک دکتر نامرد میفتم که مثل عقده ای ها فقط رد میکنه و میگه برو خدمت وقتی حالت بهم خورد برت می گردونن.با دکتر خودم حرف زدم و ایشون میگن رفتنت به قیمت جونت تموم میشه چون وضعیتت خرابه…الان روزی ۶ تا قرص قوی تشنج و مغز و اعصاب میخورم.بنظرت داداش چیکار کنم.نظام وظیفه برام ۱۸۰ روز اضافه خدمت زده و مرتب پیام میده باید بیای خدمت.برام تاریخ اعزام زدند ۱۹ ماه آینده.نمیدونم باید چیکار کنم الان با این معاف از رزم احمقانه برم خدمت و با اولین فشار روی سرم به قیمت مرگم تموم بشه یا همین طور مثل این چند سال فراری باشم . باور کن داداش از فرار خسته شدم.همش زیر سرم و آرامبخش هستم. هیشکی نمیفهمه من مریضم پارتی کلفتی هم ندارم که به مشکلم رسیدگی بشه.بنظرت اگه برم خدمت سریع برم می گردونن?چیکار کنم نمیخوام جونم رو از دست بدم????? یک شماره تماس میدم.خوشحال میشم از طریق تلگرام راهنماییم کنید:
  *********** زاهدی

  1. سلام محمدباقر عزیز.
   راستش اول از همه آرزوی سلامتی برات دارم و می‌دونم چقدر سخته شرایطی که داری. واقعیت اینکه نمی‌دونم چرا پزشک‌های نظام وظیفه همچین برخوردهایی دارن و دور از جون دیگه باید رو به موت باشی تا از سربازی معافت کنن. عقب انداختن و حس فراری بودن هم می‌دونم چقدر اذیت‌کننده هست. راستش با چیزایی که تعریف کردی من فکر میکنم چاره‌ای جز رفتن به خدمت نباشه، اما قطعا تو پادگان آموزشی اگه حالت بد بشه سریعا اقدام لازم میکنن برای برگردوندن تو و احتمالا پیگیری اینکه معاف بشی، چون یادمه تو آموزشی اگه کسی براش مشکلی پیش میومد رسیدگی می‌کردن. یا مقطعی بود و تجدید دوره میشد، مثل شکستگی دست و پا، یا کلا واسه بررسی بیشتر برمیگردوندن.
   امیدوارم هرچی حیر و صلاخ هست برات اتفاق بیافته. من شماره‌ات رو هم برمیدارم و تو انتشار عمومی ستاره‌ میزارم جاش که شماره‌ات برای همه نمایش داده نشه.
   مخلصیم.

 31. سلام من۱۹تیر۹۵رفتم خدمت چون معاف رزم بودم همش کلامیگفتن سرویس بهداشتی بشور منم هفته اول آموزشی۲روزمرخصی دادن تا الان که سال ۹۸اومدم دیگه نرفتم.

 32. سلام ی سوالی دارم اگر بتونید پاسخ بنده بدهید ممنون میشم یا حداقل راهنمایی کوچیکی کنید خیلی ممنون میشم
  بنده تاریخ اعزامم ۱ شهریور هستش و احتمالا خاتمی یزد بیوفتم و امریه هستم با مدرک فوق لیسانس
  سوالم اینه ک بنده ب عنوان ی سرباز سالم دفترچه پست کردم و تاریخ اعزامم زده شده ولی مشکلی ک هست اینه ک بنده مشکل دیسک کمرم شدیدا عود کرده و قطعا معاف از رزم هستم!و توانایی آموزش با این وضع ندارم!الان باید من چکارکنم؟؟این درسته که میگن در حین آموزشی در همان پادگان از طریق بهداری میتونم معافیت از رزم بگیرم؟؟بعد از اونجایی ک من امریه هستم و قطعی شده خدایی نکرده تجدید دوره نمیزنن؟؟لطفا اگر امکان داره راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

  1. سلام رسول جان
   راستش من دوستانی داشتم که تو پادگان آموزشی به دلیل مشکلات جسمانی معاف از رزم شدن، اما این ریسک رو هم داره که تشخیص بدن مشکل به وجود اومده همیشگی نیست و تحدید دوره بشین تا وقتی که بهبود پیدا کردین.
   بازم حتما پرس‌وجو کنید. ایشاالله به خوبی سپری بشه این دوران. مخلصیم.

  2. سلام رسول جان ببخشید منم دفترچه پست کردم برا امریه یزد پذیرش کردم مشکل شمارو دارم و خیلی نگرانم چیکار باید کنم لطفا وات ساب بهم پیام بدید تا اطلاعاتمون در اختیار هم قرار بدیم متشکر ۰۹۱۷۴۹۴۸۴۱۸

 33. این نوشته ها بعضی هاش واسم جذابه،بعضی هاشم استرس زا:\
  ۱۹\۳اعزامم
  با توکل بر خدا رفتم جلو تا ببینم چی میشه دیگه
  خاطرات قشنگی بودن،کلا این چند وقته،وقت آزاد گیرم بیاد تو نت سرچ میزنم خاطرات خدمتی دوستان رو ریز به ریز میخونم خخخ
  دمت گرم رفیق:)

 34. سلام مجدد جسارتا جناب عباسی فرد جنابعالی یادتون نیست ک مشکل دوستانتون چی بود ک معاف از رزم شدند؟؟چون واقعا برام مهمه میپرسم!دیسک کمر یا مشکلات ارتوپد یا بیماریهای کمر نبود؟؟

  1. سلام مجدد رسول جان. راستش متاسفانه یادم نیست چه مواردی بوده. چون از دوستان نزدیکم نبودن، از گروهان‌ها و گردان‌های دیگه بودن که خبرش می‌پیچید تو پادگان. شرمنده بابت این موضوع. ولی من توصیه می‌کنم تا جایی که می‌تونی پرس‌وجو کن و مطمئن شو که خدایی نکرده دچار اتفاقات پیش‌بینی نشده نشی.

   1. سلام من خودم الان خدمتم ببینید اینای که تتو دارن اگه بندازنتون تو ارگان سپاه دکتر میاد چکتون میکنه اگه خالکوبی داشته باشی میبرن ازت ازمایش ادرار میگیرن ببینن معتادی به موادی قرصی چیزی داری و ازمایشت زد مثبت یه نامه کوچیک محرمانه مینویسن میگن ببر حوضه وظیفه مرکز استانتون بعد که بردی هم اضاف میزنن برات و دیگه سپاه نمیندازنت میندازن نیرو انتظامی و بیشتر ارتش و اضاف هم که بخشیده میشه خب مهم اینکه تو دوره آموزشی اگه مریض شدی و دکتر برات استزاحت بزنه و نتونی سر حدمتت باشی بیشتر سه چهار روز بشه تجدید دوره میشی من خودم تو پادگان ۰۷کازرون نیرو زمینی ارتش بودم کع از برچ ۳/۹۷ تجدید دوره شدم تا برچ ۹/۹۷ یعنی سه دوره تجدید دوره شدم ولی برام خودم مربی بودم منو گذاشته بودن مربی گروهان ولی تو اموزشی تایید میکنن که کارتو خوب انجام ندی و یه روز غیبت کنی یا کلاسا عملی و تئوری و کتاب اموزش رو نخونی تجدید دوره میشی که همش الکی برا ترسوندنه ولی اگه انضباط و اموزشت خوب باشه مرخصی تو اموزشی از چهار شنبه میدن تا شنبه خلاصه بچه زرنگ باشی میتونی خوب بگذرونیش منکه بعد دوماه اول که تجدید دوره شدم خدایی مثل یه مربی باهام رفتار میکردن حتی با هم چایی و شربت میخوردیم خلاصه تو اموزشی اگه فرماندت بداخلاق باشه و باهات حال نکنه برات سخت میشه و وقتی مرخصیت تموم شد میخای برگردی پادگان گوشی و اینچیزا باخودتون نبرین چون دژوان موقع تفتیش ازت میگیره و کارت زار میشه به فرماندت میگن دهنتو سرویس میکنه و هیچوقتم تو رو فرماندت واینستا چون از یه روزی مثل تعطیلات یا چهارشنبه بازداشتت میکنه تا چند روز بعدش که نتونی موقع استراحت راحت خستگی درکنی

    1. سلام میلاد جان
     دمت گرم که انقدر خوب و دقیق توضیح دادی، من اطلاعاتم تو این مورد دقیق و درست نبود و الان خیلی کمک کردی تا دوستانی که این مطلب رو می‌خونن تو این مورد هم اطلاعات درستی داشته باشن.
     دمت گرم

 35. سلام من که نرفتم و نمیرمو هیچ اقدامیم براش نمیکنم واقعا حیف وقت حتی یک دقیقه که برا خدمت سرف بشه

 36. سلام وقت بخیر ممنون تجربیاتتون به اشتراک میزارین کل مطلب خوندم با اکثر کامتا اطلاعات خوب و جالبی گسب کردم منم تا یه مدت دیگه عازمم. من مرتب هروز ورزش میکنم اگه انجام ندم افسرده میشم خواستم بدونم تو دوره ی سربازی باشگاه بدنسازی هست؟ واینکه اگه باشه وقتی میمونه برا باشگاه رفتن؟هروز میشه رفت؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام محمدحسین عزیز، راستش تو پادگان آموزشی‌ای که من بودم یه باشگاه داشت که از هفته دوم سوم آموزشی استفاده ازش آزاد شد.
   در طول روز تقریبا ساعت ۵:۳۰ تا ۶:۳۰-۷ که تایم شام بود وقت استراحت و نظافت و اینا بود که میشد تو این تایم باشگاه هم رفت. اما در کل همه چی تو پادگان‌های مختلف متفاوت هست هیچ قانون خاصی وجود نداره متاسفانه

 37. واقعا مفید بود خیلی هم عالی فقط یه سوال باقی میمونه، اگه کسی با سن کم همون اول ۱۸ سال بره دنبال سربازی تو پادگان خیلی بد میگزره از همخدمتی هاش بگیر تا کادر ها و بقیه اخلاقشون خیلی فرق میکنه با اون که کوچیک تره؟؟؟

  1. مخلصیم. راستش من تفاوت خاصی تو رفتار فرمانده‌ها با سربازها ندیدم متاسفانه. شرایط سربازی شرایط سختیه اما به واسطه حال و هوا و دوستان میگذره و تبدیل میشه به خاطره. تو رفتار فرمانده‌ها ممکن تفاوت‌هایی وجود داشته باشه اما به نظر من خیلی فاحش نیست و همه تو پادگان سربازن.

 38. از نظر من گروهبان به پایین هستین خدمت نیاین گرچه ارتش الان نیرو کم داره و مدت خدمتم داره زیاد میشه. گروهبان به پایین باشی باید همه کار کنی.اسم یگان پاسداریم شنیدی فقط فرار کن مگر اینکه مثل من بدبخت یجایی بندازنت کل پادگان پاسداری باشه

 39. سلام محمد جان یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدی. تو “دوران آموزشی” بدن رو چک می کنند؟ اگه یه خالکوبی داشته باشم رو بازو که نخوام کسی ببینه میشه؟

  1. سلام مراد جان، راستش تو دوران آموزشی بدن رو چک نمی‌کنن، یا من موردی ندیدم، اما قبل از اعزام چک میکنن. من تو پادگان خیلی از دوستان رو میدیدم که خالکوبی داشتن و مشکلی نبود، تازه اونم پادگان سپاه که حساس‌تر هستن.

 40. سلام عزیز خوبی من اقدام کردم واسه معافیت پزشکی مشکلم ژنیکوماستی رفتم بیمارستان دکتر بهم گفت کارای معافیتت رو کردیم من غیر اون مشکل کبد گرید ۲ هم دارم ژنیکوماستی گرید ۳ برام دکتر نوشت که انگار معاف دایم بهم گفتن دو هفته دیگه برم نظام وظیفه میخواستم بدونم رای کمسیون پزشکی همون رای بیمارستان؟ با تشکر

  1. سلام نوید جان. ببین داستان اینجوری بود که پرونده پزشکی و رای بیمارستان داخل پرونده، همه‌اش ارسال میشه نظام وظیفه و پزشکان اونجا با توجه به شواهد و مدارک رای میدن که معاف هستی یا نه. یعنی ممکنه رای دکترهای بیمارستان با نظام وظیفه فرق کنه. اما نگران نباش، ایشاالله رای به معافیت دائم بدن و سربازی نری و به مرور سلامتیت هم بهتر بشه.

 41. سلام اگه خالکوبی روی ساعد و بازو داشته باشیم و نخوایم کسی ببینه میشه مخفی کرد؟ من حالت امریه دارم و فقط معاینه پزشکی قبل اعزام و آموزشی دارم

  1. سلام محمد جان. راستش در اینکه بشه مخفی کرد یا نه رو نمی‌دونم. اما من تو آموزشی دوستان زیادی رو میدیدم که خالکوبی دارن و بهشون گیری نداده بودن. تازه من پادگانم برای سپاه بود که سخت‌گیرتر هم بودن

 42. سلام محمد جان وقتت بخیر
  می خواستم بپرسم چطوری با استرس مزخرف قبل رفتن کنار اومدی؟ و همیم طور روزای اول اموزشی؟ وگرمای هوا در یزدو همین طور نحوه حمام رفتن در اموزشی چطور بود؟من تیرماه اعزام میشم و استرس شدیدی دارم. به جز وسایلی که گفتی چه چیز دیگه ای نیازه؟

  1. سلام سامان جان، وقت تو هم بخیر.
   راستش استرس قبل رفتن به سربازی رو با بیخیال بودن و توجه نکردن سپری کردم گرچه هرکاری هم کنی باز تاثیر روانی خودش رو میزاره رو تو، دلیلش هم اینه که هیچ ذهنیتی نداری که قراره چه اتفاقاتی برات بیافته. اما من بهت میگم که با همه‌ی بالا و پایین‌هاش اتفاقات بدی در انتظارت نیست و فقط چیزایی رو تجربه می‌کنی اصلا فکرش هم نمیکردی.
   به نظر من بدترین روزای آموزشی یکی دو روز اول آموزشی هست که خیلی حس بدی داشت برای من، نه تنها من بلکه اکثر بچه‌ها. این موضوع بعد اینکه با بچه‌های گروهان رفیق بشی حل میشه و همین فضای دوستانه هست که کمک میکنه اوضاع بهتر بشه و قشنگ‌تر سپری بشه برات و بر عکس روزای اول، روزای آخر مخصوصا اردو آخر آموزشی که از خوابگاه میرید چادر میزنید، حس عجیبی داره و اشک‌های روز آخر خداحافظی هم که نگم برات.
   گرمای هوا هم که کاریش نمیشه کرد جز تحمل کردن. من وقتی از آموزشی برگشتم قشنگ رنگ عوض کرده بودم و سوخته بودم. اما بعد یه ماه از آموزشی همه چی درست میشه :))
   تقریبا وسایلی که گفتم ضروری هست همراهت باشه و بقیه چیزا رو میدن بهتون و الکی بار اضافه با خودت نبری بهتره.
   تنها چیزی که می‌تونم بهت بگم اینه که به چشم یه تجربه‌ی عجیب و غریب بهش نگاه کنی و به خودت اصلا سخت نگیر تا بگذره، گرچه هر کاریش کنی فشار روحی و روانی رو آدم داره.
   الان که دارم این کامنت رو میزارم تقریبا سه سال از روز اول آموزشی من گذشته، اول تیر ۹۵ و همه‌ی اون روزا تبدیل شده به خاطره برام و دارم زندگی عادی خودم رو می‌کنم.
   این جمله‌ی کلیشه‌ای هم همیشه یادت باشه تو سربازی: چیزی که تو رو نکشه، قوی‌ترت میکنه. قطعا سربازی کسی رو نمیکشه ولی قوی‌ترت می‌کنه.
   آرزو می‌کنم به خوبی این دوره از زندگیت رو بگذرونی.
   مخلصیم.

 43. سلام محمد جان سه تا سوال داشتم
  اگه از الان برای معافیت پزشکی (مثل شما فشار خون) اقدام کنم چه مدت طول می کشه ؟؟
  وسایل مجاز برای اون مدت بستری چی هست (منظورم گوشی و لپ تاپ این چیز هاست) ؟؟؟
  راهی هست که بشه فشار بیشتر نشون بده یا اصلا زمان بندی داره که کی فشار گرفته میشه؟؟؟

  1. سلام صادق جان
   راستش من ابتدای تابستون ۹۴ اقدام کردم و تقریبا توی مهر و آبان بود که کمیسیون پزشکی من نوبتش بشه و اعلام شد که معاف نیستم و باید برم خدمت. تو این مدت کارای بیمارستان و بستری شدن و اینا رو انجام دادم.
   تو مدت بستری گوشی موبایل و لپ‌تاپ و این چیزا اوکیه، چون بیمارستانه و پادگان نیست حله. من یکی از هم تختی‌هام لپ‌تاپش رو آورده بود و کاراش رو میکرد.
   برای فشار خون من دو روز بستری شدم و یه دستگاه به اسم هالتر بهم وصل کردن که هر نیم ساعت فشار خونم رو می‌گرفت و شبا موقع خواب هر یک ساعت.
   روز دوم هنگام ترخیص و اون دستگاه رو وصل کردن به سیستم و پرینت گرفتن و گذاشتن تو پرونده پزشکی.
   تو تایم بستری اگه همراهات نمک بیارن احتمالا بتونی استفاده کنی و فشارت رو بیشتر کنه یه مقدار ولی از فعالیت بدنی داشتن تو بیمارستان جلوگیری می‌کنن.
   ایشاالله به خوبی سپری بشه.

 44. آقا سلام دمت گرم عجب مقاله جامعی . خسته نباشید مخصوصا اینکه به تک تک کامنتا با حوصله جواب میدید.
  من دانشجوی عمران دانشگاه آزادم البته فقط برای معافیت تحصیلی ولی حالا پس از سه سال به دلایل فراوان و البته منطقی می خوام اقدام کنم برای خدمت البته معاف از رزم شدم چون قدم ۱۸۹ و وزنم ۱۶۰ به بالاست از الآن عزای لباس و پوتین مناسب گرفتم .
  خوش حال میشم در هر زمینه ای نظر یا پیشنهادی داشتید کمک کنید.

  1. سلام محمد جان. مخلصیم، دم شما و دوستان گرم که احساس راحتی می‌کنن و اینجا کامنت میزارن و من واقعا خوشحال می‌شم اگه بتونم کمکی کنم.
   راستش درباره خدمت رفتن یا نرفتن یه تصمیم هست. من خودم شخصا خوشحالم که رفتم و تموم شد رفت،‌ ولی دوستانی هم دارم که نرفتن و دنبال هریدن سربازی یا به هر نحوی دور زدن سربازی هستن. اینکه تصمیم گرفتی بری خیلی جسارت می‌خواد و دمت گرم و امیدوارم به خوبی این دوران با تمام سختی‌هاش برات بگذره.
   واسه لباس هم نگران نباش خیلی. روز دوم و سوم که رفتیم ساتر برای گرفتن جیره و لباس تقریبا همه‌ی بچه‌ها با هر شرایطی که از نظر فیزیکی داشتن تونستن یه لباس درست درمون پیدا کنن.
   تو دو ماه آموزشی هرجوری هست باید سر کرد، ولی وقتی بیای مرخصی یا بعد از آموزشی و خدمت تو یگان، اونجا دستت بازه که لباست رو با خیاطی اندازه کنی یا پوتینت رو بری مغازه عوض کنی. چون دو سه دست لباس و پوتین میدن برای کل خدمت، یعنی ۲۱ ماه.
   خیلی نگران نباش و ایشاالله به خوبی میگذره. مرسی.

   1. سلام مجدد خیلی ممنون از جواب دلگرم کنندتون . انشاءالله این پروژه سربازی هم با قدرت و مثبت اندیشی انجام میدیم .
    باز هم بابت وبلاگتون و کامنتا ممنون.
    پایدار باشید.

 45. به افتخار تمام سربازان خوب وطن تقدیم به شهدای گلگون کفن ایران عزیز
  «من یک سرباز ایرانی هستم که از تمامیت ارضی کشور حراست و پاسداری کنم. آماده‌ام جان خود را در راه دفاع و حراست از اسلام، نظام و کشور فدا کنم. من حفظ حیثیت و شرافت سربازی و اخلاق اسلامی را سرلوحه‌ زندگی خود قرار می‌دهم، اصول و مقررات حفاظتی را مد نظر داشته، در حفظ اسرار نظامی و دولت کوشش و از انجام هر گونه فعالیت سیاسی ممنوعه و وابستگی به احزاب و گروه‌های سیاسی خودداری می‌کنم و از اموال، وسایل و اسنادی که به من سپرده شده با نهایت دلسوزی و دقت، نگهداری خواهم کرد…».

 46. سلام دوست عزیز ببخشید به نظرتون من باید چکار کنم سربازی برم یا نرم؟ از اونور پاهام پرانتزی فکر کنم ۶ سانت باشه و ازگود اشلاتر زانو هم دارم معاف از رزم میشم؟ کلا همش فکر استرس همه این چیز ها رو دارم کلا به نظرت معاف از رزم برای من خوبه چون فکر میکنم نتونم اون کار ها رو کنم و اینکه من غیبت خوردم یعنی ۶ ماه باید اضافه خدمت کنم یا بخشیده میشن؟ کسری بهم تعلق نمیگیره؟ به نظرتون پارتین چیزی باشه میتونه با این شرایط منو سپاه بندازه؟ و از همه مهم تر چقدر پروسه معافیت پزشکی طول می کشه؟ تو رو قرآن سوالامو هر چه زودتر جواب بدید یا دوستان دیگه بقرآن دارم میمیرم

  1. سلام آرمان جان. قبل از هر چیزی به عنوان یه دوست ازت می‌خوام کام زندگی رو با فکر کردن به سربازی لعنتی تلخ نکن و شک ندارم اگه بری یه روز مثل من خاطراتش رو می‌نویسی و اگه هم نری که چقدر عالی و خوب.
   رفتن و نرفتن به سربازی یه تصمیم مهمه. در هر صورت چیزی که می‌دونم اینه که تصمیمی بگیری که در آینده به خاطر اشتباه بودنش خودت رو سرزنش نکنی، گرچه تو این مملکت هیچ چیزی قابل پیش‌بینی نیست و این موضوع همیشه تصمیم‌گیری رو برای آدم سخت می‌کنه.
   در اینکه با شرایطی که داری معاف از رزم میشی یا نه رو واقعا نمی‌دونم. اگه بتونی از پزشک جویا بشی و مطمئن بشی بهتره.
   در رابطه با اضافه خدمت راستش زمانی که من خدمت می‌کردم تو قسمت منابع انسانی سرباز بودم، ما هر چند وقت یه بار لیست سربازهایی که اضافه خدمت دفترچه‌ای (اضافه خدمت به خاطر غیبت) داشتن رو رد میکردیم تا به بهانه‌های مختلف بخشیده بشن که معمولا عید فطر و چندتا عید دیگه دو سوم یا نصف اضافه خدمت‌ها رو می‌بخشیدن. الان رو مطمئن نیستم هنوز ببخشن یا نه.
   کسری هم در هر صورت بهت تعلق می‌گیره و از مدت خدمتت کم میشه. مثلا اگه اضافه خدمت نداشته باشی از ۲۱ ماه کم می‌کنن اما اگه اضافه خدمت داشته باشی مثلا ۶ ماه، مدت خدمتت میشه ۲۷ ماه و هر چقدر کسری بیاری از این مدت کم میشه.
   همیشه تو هر جا با توجه به اینکه پارتیت کی باشه و چقدر برش داشته باشه هر کاری میشه کرد آرمان جان.
   من تجربه خودم رو بگم برای معافیت، تقریبا ۳ تا ۶ ماه زمان میبره.
   امیدوارم این دوره از زندگیت به بهترین شکل سپری بشه و از این حال و روزی که درکش میکنم و میفهمم چه دورانی هست، زودتر بیای بیرون.
   نرسی واسه نظرت.

 47. سلام خسته نباشید،من نامزدم دوره ی آموزشیش تموم شده،الان افتاده چهل دختر شاهرود،توی برگه ش نوشته رسته ی اطلاعات ارتش،کارش سخته یا معمولی؟واینکه میتونه اونجا گوشی ببره با خودش؟مرخصی هر چند وقت میدن بهشون؟،ببخشید سوالاتم زیاد بود،ولی نتونستم جایی جوابامو پیدا کنم

  1. سلام، راستش منم در دوران نامزدی رفتم سربازی و می‌دونم هم برای پسر هم برای دختر به شدت دوران سختی هست و امیدوارم زودتر سربازی نامز‌دتون تموم بشه.
   من به تجربه بهم ثابت شد که تو سربازی چندتا مورد خیلی مهمه. خود پادگان و محل خدمت و نیروهای رسمی‌ای که سربازها باهاشون در ارتباط هستن. امیدوارم که این چندین مورد برای نامزد شما خوب باشه و واقعا اطلاعات درستی از ارتش و شاهرود ندارم متاسفانه.
   اگه محل خدمت، محل زندگی سرباز باشه اصولا سربازها رو روزبرگ می‌کنن، به این معنی که صبح تا ۲ ظهر در پادگان هستن و بعدش میان خونه، غیر از زمان‌هایی که پست باشن و باید عین ۲۴ ساعت رو پادگان باشن. تو این حالت به ازای هر ماه یک روز مرخصی دارن سربازها و سرباز‌های متاهل که عقد کرده باشن به ازای هر ماه ۲/۵ روز مرخصی دارن. به صورت کلی هم هر سرباز می‌تونه تا ۳۰ روز مرخصی تشویقی بگیره.
   اگه محل خدمت محل زندگی سرباز نباشه، معمولا باید ۳۰ تا ۴۰ روز بمونه و بعد ۱۰ تا ۱۵ روز بهش مرخصی میدن که بره به شهرشون و برگرده.
   من از اینکه دوستان اینجا سوال می‌کنن و بتونم راهنمایی‌شون کنن واقعا خوشحال می‌شم و ممنون که نظرتون رو اینجا گفتین و سوالات‌تون رو پرسیدین.
   امیدوارم به خوبی این دوران سخت هم برای شما و هم برای نامزدتون سپری بشه.

 48. سلام اقا محمد خوبی ..راستش من ده روز اول اموزشی رفتم بخاطر مشکل اعصاب با فرمانده بحثم شد قبل از اعزامم معاف از رزم اعصاب و روان هم بهم دادن ..الان سه ماهه که نرفتم .جدا اعصابم نمیکشه بدجور افسردگی دارم ..زندگیم جهنم شده رسما قصد خودکشی دارم ..دیگه بریدم خداشاهده ..الان برگردم چیکار میکنن باهام ؟میشه کمکم کنی

  1. سلام علی جان، ممنونم.
   کاملا درک میکنم که چی میگی و شرایطی که داری رو متوجه‌ام. راستش به نظرم اگه بتونی معافیت کامل بگیری و سربازی نری بهترین اتفاقه اما اگه برای معافیت اقدام کردی و نشده رفتن به سربازی فقط و فقط باعث میشه تو به خودت ظلم کنی.
   به نظرم اگه برات مقدوره از کسای دیگه‌ای هم که فکر میکنی می‌تونن کمک کنن حتما کمک بگیر.
   اگه الان برگردی اتفاق خاصی نمی‌افته، فقط برات اضافه خدمت مزنن به خاطر غیبت.
   امیدوارم اتفاقات خوب پیش روت باشه و زودتر از شر این داستان سربازی راحت بشی.
   خیلی مخلصیم

  2. با سلام، قبلنا اعصاب و روان رو میفرستادن کمیسیون و راحت معاف داءم میکردن ولی الان به علت کمبود سرباز معاف از رزم میکنن ولی اگه مشکلت شدید باشه و پیگیری کنی که بری کمیسیون میتونی معافیت داءم بگیری البته اگه واست مهم نباشه که نوع معافیتت رو تو کارتت بزنن.

 49. سلام مرسی از مطلب خوبتون راستش نامزد من افتاده اینجا دو هفته ازش خبری ندارم خیلی نگرانشم روحیه حساسی داره وا۳ همینم فکر میکنم تا الان بهم زنگ‌نزده یبار فقط زنگ زده بود اونم من متوجه نشده بودم میخواستم ببینم میشه بهش نامه بفرستم خاتمی یزد ؟ بعد اینکه کی میتونن بیان تهران دوباره به عیر از مرخصی میگما مثلا بعد ا تمام شدن میان دوره اینا من هیچی نمیدونم ممنونم میشم ی توضیحی در این رابطه بدید
  خیلی ممنون ک وقت میذارید

  1. سلام، ممنون از لطف‌تون.
   اول از همه آرزو دارم این دوران سخت هم برای شما و هم برای نامزدتون به زودی و خوبی سپری بشه. کاملا شرایط‌تون رو درک میکنم، چرا که خود منم در دوران نامزدی رفتم سربازی.
   راستش تو پادگان خاتمی یزد یه مقدار تماس تلفنی مشکل هست، اونم به خاطر زیاد بودن سربازها و کم بودن تعداد تلفن‌هاست که زمان کمی برای برقراری تماس هست و سربازهای زیادی می‌خوان تلفن کنن. نگران نباشین، قطعا دوباره زنگ میزنه.
   برای نامه راستش اطلاع درستی ندارم که بتونم راهنمایی‌تون کنم متاسفانه، اما قاعدتا باید این امکان وجود داشته باشه. من خودم در دوران خدمت نامه ندیدم برای کسی بیاد اما خانواده‌ها سر میزدن و تو دژبانی اجازه ملاقات میدادن.
   به غیر از مرخصی میان‌دوره که تقریبا ۵-۶ روز هست، مرخصی طولانی مدت دیگه‌ای نمیدن، فقط هفته‌ای یک بار مرخصی ساعتی میدن واسه رفتن به شهر و برگشتن. البته تو دوران آموزشی من یه تعطیلی دو روزه تو تقویم بود که اون دو روز هم همه‌ی پادگان رو مرخص کردن که من به خاطر زمان کم تو خود یزد موندم و نرفتم تهران.
   ممنون که نظرتون رو اینجا گفتین و امیدوارم زودتر این دوران تموم شه برای شما و نامزدتون.

 50. سلام ببخشید یه سوال داشتم من میخاستم خالکوبی کنم قبل سربازی بهم گفتن خالکوبی کنی بخای بری سربازی تورو راه دور میندازن.میخام بدونم واقعا حقیقت داره؟

 51. سلام من لیسانس دارم و برج ۶ اعزامم ..از طرفی بخاطر سوختگی چن سال پیش دستم بعد از گذروندن دوران سخت پروسه معافیت اخرش معاف از رزم شدم و با توجه به چیزایی که تو وبلاگای مختلف راجب معاف از رزم خوندم نگران شدم ابن جور که به نظر میرسه معاف از رزم بدبختیه

  1. سلام کاوان جان
   راستش این چیزی که میگم نتیجه‌گیری خودم از خدمت هست. خدمت کلا مزخرفه، چه معاف از رزم باشی چه نباشی در هر صورت سختی‌های خودش رو داره. نگران نباش و امیدوارم به خوبی این دوران سپری بشه برات

 52. سلام.داداش یه سوال داشتم من از پلیس +۱۰ برگه گرفتم واکسن زده ام کمیسیون هم رفتم دکتر گفت واسه ضعیفی چشات برات معافیت از رزم مینویسم اومدم +۱۰ گفت چنتا فردا فیش باید واریز و تکمیل کنی بعد معرفیت میکنم. منم شغلم آزاده و موقعیت خوبی هم دارم ولی نمیدونم برم ادامه فرآیند یا ن؟ و اگر نرم چون هنوز معرفیم نکرده واسم مشکلی پیش نیاد؟

  1. سلام میلاد جان
   راستش در اینکه نری سربازی و به ادامه‌ی زندگیت بپردازی فکر بدی و اتفاق خاصی هم نمیافته، تصمیم خودت هست که بری یا نه.
   اما اینکه تا این مرجله پیش رفتی و ادامه ندی قطعا یه بازه زمانی بگذره برات غیبت رد میشه ولی بازم حتما پرس‌و‌جو کن و مطمئن شو، چون منم کمی شک دارم رو این موضوع که دقیقا چه اتفاقی میافته.

  2. ارتش سرباز کم داره هر کی از الان به بعد بخواد بره بدترین دوران براشه سعی کنیین فعلا نرین

  1. سلام مجید عزیز، راستش تو پروسه‌ی معافیت پزشکی وقتی آخر سر کمیسیون پزشکی تشکیل بشه اونجا بهت میگن معاف شدی یا معاف از رزم یا اینکه کلا سلامت کامل هستی.
   ولی یه حالتی هم هست که ممکنه تو پادگان تو دچار مشکل بشی یا موردی رو تشخیص بدن اونجا تو دسته‌ی معاف از رزم‌ها قرار بگیری.

 53. من اعزام ۱۹مرداذم
  خیلی استرس دارم ولی در کل بیخیالم
  استرسمم فقط برای محل اعزامه که ۱۲مرداد مشخص میشه
  همه ی کارهای حکومت طاغوت بد بود جز این؟
  حداقل زمانشو کم کنین تا من پسر۱۹ نخاد دو سال از عمرمو تلف کنم

 54. سلام من چند سالیه ژنیکوماستی شدید دارم اخیرا متوجه شدم واسش معافیت دائم میدن کسی اطلاعی داره در زمینه داره کمکم کنه ممنونم.

 55. سلام خدمت دوستان عزیز .
  بچه ها چندتا توصیه دادم خدمتتون حتما گوش کنید که به دردتون میخوره
  اول اینکه کسایی که میخان برن خدمت ، حتما قبل خدمت پرونده بسیجتونو تکمیل کنید و کاراشو بکنید که بعدا به مشکل برنخورید برای کسری خدمت ، سعی کنید حتما از لحاظ بسیجی با توپ پر برید خدمت که خیلی با ارزشه کسری بسیج توی سربازی
  دوم اینه حتما حتما حتما از پادگان های سپاه و ارتش و این موارد که توی شهرتون یا استانتون برید پذیرش کنید که خدمتتون بیفته تو استان یا شهر خودتون چون خیلی این مورد اگه پیگیرش نشید توی سربازی بخاطرش حسرت میخوردید که ای کاش میوفتادم شهر خودم . ( من خودم قبل خدمت رفتن گفتم کاش جای دوری بیفتم که زود بگذره و دوری از خانواده رو بفهمم و این داستانا که بعدش به غلط کردن افتادم و خیلی پشیمون شدم )
  نکات جالب راجب خدمت :
  بهترین دوستاتون ، دوستای دوران اموزشیتون هستن و بهترین دوران خدمت همون آموزشیه !
  سعی کنید توی هرجا هستید با اونجا خودتونو وفق بدید
  هی به رفتن فک نکنید و روزشماری نکنید ،باور کنید اینطوری خیلی سخت میگذره براتون
  بعد آموزشی
  وقتی تقسیم شدید به استان های مختلف. وقتی میرید ستاد فرماندهی اون استان ، سعی کنید توی همون مرکز پذیرش کنید که توی ستاد ها بیفتید ، میتونید برید قسمت های مختلف ( مثلا من نیروی انتظامی بودم وقتی رفتیم ستاد فرماندهی بچه ها میرفتن عقیدتی ، بازرسی ، نیرو انسانی ، اشپزخونه میگفتن سرباز میخاید
  و بعضیا با همین کار توی ستاد خودشونو جاگیر میکردن چون خدمت توی ستاد ها و مراکز فرماندهی خیلی عالیه )
  توی سربازی سعی کنید با داشته هاتون حال کنید (گوشی لمسی نیس ،ساده هست ! ساده نیست ؟ کتاب هست / نظافت هست ! همش ۲۰ دقیقس / پست هست ! همش ۲ ساعته یا ۴ ساعت / سربازای عوضی پایه بالا هست ! فحش های ابدار هست 😉/ فرمانده عوضیه ! دایورتش کن روی قسمت پایین تنه
  من خودم اموزشیم پادگان شهید دستغیب جهرم بود که هواش بشدت گرم و خشک بود ولی عشقمون این بود ظهر پنجشنبه تا عصر جمعه میزاشتن بریم بیرون و با بچه ها کل شهرو میگشتیمو عشقو حال میکردیم
  خودم خوزستان بودم وقتی تقسیم اومد همه رفیقام افتادن اصفهان و من افتادم هرمزگان ،خیلی ناراحت شدم اما رفتم بندرعباس و دوستامم توی اصفهان هرکدوم یه جایی افتادن که هیچوقت دیگه همو ندیدن و اکثرا جاهای بدی افتادن
  بندری که من افتادم انقد هواش شرجیه و گرمه که ساعت ۵ونیم صبحی ۵ دقیقه نظافت میکنیم حیاطی رو سرتاپامون میشه خیس عرق …
  خلاصه الان ۴ ماه از خدمتم گذشته
  یادمه روزای اول خدمت توی اموزشی میگفتم خدایا کی میشه ۱۰ روز از خدمتم بگذره ولی الان ۴ ماهش رفته
  اگه خدا بخاد ۶ ماه کسری بسیج و اب و هوای بد دارم و ۱۲ ماه دیگه از خدمتم مونده
  همه خدمت میکنن و میگذرونن این دوره رو سعی کنید اینو یک تکلیف بدونید و مطمعن باشید چندماه دیگه تموم میشه و شما میرید و هیچوقت دیگه هم فرمانده های بد و سربازای عقده ای پایه بالاتر از خودتونو نمیبینید ، و برمیگردید سر زندگیتون و همه کارهایی که توی خدمت دوست داشتید انجام بدید رو انجام میدید .
  [سخت بگیری و کما بزنی و همش به خونه فک کنی و عشقت تنهاس و اینا ، روزت شب نمیشه
  پشت این دیوارای بلند هیچ خبری نیس همه دارن به عادی ترین شکل ممکن زندگیشونو میکنن و شما هم بعد خدمت بهشون ملحق میشید .
  ببخشید طولانی بود منتها خودم خیلی سختی دیدم توی خدمتم و خیلی هم ازش مونده و گفتم بهتون بگم که از این لعنتی یه غول نسازید و به فکر فرار و غیبت کردنو اینا هیچوقت نباشید که هیچکس جز خودتون ضرر نمیکنه ، درسته کارت پایان خدمت شاید به درد خیلی از ماها نخوره اما نداشتنش هزارتا مشکل برامون درست میکنه بعدا و حسرت میخوری که چرا نرفتم خدمت ، چرا فراد کردم ،چرا غیبت کردم و…
  توکل کنید به خدا و وظایفتونو درست انجام بدید که کسی بهتون گیر نده و اعصابتونو خراب کنه .
  یا علی

  1. سلام دوست عزیز
   خیلی خیلی زیاد ازت ممنونم که انقدر کامل و دقیق تجربیاتت رو اینجا نوشتی و منتقل کردی. به شدت ارزشمنده و واقعا ممنونم ازت.
   والا انقدر دقیق و درسته که من چیزی ندارم برای گفتن و دمت گرم 🙂
   علی یارت

 56. سلام عزیز من یه بار واسه کمسیون رفتم دکتراش معاف از رزم دادن گفتن چرا ننوشته تانر ۳ دکترت نوشته گرید ۳ مشکل ژنیکوماستی دارم خلاصه اعتراض زدم فرستادنم بیمارستان سپاه اینبار دکتر برام نوشت تانر ۳ چند روز دیگه کمسیون دارم به نظرت معاف میدن بهم؟ مشکل کبد چرب گرید ۲ هم دارم داخل ایین نامه بند ۵ از غدد نوشته ژنیکوماستی شدید که بافت فیبروندلار در حد تانر ۳ یا بیشتر باشه معاف دایم

 57. سلام آقا محمد خوبی…مرسی که وقت میزاری به کامنت ها جواب میدی…خسته نباشی واقعا…مشتی من بنا به دلایل و مشکلاتی که نتونستم برم خدمت و یک سال غیبت دارم به نظرت الان بخوام برم چقدر اضاف می خورم ۶ ماه یا همون یک سال که غیبت دارم؟

  1. سلام امید عزیز، چاکریم، مرسی از انرژی خوب تو
   راستش تو طول خدمت یگان، من تو منابع انسانی بودم و اونجا بالاتر از ۶ ماه بابت غیبت و نرفتن به خدمت برای کسی ندیدم. یه اضافه خدمت یگان داشتیم که تو طول خدمت به خاطر بی‌انضباطی اضافه خدمت می‌خوردیم، یه اضافه خدمت سنواتی بود که مربوط میشد به اضافه خدمت غیبت قبل از خدمت.
   کسایی که حتی چندین سال دیرتر هم اومده بودن خدمت بیشتر از ۶ ماه اضافه خدمت سنواتی نداشتن که معمولا ما اسامی‌شون رو رد می‌کردیم و به مناسبت‌های مختلف نصف یا یک سومش بخشیده می‌شد مثل عید فطر.
   اما الان دیگه نمی‌دونم این بخشش سر جاش هست یا نه که اگه از کسایی که الان سرباز هستن بپرسی مطمئن‌تره. ولی بابت اضافه خدمت فکر میکنم هنوزم همون ۶ ماه باشه.
   ایشاالله به خوبی بگدره این دوره برات.
   خیلی مخلصیم. مشتی هستی.

 58. سلام داداش گل خوبی .
  من تازه فارغ التحصیل شدم ( لیسانس ) و دارم میرم دوره تکمیلی بسیج ( ۴۵ روزه ) . ۴ سال هم سابقه بسیج فعال دارم .
  الان برای این دوره خیلی استرس دارم چون میگن تو کمپ صحرایی خشم شب میزنن و نارنجک و خمپاره پرت میکنن و ‌… تجربه ای داری ؟ تکمیلی بسیج خیلی سخته ؟؟
  و اینکه توی میدون تیر میزارن کسی محافظ گوش بزنه یا یه چیزی بزاره تو گوشش که صدای زیاد اذیتش نکنه ؟ کسی این کارو کرده بود ؟ اگه بفهمن چیزی تو گوشمونه کاری میکنن ؟
  خواهشا جواب بده داداش … خیلی استرس دارم …

  1. سلام، مخلصیم
   راستش من تکمیلی بسیج نداشتم و دوره تکمیلی هم نرفتم، اما زمانی که من رفتم آموزشی یه داستانی شده بود که بچه‌هایی هم که تکمیلی داشتن باید آموزشی رو کامل انجام میدادن. رو همین حساب واون ۵ روز اردو بهمون میگفتن دوره تکمیلی بسیجی در مقابل اردو آموزشی سربازی یه شوخی بوده.
   اما در کل بهت بگم تو همون اردو آموزشی هم سعی میشه همه چیز امن و امان باشه و خود آدم هم یه مقدار مواظب باشه حله و هیچ اتفاقی نمیافته.
   میدون تیر هم اتفاقا صدای زیادی نداره که اذیت‌کننده باشه اما چیزی نیست که بخوای بزاری رو گوشت به جز چفیه که ببندی دور گوشت.
   اصلا بهش فکر نکن و نگران نباش، در لحظه تجربه‌اش کن و بدون همیشه چیزی که دور و اطرافیانت میگم توش بزرگنمایی همیشه هست و واقعیت متفاوت‌تر از اون حرفاس.
   ایشاالله به خوبی بگذره این دوره برات.

 59. سلام متنا وپاسخاتون خیلی عالی و به درد بخورن .داداش من این ماه اعزام میشه محل آموزشیش افتاده مرکز آموزش شهید مدنی اصلاندوز اردبیل میشه از شرایط اونجا بگین واینکه داداش من قدش کوتاهه دقیقا ۱۵۸ بعضیا میگن هر کی قدش کوتاهه مرزبانی و نمیدونم پست نمیدن بهش .این درسته ‌‌؟خواهش میکنم اگه از این موضوع اطلاعی دارین بگین خیلی ضروریه.ببخشید

  1. سلام، ممنون از لطف‌تون
   راستش من دقیقا از شرایط پادگانی که گفتین اطلاع ندارم چون خودم تو پادگان خاتمی یزد بودم. اما یه چیزی رو به تجربه میگم که با توجه به شرایط برادرتون همه چی بستگی داره به فرمانده‌ها و تصمیم‌هاشون که امیدوارم به سود برادرتون باشه و به خوبی این دوره رو سپری کنه.

 60. سلام خسته نباشید من با مدرک فوق دیپلم ۱۹ شهریور ۹۸ اعزامم نه بسیج دارم نه کسری چیزی با پسر عمه و پسر خالم اعزامیم ایا باهم یکجا می افتیم دعا کنید بیافتم تو شهر خودمون نیرو دریایی سیرجان چون دوستام قبل از عید رفتن و راضی هستن ترسم از ۰۸ خاش و ۰۵ کرمان هست 🤗🤗🤗ولی با روحیه تمام و کمال و اعصابی راحت دارم میرم ممنون از وقت گزاریتون🌷

  1. سلام علی‌اکبر جان.
   راستش هیچ چیز قطعی‌ای وجود نداره که شماها یکجا بیافته ولی امیدوارم این اتفاق بیافته و کمی سختی کار براتون راحت‌تر بشه.
   بهترین موضوع همین روحیه‌ی خوبت هست که واقعا بهت تبریک میگم علی جان.
   امیدوارم به خوبی و خوشی این دوران از زندگیت بگذره 🙂

 61. من استرس دارم واقعا.. نمی دونم چه کاری باید بکنم.. من دارم با مدرک دیپلم می رم سربازی.. ایا بهم سخت می گیرن؟ لطفا جواب بدین

  1. راستش این تجربه شخصی من هست که خیلی تفاوت خاصی وجود نداره بین سرباز‌ها. سرباز سربازه، چه دیپلم و چه لیسانس. من با مدرک لیسانس دست‌شویی شستم، هرشب پست دادم و خیلی چیزای دیگه.
   استرس نداشته باش و منم امیدوارم به خوبی این دوره از زندگیت سپری بشه.

 62. سلام
  من نزدیک ۲۰ روز دیگه وقت دارم که خودمو معرفی کنم و از طرفی ارشد شرکت کردم و به احتمال زیاد قبول میشم فقط میخام برگ اعزام بگیرم چون شنیدم اگر حتی قبل از مهلت یکساله برا کمیسیون اقدام بشه و بعد از مهلت یکساله معاف از رزم یا سرباز شناخته بشی برات غیبت رد میکنن اینجوری دیگه نمیتونم دانشگاه ثبت نام کنم.فشار من بالاست و میترسم دکتر معاین اولیه فشارمو بگیره و بهم گیر بده.چیکار باید بکنم

  1. سلام مجتبی جان، راستش من الان اطلاع دقیقی از شرایط اعزام و معافیت ندارم، تقریبا ۳ سالی گذشته از داستان اعزام خودم، من پیشنهاد می‌کنم حتما از پلیس+۱۰ یا دوستانی که اطلاع دقیق دارن جویا بشی که یه وقت به مشکل نخوری، شرمنده واقعا.
   امیدوارم شرایط اون جوری که برات خوبه پیش بره.
   مخلصیم.

 63. سلام و ارض ادب خدمت شیرمردانی که خدمتشونو با هر سختی و خوبی تموم کردن،ویه سلام گرمی هم دارم خدمت اون دسته از عزیزانی که مثل من۱/۸/۹۸تاریخ اعزامشون هست.
  یه مطلب کامل از سیر تا پیاز اتفاقاتی که برام افتاد رو تایپ میکنم،انشاا… که بدردتون بخوره.
  بنده ۲۱سالمه و اواسط تیر ماه لیسانسم رو گرفتم و اهل بندرعباس هستم،اول از همه بگم که حتما پرونده بسیجتون رو چه در پایگاه و چه در حوزه کامل کنید تا برای کسری گرفتن به مشکل بر نخورید(برای کسایی که خدمتشون تو شهر خودشون نیست،چون تکمیل کردن پرونده مقداری زمان بره).خب جونم براتون بگه ک، فردای تسویه دانشگاه مراجعه کردم به پلیس+۱۰وچنتا فرم بهم دادن،یکی مشخصات و دیگری واکسن و دیگری معاینه پزشک(همون لحظه میگن اسم دکتر. آدرس)،مشخصات رو ک خودت پر میکنی و واکسن هم میری مرکز بهداشت استان و برگه معاینه پزشک میری خدمت دکتر عزیز،من که رفتم برا معاینه پزشکی کف پا،دست ها،زانوها،وزن،قد،معاینه چشم،رو ازم گرفت و گفت فردا مراجعه کن+۱۰،من فرداش مراجعه کردم دیدم سیستم زده مشکل پزشکی دارید،نامرد دکتر به خاطر صافی کف پام بهم گیر داده بود ولی اون لحظه چیزی بهم نگفته بود،خلاصه اعصابم خورد بود همون لحظه که باهام تماس گرفتن و گفتن باید مراجعه کنم نظام وظیفه برای تشکیل پرونده پزشکی،من که در اون لحظه +۱۰بودم گفتن که ما خودمون پرونده برات تشکیل میدیم و حدودا۴۰تومنی هم خرج داشت.خلاصه بگم که با پرونده تشکیل شده رفتم نظام وظیفه و نامه معرفی به دکتر تخصصی بهم دادن،(میدونستم به خاطر صافی کف پام حتما معاف از رزم میشم،من به هیچ وجه دنبال همچین چیزی نبودم،چون دوست داشتم مثل بقیه رژه برم و بدووم،خخخ)،فرداش مراجعه کردم به بیمارستان و هنگام ملاقات با دکتر بهش گفتم که آدمی هستم دنبال راحتی نیستم و و و ….. (دیوونه هم خودتونید،خخ)،این روشی بود که من مخ دکتر رو زدم و برام صافی کف پا رو کم رد کرد و خودش بهم اطمینان داد که معاف از رزم نمیشم،بعدش دکتر خودش گفت نامه رو مستقیم میفرستیم نظام وظیفه و شما روز یکشنبه مراجعه کن نظام وظیفه برا کمیسیون،
  روز کمیسیون فرا رسید و من هیران از خیل عظیم جمعیت،۳تادکتر حدوداساعتای۹صبح به بعد اومدن و دونه دونه اسم میخوندن بریم داخل،اسمم رو خوندن و رفتم داخل وبا خونسردی کامل گفتم دکتر متخصص گفته کمی کف پام صافه و مشکل دیگه ای ندارم ،وپس از بررسی نظر متخصص گفت بیرون منتظر باش و چیزی نگفت و شانس آوردم که کف پامو ندید،چون واقعا کف پام صافه،بعد از ۱ساعت استرس شخصی اومد و اسامی افرادی که سرباز،معاف از رزم،معاف دائم شدن رو خوند و من خداروشکر سرباز شدم،
  این نکته هم توجه کنید که معاف از رزم هم خوبیایی داره هم بدی هایی،مهم ترین بدیش اینه که در کارت پایان خدمت ذکر میشه که معاف از رزم شدید و این احتمال وجود داره که مشکل برای ستون فقراتتون در زمان آموزشی به خاطر صافی کف پا اتفاق بیفته(انشاا… که این اتفاق برام نیفته)،
  بعد از خوندن اسم گفتن فلان روز برید پلیس+۱۰و برگ اعزام به خدمتتون رو بگیرید،
  (کل این مواردی که من نوشتم تقریبا۲هفته با تمام پیگیری هام زمان برد و متاسفانه به اعزامی های برج ۶نرسیدم،کسایی که انشاا.. میخوان وارد این مراحل بشن حتما این الافی هارو درنظر داشته باشن)،شرمنده که سرتون رو درد آوردم،انشاا… یه مطلبی کامل در مورد اینکه چجوری کارهای پذیرشم در نیروی دریایی سپاه رو انجام دادم براتون مینویسم،امیدوارم مفید بوده باشه براتون،و تشکر از مدیر سایت

  1. سلام ابوالفضل عزیز
   راستش انقدر خوب و کامل نوشتی که حرفی باقی نمی‌مونه. دت گرم که وقت گذاشتی و تجربیاتت رو با این جزییات اینجا نوشتی و باعث کامل‌تر شدن این نوشته و بحث شدی
   دمت گرم

 64. سلام رفتم معاینه پزشکی،چشام ی ذره ضعیف بود واسم معافیت رد کرد،رفتم بیمارستان گفت مشکلی نداری،معافیتم رفته کمیسیون..الان ده روز ک جوابش نیومده..چقدر طول میکشه جوابش بیاد؟میخوام شهریور اعزام بشم،ممکنه بره برا آبان؟؟

 65. ولی خداییش بدترین ارگان واسه خدمت نیروی انتظامیه، بدترینش مرزبانی بعدش یگان امداد و راهور.
  که من هم تو یگان امداد سنندج بودم و هم راهور تهران بزرگ.خداروشکر که الان ۵ ماهه تموم شدش.واقعا دوران سختی بود، البته همش بستگی به خودت داره که چطوری باهاش کنار بیای.

 66. با سلام، امیدوارم خوب باشید. جناب عباسی فرد بنده یه سوال داشتم، با احتساب اینکه شما متاهل بودین(یعنی شهر خودتون بودین، درسته؟) هر روز شبا پست میدادین؟ یعنی شهر خودتون بودین اما ۲۴ ساعت پادگان بودین؟
  میشه یکم راجب ۲۴ ساعت های طی شده تون توی پادگان توضیح بدین؟ بعضیها میگن بعضی وقتها آدم شهر خودش میفته ولی باید ۳۰ روز پر کنه تا ۲ روز بره مرخصی! داستان یه روز در میان چیه؟ یعنی اینا شانس آوردن که اینطوری شده؟!
  کلن میشه از بد تا خوب نحوه خدمت رو که دیدید بهم بگید؟
  انگاری خاطرات خدمت با این بلاگتون هیچوقت ازتون جدایی نداره!
  خیلی ممنون میشم جواب بدید…

  1. سلام حامد عزیز
   راستش یه چیزی تو سربازی بهم ثابت شد، اونم اینه که قانون مشخصی وجود نداره و همه چی به پادگان یا یگان خدمتی و فرمانده‌ها بستگی داره.
   مثلا قاعدتا طبق قانون متاهل‌ها رو نباید بیش‌تر از چند روز تو شیفت نوروزی نگه داشت، ولی فرمانده ما من و بقیه بچه‌ها رو ۱۰ روز اول عید نگه داشت تو پادگان و در مقابل اعتراض من بهم گفت قانون منم!
   من با وجود متاهلی هر هفته یه روز کامل تو پادگان می‌موندم واسه پست دادن، تنها لطفی که در حق من متاهل میشد این بود که من رو پنج‌شنبه و جمعه یا تعطیلات رسمی پست نمی‌ذاشتن.
   ایمکه روزبرگ باشی، یعنی صبح بیای تا ظهر پادگان باشی و بری، یا اینکه یه روز کامل باشی و یه روز نباشی یا هر مدل شیفت‌بندی دیگه، کاملا بستگی به شرایط پادگان و تصمیم‌ها فرمانده‌ها داره، به خاطر همین فرمول مشخصی نداره متاسفانه.
   برای مرخصی هم تو حالت عادی به ازای هر ماه یک روز مرخصی استحقاقی داری، اما به خاطر متاهل بودن به ازای هر ماه ۲/۵ روز مرخصی استحقاقی داری. حالا باز اینکه استفاده از مرخصی‌ها هم به چه شکل باشه باز به فرمانده بستگی داره.
   در کل یه دوره‌ای هست که اگه تصمیم داری به انجامش، سختی‌‌های خودش رو داره اما به عنوان یه تجربه می‌تونه بد نباشه برای آدم. از این دوره فقط خاطرات و تجربه‌هاش برای آدم می‌مونه و دیگه سود دیگه‌ای نداره.
   امیدوارم اگه تو این مسیر قدم گذاشتی به خوبی و خیریت برات سپری بشه
   دمت گرم

   1. واقعا از جوابتون بسیار ممنونم، همین که همچین بلاگی باشه به این خوبی و باحالی و شما جواب بدین بهترین چیزه، خودتون این دوره رو تجربه کردین و درک میکنید حال مارو و همین که شما هستین که آدم یه سوال جوابی میتونه بکنه خیلی آرامش بخشه، واقعا از اینکه وقت پر ارزشتونو صرف جواب دادن کردین خیلی ممنونم…
    امیدوارم ما ها بتونیم کمک کنیم بلاگتون بیش از هر آنچه هست پیشرفت کنه.
    پس شما به غیر از آخر هفته و تعطیل رسمی که خونه بودید بقیه روز های هفته از صبح تا عصر (روز برگ بودین) و فقط یه روز به نوبت (لوحه نگهبانی) پست نگهبانی شبانی(۲۴ساعته) داشتین؟
    ببخشید که با سوال پیچ های من و افراد دیگه اذیت میشید، مسلمه برای شما سوده خاصی نداره و میتوانید مثل افراد دیگه بی اعتنا باشید، ولی یه جوابتون کلی به من و امثال من کمک میکنه، روز خوشی داشته باشید.
    بازم ممنونم از زحماتتون…

    1. حامد جان ممنون از این همه لطف و محبتت 🙂
     راستش رو بگم همین ارتباط داشتن با دوستانی مثل تو و تا جایی که بتونم کمک کنم به دوستان و مخاطبان وبلاگم تو هر زمینه‌ای، به شدت برام ارزشمند و جذاب هست. هیچ نفع مادی وجود نداره و فقط همین احساس رضایت‌مندی هست که باعث میشه هر روز بلاگم رو چک کنم با حوصله به کامنت‌ها جواب بدم. مخصوصا سوال‌هایی که دوستان درباره سربازی می‌پرسن، چون واقعا شرایط روحی‌شون رو درک می‌کنم و می‌دونم تو چه شرایطی هستن و سعی می‌کنم با راهنمایی درست تا جایی که میتونم کمک‌شون کنم.
     آره دقیقا همین‌طوره که گفتی. من تو طول خدمت به این شکل بود وضعیتم.
     آقا ما مخلصیم، شرمنده‌مون نکن
     دم شما گرم 🙂

 67. خودتون میدونید که مخصوصا این روز ها بعضی عوامل متعدد باعث سختی زندگی شدن، ولی امثال شما باعث ایجاد یک امید و انرژی در من و دوستان میشین ، واقعا من رو شیفته شخصیت خوبتون و زندگی باحالتون کردین، به امید همیشه سلامت بودن شما.
  من نمیتونم به سادگی چند کلمه حرف از شما تشکر کنم، چون امکان پذیر نیست که تو کلمه جا بدم این همه خوبی هارو،
  فقط میتونم بگم یادتون همیشه با یک انرژی خوش در ذهنم ماندگار هستش.
  ممنونم

 68. سلام اقا محمد
  من تازه میخام اقدام کنم برا پست کردن لیسانس حسابداری دارم بسیج هم سه ماه کسری میگیرم
  واقعا موندم بین اینکه برم سپاه شهرمون پذیرش کنم یا نه بنظرتون سپاه خوبه با حساب اینکه الان بعضی کشورها رو نمیشه رفت یا ب سختی راه دور می ارزه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام جواد جان
   اول از همه آرزو دارم قدم گذاشتن تو این مسیر به خوبی و خیریت برات به پایان برسه.
   راستش به نظرم پذیرش گرفتن یه خوبی داره که خیالت از ادامه خدمت و یگان تقریبا راحته، ولی به صورت عادی تو نمی‌دونی قرار هست کجا و تو چه یگانی خدمت کنی. من خودم تو سپاه خدمت کردم اما شرایطش پیش نیومده که بخوام از ایران برم و دچار مشکل بشم، به خاطر همین نمی‌دونم تاثیر داره یا خدمت تو سپاه. اگه از دوستان دیگه جویا بشی بهتره تا اطلاعات دقیق‌تری داشته باشی. ولی در کل ایده‌ی بدی نیست که پذیرش بگیری و خیالت از بایت یه سری چیزا راحت باشه.
   چاکریم 🙂

 69. سلام محمد جان ممنون که وقت میزاری من چشمم ضعیفه و میدونم قطعا معافم حالا خواستم اینو بدونم که پزشک اولیه کامل معاینه میکنه و موردی که خودش خواست رو میفرسته کمیسیون یا فقط برای ضعیفی چشم میفرسته؟

  1. سلام دانیال جان
   راستش تو معاینه پزشکی اولیه، پزشک فقط یه سری موارد سطحی و عمومی رو چک میکنه و تو پرسش و پاسخ هر مشکلی باشه خودمون باید بهش بگیم و اونم تو برگه بزنه تا بریم تو پروسه معافیت پزشکی و بررسی‌ها دقیق‌تر. پس حتما خودت بهش این مورد رو بگو که تو برگه بزنه برات.

 70. سلام
  من ۴ شهریور کمیسیون پزشکی دارم برای پارگی مینیسک زانو هام به نظرتون موقعی که داخل میرم چه سوالاتی ازم میپرسن و من چی جواب بدم که سوتی نباشه و لاقل بتونم معاف شم

  1. سلام حسن جان
   اگه منظورت جلسه نهایی کمیسیون و اعلام نتیجه هست، راستش من که رفتم و صدام کردن فقط وایسادم و پرونده‌ام رو اون چندتا پزشک چک کردن و گفتن بیرون منتظر باش، بدون یک کلمه صحبت.
   اگه هم تازه مراحل پزشکیت شروع شده که اونجا خیلی گوش به حرف نمیدن.
   در هر صورت خیلی اهل صحبت کردن نیستن دوستان 🙂

  1. سلام امید جان
   راستش اصولا روزهای تعطیل اعزام صورت نمیگیره و روز بعدش انجام میشه، برای میشه ۲۰ شهریور
   ولی حتما برای اطمینان از پلیس+۱۰ یا نظام وظیفه یا یه دوست مطلع دیگه هم بپرس
   مرسی

 71. سلام
  من امروز رفتم دفترچه پست کنم، چنتا برگه بهم دادن برای معاینه پزشکی و …!
  جسارتا میخواستم بدونم این معاینه به چ صورت هست؟
  و مصرف اینکه سیگار و مشروب چ پیامدهایی میتونه توی این معاینه داشته باشه!؟
  و در اخر اینم اضافه کنم که متاسفانه بنده حدودا ۱۰ روژ پیش حشیش (سیگاری) کشیدم ب اصرار دوستم!
  در کل راه حل بدین ! چون نمیخوام مشکل ساز بشه واسم هنگام معاینه یا هرچیز دیگه ای!
  فرم هایی که از پلیس +۱۱۰ دادن گفتن مهلتش ده روزه س برای انجام مراحلش!
  ایا اگه مهلتش بگذره مشکلی پیش نمیاد؟
  ایا میتونم دوباره اقدام کنم؟!
  خواهشا جواب بدین!
  ممنون

  1. سلام علیرضا جان
   راستش اصلا اونجوری که فکر می‌کنی نیست علیرضا جان، انگار داری میری پیش دکتر برای سرماخوردگی. تو معاینه پزشک هیچ اتفاق عجیب و غریبی رخ نمیده، قد و وزنت رو میپرسه و فشارت رو میگیره. بعد یه سری سوال می‌پرسه که اگه مشکلی یا بیماری خاصی داری خودت بگی. همین. پس اصلا نگران هیچی نباش.
   اگه مهلت ۱۰ روزه‌ات هم تموم شه اتفاق خاصی نمیافته و می‌تونی دوباره بری برگه بگیری. ولی این مورد رو برای اطمینان از پلیس+۱۰ بپرس دوباره.

 72. خدمت نکردی،اربابی کردی.فقط یه سرباز زندان میفهمه چی میگم.تحقیر هم از طرف سربازای پایه بالا،هم از طرف فرماندهان و کادری ها و هم از طرف زندانی ها

  1. سربازی بالا و پایین‌های خودش رو داره، برای هر کسی به یه شکل، اما منم از دوستان و آشنایانی که سرباز زندان بودن چیزای خوبی نشنیدم و می‌دونم شرایط به هیچ وجه خوب نیست متاسفانه

 73. سلام
  آقا خیلی دمت گرم
  چند هفته دنبال چنین صحبت‌هایی بودم که واقعا کامل بود
  بهتر از اون اینکه به همه نظرات دقیق پاسخ دادی
  در پناه خدا باشی
  من یه سوال دارم:
  می‌خوام معافیت پزشکی بگیرم. چندتا بیماری مثل:
  • درد پشت قلب چپ (چرخان سر به سمت چپ درد گرفتن استخوان پشت)
  • تیر کشیدن قلب
  • تپش قلب
  • سردرد های مداوم که میزنه به چشم چپ
  • اوضاع داغون دندان ها
  در کل بگم که تعمیری ام.
  حالا به نظرت از یکی از این موارد میتونم معافیت پزشکی بگیرم؟ چقدر شانس دارم؟
  در ضمن دو سال (سالی یکبار) بیمارستان قلب تهران برای انجام اکوی مری و عکس و اینها از قلب رفتم. ولی گفتن که مشکوکه و نظر قطعی ندادن
  ممنون میشم نظر منم پاسخ بدید
  سپاسگزارم

  1. سلام محمد جان
   مخلصیم، دمت گرم بابت انرژی مثبتی که می‌دی 🙂
   ببین راستش اول از همه که صد در صد تو معاینه پزشکی به این موارد اشاره کن و مدارکت رو ببر. اما اینکه تو پروسه چکاپ کردن و پرونده پزشکی تشکیل دادن و در نهایت کمیسیون پزشکی چه اتفاقی بیافته و چه تصمیمی گرفته بشه واقعا نمی‌دونم چی میشه. هیچ چیز قطعی‌ای وجود نداره متاسفانه همونچور که خودتم گفتی.
   ایشاالله که همیشه سلامت باشی و این مورد معافیت هم اوکی بشه و نری سربازی.
   بازم دمت گرم

 74. سربازی نامردها رو خوب میشناسی ولی بچه های خوبی هم توش پیدا میشه.ما که تمومه موهامون سفید شد بین این لاشی ها حالم بهم میخوره از آدم های لاشی و اون روزها

 75. سلام دوستان عزیز من هم انشاءالله تا ۸ ماه دیگه خدمتم تموم میشه
  دعا کنید راحتتر و زودتر بگذره چون به نظرم سختی سربازی سرویس شستن هرروز و کارای خدماتیش نیست فقط سرو کار داشتن با سربازها و رسمی های بی منطق هستش و بس

  1. سلام محمدرضا عزیز
   چقدر عالی، منم دعا میکنم زودتر این ۸ ماه به خیریت سپری بشه با اینکه می‌دونم ماه‌های آخر خدمت خیلی سخت می‌گذره، همون نکشی خودمون.
   دقیقا همین‌طوره که میگی. این موضوع چیزی بود که منم بهش رسیدم و تنها سختی خدمت برام همین سر و کله زدن با کادری‌ها و سرباز‌هایی بود که خودت می‌دونی چه اوصافی دارن.
   دمت گرم محمدرضا جان

 76. سلام . میشه لطفا توضیح بدین کسی که معاف از رزم میشه باید به دو ماه دوره آموزشی بره یا اینکه دوره آموزشی رو معافه و فقط باید بقیه ی خدمت رو بره ؟

  1. سلام محمد جان
   دوستانی که تو سربازی معاف از رزم میشن دو ماه آموزشی رو باید برن و به این معنی نیست که این دو ماه براشون حذف بشه. اما تو آموزشی تمام کارهای مربوط به رزم، مثل رژه رفتن، داشتن اسلحه، پست دادن و یه سری موارد دیگه براشون حذف میشه و انجام نمیدن و بیشتر کارهای خدماتی مثل آشپزخونه و این مدل کارها بهشون داده میشه.
   این موضوع بعد از آموزشی و هنگام خدمت تو یگان هم صدق می‌کنه و مثلا دوستان معاف از رزم من تو یگان پست نمی‌دادن.
   به این صورت.

 77. سلام خسته نباشید.
  یه سوال داشتم.اگه در حین خدمت بری مرخصی و دیگه برنگردی پادگان و فرار کنی میان دنبالت یا نه? اگه بگیرنت زندانی داره یا نه? مثلا بعده ۱ سال بگیرنت بفرستنت خدمت دوباره فرار کنی چیکارت میکنن? هی بگیرن فرار کنی چیکار میکنن? من حوصله سربازی ندارم خیلی پشیمونم که پست کردم الانم ۷۰ ۸۰ روزه تو یگانم پر کردم ولی مرخصی نمیدن بچه تهرانم انداختنم خوزستان.مرخصیاشم مذخرفه ۹۰ روز باید پر کنی ۱۵ روز بری مرخصی.با این وضعیته مرخصی من نمیتونم خدمت کنم

  1. سلام کامران جان
   اول از همه کاملا شرایط سختی که داری رو درک می‌کنم و امیدوارم بهبود پیدا کنه و بتونی این دوران سخت رو به خوبی سپری کنی.
   راستش من اول از همه نظر شخصیم رو می‌گم بهت، یا نباید وارد سربازی شد، یا اگه واردش شدی به هر نحوی شده تمومش کنی.
   من خیلی اطلاعات دقیقی از قوانین فرار از خدمت ندارم، اما شنیده‌هایی که از دوستان دارم اینه که به این صورت نیست که بیان دم خونه کت بسته ببرنت. به هر حال اونا کلی اطلاعات از سرباز دارن و راحت می‌تونن پیگیری کنن. تو یگان ما اگه سربازی فرار می‌کرد، با تماس تلفنی جویا میشدن که داستان چیه و پیگیری‌ها بیشتر یه این صورت بود تا اینکه برن سرباز رو دستگیر کنن.
   بعد از اینکه سرباز هم میومد نهایتا براش اضافه خدمت می‌زدن.
   اما کلا جا با جا، فرمانده با فرمانده و تصمیم‌گیری‌ها فرق داره.
   امیدوارم هر اتفاقی که بهترین اتفاق هست برات رقم بخوره.
   خیلی مخلصیم

   1. خوب دوست عزیز شمایی که میگید یا نباید پست میکردی یا اگه پست کردی باید تا ته خدمت و بری وقتی ادم سربازی نرفته اصن نمیدونه سربازی چه چیزه مذخرفیه ولی وقتی یه روز خدمت میکنه تازه میفهمه چه اشتباهی کرده.اگه وسطه خدمت فرار کنی مگه چی میشه? میتونم سلامتیمو به خطر بندازم برم یه کلیه بفروشم معافی بگیرم ولی ارزش نداره ادم اگه فرار کنه از خدمت بهتره تا اینکه سلامتیشو از بین ببره.اگه فرار کنی بعد ۶۰ روز پلیس نمیاد دمه خونمون?من شنیدم زندان داره خبر ندارید شما? اخه مگه قتل کردیم که بریم زندان اخه.نمیخوام خدمت کنم خب زوره مگه.سربازیو گذاشتن تا این فرمانده ها عقده هاشونو رو سرباز خالی کنن بیگاری بکشن

    1. کامران جان من فقط نظر شخصیم رو گفتم و اگه تو شرایط مشابه باشم با توجه به شناحتی که از خودم دارم سعی می‌کردم تا تهش برم. بازم تاکید می‌کنم که نظر شخصیم رو گفتم. نه اینکه شما دارید اشتباه می‌کنید یا هر چیز دیگه‌ای. ضمن اینکه شما الان وسط خدمت هستید، تو موقعیت خیلی از دوستان که هنوز تصمیم به رفتن و یا نرفتن به سربازی هستن قرار ندارید و با توجه به حین خدمت بودن من نظر شخصی خودم رو گفتم. قطعا هر تصمیمی بگیری انتخاب خودت هست و قابل احترام.
     صد در صد خود تو با توجه به شرایطی که داری می‌تونی درست‌ترین تصمیم رو بگیری.
     قوانین رو من ننوشتم و متاسفانه چیزی که وجود داره همینه و تو باید با توجه به همه‌ی زوایای موضوع تصمیم درست رو بگیری، مثل شرایط خدمت، قوانین موجود و هر چیز دیگه‌ای.
     در اینکه فرمانده‌ها رفتار مناسبی ندارن باهات موافقم و واقعا کاریش نمیشه کرد.
     در هر صورت ببخشید اگه باعث سوتفاهم و ناراحتی شدم، امیدوارم بهترین تصمیم رو بگیری و بهترین اتفاقات برات رقم بخوره.

 78. سلام من اعزام تیرماه بودم و کد نیرو انتظامی برام خورد و باید دوران آموزشی را در محمد رسول الله بیرجند سپری میکردم اما بیماری دیسک کمر برام پیش اومد و معاف از رزم شدم الان با وجود اینکه میگن سپاه معاف از رزم پذیرش نمیکنه اما من پذیرش کردم الان اعزام آبان هستم و از نظام وظیفه پرسیدم گفت برات الان کد نخورده میخوام ببینم بازم کد نیرو انتظامی هس یا عوض میشه؟

  1. سلام معین جان
   راستش منم سپاه خدمت کردم و دوستانی داشتم که با وجود معافیت از رزم تونسته بودن پذیرش بگیرن.
   برای اطمینان از این موضوع حتما یه سر برو جایی که پذیرش گرفتی و بپرس. اصولا وقتی پذیرش می‌گیری از جایی، اونا خودشون با نظام وظیفه مکاتبه دارن که سربازهاشون طبق خواسته‌های اونا جا‌به‌جا بشن.
   حتما برو بپرس.

 79. فرق سرباز معاف از رزم چیه تو استخدام گیر میدن که چرا معاف از رزم شدی و اینکه اگه اون بیماری که داری رو برطرف کنی میتونی از معاف از رزمی در بیای

  1. سلام سالار جان
   راستش رو بگم من اطلاعات دقیقی درباره‌ی این موضوع ندارم، اما می‌دونم هر سازمانی شرایط استخدامی خودش رو داره و متفاوت هست، ممکنه برای یه سازمانی موارد این چنینی مهم باشه و برای یه سازمان دیگه نباشه.
   حتما از کسایی که اطلاعات دقیق دارن جویا شو.
   مرسی

 80. سلام خوب هستین قربان؟
  ممنون بابت اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دادید.
  حقیقتا دارم برای معافیت پزشکی اقدام میکنم.
  چند تا مشکل مهم دارم.
  ۱- پام تا الان ۳ بار شکسته و گچ گرفتم ولی بعد از چند سال هنوز درد داره و اون قسمت از پام یه حالت خون مردگی داره همیشه ولی مدرکی نگه نداشتم.
  ۲- کف دست و پام زیاد عرق میکنه و سطحش کامل خیس میشه.
  و چند مورد دیگه که اولویتهای بعدی هست.
  میخواستم بدونم در مورد این ۲ تا شانسی برای معافیت دارم؟ و اینکه ایا لازمه وقتی به دکتر مراجعه میکنم کار خاصی انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید که این مراحل رو به بهترین نحو بگذرونم.
  ایا بهتره که فقط مورد مهم رو بگم یا همه مشکلات رو بگم؟
  نکته دیگم اینکه پروسه معاینه اولیه یک روز بیشتر ظول میکشه؟
  خیلی مخلصیم

  1. سلام محمد جان
   ممنون از لطف و محبتت
   من پیشنهاد می‌کنم حالا که داری برای معافیت اقدام می‌کنی، تمام مواردی که فکر می‌کنی ممکنه تاثیر داشته باشه رو موضوع معافیتت، حتما مطرح کن، جدای از اینکه مدارک پزشکی داری یا نه، اونا خودشون بررسی می‌کنن.
   در اینکه با این مواردی که گفتی معاف میشی یا نه رو هم واقعا نمی‌دونم، چون همه چی بستگی داره به نظر پزشک‌ها نظام وظیفه.
   ممعاینه اول هم یک روز زمان میبره، اما حتما اونجا تمام مواردی که فکر می‌کنی موثر هست رو بگو تا تو برگه و پرونده‌ات ثبت کنه.
   اما خود پروسه اصلی معافیت پزشکی واقعا زمان‌بر و هزینه‌بر هست
   امیدوارم بهترین اتفاقات برات بیافته

 81. سلام ممنون از مطلب عالیت
  من الان دیپلم گرفتم و به دلایلی نمیخوام فعلا ادامه تحصیل بدم
  نمیدونم چرا ولی به هنوان یه ١٨ ساله و با مدرک دیپلم حس میکنم خیلی قراره سخت بگذره و از سربازی ترس دارم
  از بعضی هام شنیدم که بعضی ها مورد اذیت و ازار جنسی هم ممکنه قرار بگیرن توسط بقیه
  کلن چیکار کنم که نظرم راجب سربازی عوض شه بتونم ٢سال دووم بیارم

  1. سلام محمد جان
   راستش رو بگم سربازی سختی‌های خودش رو داره، چه برای دوستانی که دیپلم دارن، چه دوستانی که لیسانس و فوق‌لیسانس دارن
   من با مدرک لیسانس تو سربازی هرکاری کردم، از دستشویی شستن تا لجن جوب خالی کردن و…
   اما به هر نحوی بود گذشت
   به نظر من تو سربازی خیلی مهمه که با چه آدم‌هایی طرف باشی، از فرمانده و کادری گرفته تا سرباز، اگه آدم‌های دور و اطرافت خوب باشن سربازی هم به خوبی سپری میشه.
   در رابطه با موضوع تعرض جنسی هم واقعیت اینه که موارد این چنینی وجود داره متاسفانه، اما چیزهایی که من شنیدم جنبه تچاوز نداشته و یه میل دوطرفه بوده، بهت پیشنهاد می‌کنم اگه تصمیم به رفتن گرفتی، حتما روی انتخاب دوستان و گروه‌های دوستیت تو سربازی دقت کن.
   امیدوارم بهترین اتفاقات برات رقم بخوره

 82. سلام پروسه معافیت چه قدر طول می کشه؟قوز قرنیه دارم.بعد اینکه ۲۶ ابان باید دفترچه پست کنم . سال ۹۹ هم می خوام کنکور بدم هرچی دیر تر اعزام بشم به نفعم است.لطفا راهنمایی کنید.

  1. سلام
   راستش معمولا پروسه زمان‌بری هست. من خودم اردیبهشت ۹۵ برای معافیت اقدام کردم، تو شهریور بیمارستان بستری شدم و پرونده‌ام تشکیل شد. تقریبا مهر یا آبان بود که کمیسیون پزشکی تشکیل شد و نتایج مشخص شد و در نهایت اعزامم به سربازی افتاد برای اول تیر ۱۳۹۵.
   من فکر میکنم هیچ چهارچوب مشخص نداره و ممکنه زود انجام شه و ممکنم هست دیر.

 83. سلام محمد جان عالی هستی و هیچکی تا حالا مثل شما ابهامات من رو توی زمینه سربازی و معافیت برطرف نکرده فقط یه سوال برام میمونه و اون اینکه من ۱۶ آذر ۹۸ معافیت تحصیلیم به پایان میرسه خواستم اینو بدونم که کی برای معافیت پزشکی و پست کردن دفترچه اقدام کنم؟ مثل ۱۷ آذر یا چند وقت قبل از پایان معافیت تحصیلی که اضافه نخورنم
  مرسی.

 84. سلام
  تو شرایط خوبی نیستم ولی این پست حالم بهتر کرد
  یه سوالی داشتم من بهمن ۹۸ باید خودمو معرفی کنم ولی میخوام توی کنکور ۹۹ شرکت کنم و اگه غیبت نداشته باشم میتونم وارد دانشگاه بشم.میخواستم چند تا سوال بپرسم؟
  موقعی که برای اعزام فرم پر کنم همزمان باید برای معافیت پزشکی اقدام کنم؟
  اگه زمان بررسی معافیت پزشکی طول بکشه برام غیبت میزنن یا خودشون برام موجه میکنن؟

  1. سلام مهدی جان
   قبل از هر چیز بگم که کاملا شرایطی که داری رو درک می‌کنم و خوشحالم که این یادداشت تونسته کمی حالت رو بهتر کنه.
   تو وقتی بری پلیس+۱۰ برای رفتن به سربازی اقدام کنی، یه سری فرم میدن که باید تکمیل کنی و براشون ببری، مثل برگه معاینه پزشکی، تو معاینه پزشکی اگه موردی چیزی باشه باید به دکتر بگی تا برگه‌ات بزنه، اون برگه رو که ببری پلیس+۱۰ به جای اینکه برات اعزام بزنه، میزنه که باید بری برای معافیت پزشکی. از زمانی که این اتفاق بیافته دیگه غیبت رد نمیشه و خودشون میدونن که داری برای معافیت اقدام میکنی و به قول خودت، خودشون موجه می‌کنن.
   بازه‌ی زمانی‌ای هم برای معافیت طول میکشه هیچ چیز دقیقی نیست، ممکنه خیلی طول بکشه و ممکن هم هست خیلی زمان‌بر نشه. مثلا برای من تقریبا یک سالی طول کشید تا اول تیر ۹۵ برم آموزشی.
   امیدوارم بهترین اتفاقات برات بیافته و اگه معاف بشی که عالیه و منم آرزو میکنم معاف بشی
   خیلی مخلصیم

 85. سلام مرسی ازت که ابهامات مارو توی زمینه سربازی رفع کردی فقط یه سوال میخواستم بدونم من که۱۶ آذر ۹۸ معافیت تحصیلیم به پایان میرسه کی دفترچه رو پست و برای معافیت اقدام کنم که اضافه نخورم؟
  ممنون

 86. سلام ممنون از پست بسیار جالب شما.
  من یک سال هست که درسم تموم شده و همون موقع که تموم شد یعنی ۲۴ سالم بود یه کار بسیار عالی پیدا کردم با درآمد عالی و هر روز هم داره بهتر میشه و درآمدمم بیشتر میشه. الان یک سالی هست که میخوام برم خدمت ولی این کارم نمیزاره یعنی میگم با خودم که اگه برم توی این اوضاع بیکاری همین رو هم از دست میدم و دیگه خیلی سخت میتونم همچین کاری پیدا کنم. به نظر شما چیکار کنم؟
  ممنون میشم جواب بدید /.

  1. سلام سجاد جان
   راستش منم تقریبا شرایط تو رو داشتم موقع اعزام به سربازی. پنج شش ماهی بود که مشغول به کار شده بودم و داشتم جا میافتادم که باید میرفتم سربازی. اما خداروشکر با شرکت که صحبت کردم و قبول کردن که بعد از دو ماه آموزشی که کلا نیستم، دوباره برگردم سر کار. اما از یه چیز مطمئن بودم، اونم اینکه به خاطر متاهل بودنم می‌دونستم تهران خدمت می‌کنم و شرایطی دارم که بتونم بعداز ظهر ها تا شب برم شرکت.
   کاملا شرایطت رو درک می‌کنم و می‌دونم واقعا سخته. با جایی که کار می‌کنی صحبت کن و ببین نتیجه به چه شکل میشه. اما واقعا سربازی برای خیلی از دوستان که مشغول کار هستن دردسرساز هست و زندگی آدم رو مختل میکنه.
   امیدوارم بهترین اتفاقات برات رقم بخوره

 87. سلام داداش
  ایا در حین خدمت سربازی
  میشه استخدام رسمی شد؟
  اگ میشه چطور باید اقدام کنم؟
  من الان فارغ التحصیل کارشناسی هستم رشتمم مدیریت بازرگانی،فرمای اعزام ب سربازیو از دفتر پلیس +۱۰ گرفتم دارم پر میکنم تکمیل نشده هنوز مدارکم ک تحویل بدم،ذاتن نظامی گری دوس دارم و علاقه دارم ولی هنوز تجربش نکردم بعضی از رفیقام میگن وقتی رفتی اونجا از این حرفات پشیمون میشی کلا منو از خدمت منصرف میکنن😂
  ممنون میشم پاسخ بدی

  1. سلام رامین جان
   راستش من می‌دونم یکی از شرایط استخدام تو سازمان‌های دولتی و بعضی از سازمان‌های خصوصی برای آقایون داشتن کارت پایان خدمت هست. پس یه جورایی بعید می‌دونم بشه در حین خدمت استخدام رسمی هم شد. منم که تو حین خدمت می‌رفتم سرکار تو یه شرکت خصوصی، برام بیمه رد نمیشد و به طور رسمی انگار کارمند اونجا نبودم و غیررسمی مشغول به کار بودم، یه توافق دوطرفه بین من و کارفرما که عملا قانونی هم نبود و در صورت اطلاع سازمان بیمه، می‌تونست برای شرکت دردسرساز بشه.
   سربازی هم دنیای خودش رو داره. روزای خوش و بد رو با هم داره. تو که داری تو این ماجراجویی قدم میزاری، پس بهتره با دید مثبت بری و منم آرزو میکنم پر از اتفاقات خوب و خیر باشه برات.
   مخلصیم

 88. متوجه شدم
  ممنون از راهنماییت
  فقط منظورم از استخدام ،اسخدام ب صورت پیمانی یا رسمی تو همون نهاد نظامی ک در حال خدمت هستم بود حالا میخاد ارتش یا سپاه یا نیرو انتظامی باشه عزیز دل

  1. آخ آخ ببخشید من اشتباه متوجه شدم
   راستش آره چرا که نه، من یکی دو تا از هم خدمتی‌هام تو حین خدمت استخدام رسمی شدن. اما هر چند ماه که سرباز بودی کلا کنار میره و دوباره باید برای استخدام دوره‌ی خاص خودش رو بگذرونی. ولی امکان‌پذیر هست و بر اساس تجربه دارم میگم من، ممکنه ارگان به ارگان داستان‌شون برای استخدام متفاوت باشه. این مورد رو هم حتما مطمئن شو که یه وقت به این هوا نری و استخدام هم نشی.
   مخلصیم

 89. سلام علیکم
  مرسی از مطلبت. ی سوالی دارم، که همون روز تشکیل جلسه کمیسیون برگه سبز صادر میشه؟
  من بخاطر پیخ خوردگی عقب افتادم و اشتباها وارد پروسه کویسیون پزشکی شدم، روز ۱۵ مهرم کمیسیونمه، میخواستم بدونم چقدر احتمال داره برج ۸ اعزام بشم بنظرتون، چون پام خوب شده دیگه و چیز خاصی نیست که تو کمیسیون مطرح کنم و همون لحظه احتمالا رای بدن.
  ممنون

  1. سلام
   راستش نه، همون روز برگه سبز نمیدن و فقط اعلام می‌کنن سربازی، معاف ار رزم و معاف. برای خود من تقریبا تو پاییز ۹۴ کمیسیون تشکیل شد و نتیجه مشخص شد، اما تاریخ اعزامم خورد اول تیر ۹۵. ولی در کل روند مشخصی نداره متاسفانه.
   از پلیس+۱۰ بپرس بعد از کمیسیون، تا جایی که می‌تونی هی پیگیر باش که زود خبردار بشی.

 90. سلام.
  منم دقیقا مشابه شرایط شما برام پیش اومد. همه کارای اعزامم آماده بود و رفته بودم که اول آبان اعزام بشم که دکتر معاین گفت هم فشار خونم بالاست و هم اینکه بهم گفت پاهات پرانتزیه در صورتی که توی ۲۶ سال زندگیم اینو متوجه نشده بودم و ناخواسته وارد این پروسه معافیت پزشکی شدم. هر چقدرم به نظام وظیفه گفتم که من با مسئولیت خودم میپذیرم که برم ولی میگن نمیشه و باید حتما تا شورای پزشکی صبر کنی. شما اطلاع دارید که این موارد توی یه کمیسیون بررسی میشن یا چون زمینه هاشون متفاوته میرن دو تا کمیسیون مختلف؟

  1. سلام نوید جان
   راستش میفهمم چی میگی و دقیقا من هم همین تجربه رو داشتم. متاسفانه من اطلاع دقیقی بابت این موضوع که همه‌ی موارد تو یه جلسه کمیسیون بررسی میشه یا نه ندارم. اما فکر میکنم یکی باشه جلسه کمیسیون. برای اطمینان حتما از پلیس+۱۰ یا خود نظام وظیفه یه پرس‌وجویی بکن. شرمنده.

 91. سلام
  من ۲۶سالمه پوکی استخوان شدید،استئوپروز با درصد ۳.۲-که بیش از۲.۵-معاف هست
  رد لگن دارم،لگن نابود شده و گردنم اتسئوپنی داره
  بخش۱۶بند۶..امیدوارم بتونم معافیتم رو بگیر جدا از این افسردگی دارم که دکتر عصاب بهم گفت بخاطر وضعیت فعلیت بری سربازی ۶ماه فقط معافیت موقت بهت میدن
  بیکار بی پول،بدون آینده،رتبه ی۷۰۱ارشد سال۹۶ ولی یه قرون ندارم که برم خلاصه اینکه سربازی برای من فایده ای نداره با این حال میرم تکلیفش رو روشن کنم

  1. سلام امیر جان
   قبل از هر چیزی برای آرزو دارم همیشه سلامت باشی و با خوشی زندگیت رو بسازی.
   راستش درباره این مواردی که گفتی من اطلاع دقیقی ندارم متاسفانه و به قول خودت باید بری تو دل ماجرا تا تکلیفش مشخص بشه.
   چیزایی که گفتی رو میفهمم و شرایطی که داری برای همه‌مون قابل لمسه. امیدوارم روزهای بهتری تو مسیر زندگی برات باشه.
   خیلی مخلصیم

 92. سلام و وقت بخیر.اولا عرض کنم الان که ۱۲ مهر ۹۸ هست و ابان اعزامم خورده با دیدن سایتتون و مطالبش یکم استرس قبل خدمت گرفتم جالبیش اینجاست که تو مرداد که میخواستم دفترچه پست کنم وقتی مطلبی در مورد خدمت میخوندم خیلی استرس اینا نداشتم رفیقام همشون الان سربازن و فقط من چون یه ترم بیشتر دانشگاه وایسادم نرفتم.یک نکته ای فقط به نظرم اومد من دقیقا روزی دفترچه پست کردم که فارغ التحصیل شدم نخواستم عقب بندازم هرچند با اینکه تاخیر نداشتم ولی باز با اشتباه سیستم مزخرف نظام وظیفه برام غیبت زد وباکلی بدبختی واینکه چون تو بسیج یه مدت بودم به سیستم اداری و مسایل و زیر بم اش اشنا شده بودم تونستم توجیه غیبت بگیرم ولی الان راضیم که زودتر میرم و از اونطرف هم امیدوارم به سلامت بگذرونم.تنها دلخوشیم اینه که دوستان خوبی تو خدمت پیدا کنم

  1. سلام احسان عزیز
   منم مثل تو قبل خدمت واقعا استرس داشتم و چیزایی که اینترنت می‌خوندم به استرسم اضافه می‌کرد.
   کاملا حق داری و قطعا مطالب این مدلی می‌تونه هم استرس بده به آدم، هم کم کنه از استرس. اما دلیل اصلیش اینه که واقعا نمی‌دونیم چه اتفاقی در انتظارمون هست و چه مسیری برامون رقم می‌خوره. منم همینجوری بودم اما پیش خودم می‌گفتم چیزی که آدم رو نکشه، قوی‌ترش می‌کنه. همینم شد. سربازی آدم رو نمیکشن اما سختی‌ها و تجربه‌های سربازی آدم رو قوی‌تر می‌کنه قطعا.
   امیدوارم به خوبی این دوران سپری بشه برات.
   ممنون بابت نظرت و نوشتن از حسی که الان داری نسبت به سربازی. دمت گرم.

 93. من که رفتم واسه معاینه برا خدمت کلا یه دقیقه نشد فقط وزن ،فشار و چندتا سوال پرسید بعد گف میتونی بری همین

 94. با سلام امیدوارم همه چیز بر وفق مرادتان باشد، من یه سوالی داشتم، میشه کمکم کنید؟ سوالم راجب تلفن زدن در دوران آموزشی بود، الان که کلا کارت تلفن همگانی هیچ شهری نیس پس تو پادگان تلفن زدن چطور ممکن بود؟ آیا اجازه تلفن هر روز میدادند؟ کدام زمان ها؟ میشه اطلاعاتی راجب این مسئله در اختیار من و بقیه دوستان قرار بدید؟
  ممنون میشم.

  1. سلام بنیامین عزیز
   راستش بحث تلفن زدن تو دوره آموزشی خیلی مربوط میشه به امکانات اون پادگان و تعداد سربازها
   تو پادگان آموزشی من، هر آسایشگاه دو تا تلفن داشت که باید اول باید میرفتیم مخابرات پادگان یه کدی چیزی بود، پول میدادیم و می‌خریدیم و به اندازه اون پول شارژ میشد کدی که می‌خریدیم. بعد با اون کد و تلفنی که تو آسایشگاه بود تماس می‌گرفتیم. اما داستان اینجا بود تو آسایشکاهی که ۱۵۰ نفر سرباز داشت همیشه واسه تلفن زدن کلی صف بود و زمان استراحت و تماس کم.
   در روز فقط زمان‌های استراحت که در روز معمولا یکی دو ساعت بود میشد از تلفن استفاده کرد که معمولا یه ارشد تلفن بود و پیشش وقت میگرفتیم.
   اما میگم پادگان با پادگان داستانش فرق میکنه
   به این صورت

   1. من از شما خیلی ممنونم که این مسئله گنگ رو برام مشخص کردین.
    ایشالا همیشه سلامت و تندرست باشید…
    ممنونم از جوابتون که ما رو بسیار آروم میکنه،
    شما اگه نبودید خیلیا از جمله من از استرس میمردیم…

 95. همچنین جناب عباسی فرد، شما که متاهل بودین چه کارایی کردین(کدوم مدارک رو کجا دادین و…) که بیوفتین شهر خودتون؟ من وقتی کامنت های سایت های دیگه رو می گشتم پر از اشخاص متاهلی بودند که شهر خودشون نبودند و هزار بدبختی، ولی حتی سایت خود نظام وظیفه نوشته که متاهل ها شهر خودشون خدمت میکنند، یعنی داستان چیه؟ این قانون اجرا نمیشه؟ این افراد خودشون سهل انگاری کردند؟ یا عده ای برای شایعه پراکنی همچین کاری کردند؟ یکم عجیب و ترسناکه، واقعا دستبوستون میشم اگه یک توضیحی راجب این مطلب بدین.

  1. راستش یه چیزی تو سربازی به من ثابت شد، اینکه هیچ چیز ثابت و مشخصی نمی‌تونه وجود داشته باشه و تو هر لحظه ممکنه با یه چیز جدید روبه‌رو بشی. به صورت قانونی افراد متاهل باید در محل زندگی‌شون خدمت کن. مدرک خاصی هم نیاز نیست. فقط باید کپی صفحات عقدنامه هم کنار مدارک دیگه‌ات باشه. اما اینکه دوستان متاهل زیادی این شرایط براشون ایجاد نشده دو حالت بیشتر نداره، یا نامزد بودن و عقد نکرده بودن، یا اینکه تصمیم‌گیری فرمانده‌ها بوده.
   در همین رابطه برات تعریف کنم.
   عید که شد تو یگان خدمتی گفتن دو تا شیفت ۱۰ روزه هست که تقسیم کردن سربازها که تو اعیام عید بمونن پادگان. اما طبق قانون افراد متاهل غیر از روزایی که پست دارن، می‌تونستن مثل روزبرگ‌ها برن و بیان. سر این موضوع من با فرمانده‌مون دعوام شد و گفتم طبق قانون نمی‌تونید این کارو بکنید. یقه‌ی منو گرفت و تو چشام ذل زد و گفت: قانون منم!
   متاسفانه تو سربازی، سرباز خیلی اختیار نداره و باید دعا کرد که به خیریت سپری بشه این دوران. اگه این دوستان هم با وجود متاهل بودن شرایط خوبی نداشتن واقعا نمی‌دونم چی بگم یا حداقل می‌تونم بگم احتمالا من خوش‌شانس بودم.

   1. یعنی عید ۱۰ روز پشت سر هم اونجا بودید؟ بدون رفتن به خونه؟
    کاش قوانین سخت بود اما ثابت بود، این ثابت نبودن باعث اذیت میشه،
    من از شما خیلی ممنونم که وقت ارزشمندتون رو صرف جواب دادن به من کردین، کمک بزرگی بود،
    ممنونم. امیدوارم همیشه خوش شانس باشید…

    1. متاسفانه بله، از ۲۷‌ام تا ۷ام عید به صورت کامل موندیم پادگان و بعد ما شیفت دوم شروع شد.
     مخلصیم بنیامین جان، درست میگی اما متاسفانه یه جور دیگه‌اس داستان.
     دمت گرم، منم برات بهترین آرزوها رو دارم.

 96. سلام من تازه دفترچه پست کردم و جوابش۱۳۹۸.۸.۱۹ میاد میخواستم بدونم وقتی جوابش اومد قوری اعزامت میکنن

  1. سلام
   راستش زمان مشخصی برای اعلام تاریه اعزام وجود نداره. این تاریخی که شما میگی یعنی ۱۹ آبان ۹۸ من فکر میکنم تاریخ اعزام شما هست. به این معنی که اون روز صبح باید به جایی که تو برگه نوشته شده مراجعه کنید.
   از خود پلیس+۱۰ حتما پرس‌وجو کنید که یه وقت دچار اشتباه نشید

 97. سلام خسته نباشی من اعزامی۸/۱/۱۹ و خیلی خسته شدم و تمام نمیشه نمیدونم چیکار کنم تموم نمیشه خیلی دلتنگ میشم واسه روستامون نمیدونم چطوری انتقالی بگیرم

 98. تصمیم گرفتم نرم سربازی نمیتونم و نمیذارم دوسال از جوونیم رو ازم بگیرن این قانون برده داری مدرنه
  در ضمن دیگه تو بیشتر کشورها اختیاری شده ولی ایران ،ای کاش به دنیا نمیومدم اینجا

 99. سلام داداش ایول. فک کنم الان دیگه کارت پایان خدمتت اومده باشه.ما اقدام کردیم برای معافیت پزشکی و دکتر متخصص تایید کرده و نوشته نیاز به درمان مادام العمر. چنتا سوال داشتم.توی کمسیون پزشکی اجازه دفاع داری یعنی حرفی سوالی چیزی ام تو میگی یا نه؟
  دوم اینکه تقریبا چقد طول میکشه بنظرت که کارت معافیتم اگه تایید بشه بیاد؟

  1. سلام محمد عزیز، مخلصیم، آره الان یه سال و خورده‌ای میشه که کارت رو گرفتم.
   اول از همه که ایشاالله همیشه سلامت بشی. راستش من که رفتم سه تا پزشکی که هیچی‌شون به دکترا نمی‌خورد نشسته بودن و نه گذاشتن چیزی بگیم و نه هیچی. پرونده رو چک کردن و گفتن برو بیرون منتظر باش. تو اگه رفتی خودت چیزی داری بگو بهشون و اگر نه اونا نمیگن بهت که اگه حرفی داری بگو.
   راستش من که خدمتم تموم شد تقریبا دو ماه بعدش کارت برام اومد، احتمالا کارت معافیت هم همین قدر طول بکشه.

 100. سلام محمد جان
  اعزامی ۱ ابان ۹۸ هستم
  ایت الله خاتمی یزد
  خیلی دلم اشوب بود ولی بعد از خوندن نوشته ی شما و برادرای دیگه ای که در وبلاگ راجب ایت الله خاتمی مطلب منتشر کردن دلم اروم گرفت
  من که توکلم به خداست.خودش کمکمون کنه.

  چند تا سوال داشتم جسارتا میپرسم
  ممنون میشم که وقتت رو در اختیارم میزاری

  ۱.متاهل و فوق لیسانس هستم و جذبی قرارگاه خاتم. در دوره ی اموزشیم تاثیر خواهد گذاشت این موارد؟
  ۲. تاریخ اعزام ۱ ابان بوده اما برام اس ام اس اومده ۲ ابان برم
  من اگه همون یکم برم پادگان راهم نمیدن؟ باید یزد جایی بگیرم برای اقامت؟(زودتر میرم چون میترسم اگه ۲ ابان برم دردسر شه و بگن چرا دیر اومدم)
  ۳.تعطیلی های رسمی رو اجازه میدن برگردم شهرم
  ۴.کمدی هست که قبل از ورود به پادگان بتونیم وسیله هایی مثل ساعت و گوشی موبایل رو اونجا قرار بدیم؟

  ممنون از محبتت

  1. سلام احسان جان
   ممنون از لطف و محبتت
   ۱. راستش اینکه متاهل باشی و جذبی قرارگاه خاتم واقعا هیچ تاثیری نداره. فقط متاهل‌های اهل خود یزد می‌تونن آخر هفته‌ها برن مرخصی، اونم هیچ قطعیتی نداره و کلا به عنوان یه دوست میگم، هیچ چیزی تو سربازی قطعیت نداره و هر لحظه ممکنه با اتفاق‌های عجیب و جدید غافلگیر بشی. اما فوق لیسانس بودن می‌تونه کمی تاثیر داشته باشه تو رفتار فرمانده‌ها. اما منی که با لیسانس رفتم فرق خاصی بین بچه‌های لیسانس و دیپلم نبود. اما اصولا فرمانده‌ها نسبت به تحصیلات و رفتار سربازها کمی رفتارشون فرق داره. این مورد هم باز بستگی داره به خود فرمانده‌ها، اونایی که واقعا آدم نباشن، اذیت می‌کنن و عقده‌گشایی متاسفانه.
   ۲. راستش من سربازهای زیادی رو دیدم که حتی ۳ روز بعد اومده بودن (به بهانه‌های مختلف) هیچ کاری باهاشون نداشتن. دیگه یه روز اینور اونور مشکلی نداره. همون یک آبان یا دوم آبان هم بری حله احسان جان. اتفاق عجیبی نمیافته.
   ۳. این مورد هم بستگی داره. غیر از میان‌دوره اگه تو تقویم نگاه کنی و تعطیل رسمی (غیر از جمعه‌ها) باشه، اونم یه روز نه، بیشتر از یه روز، باید منتظر باشید که فرمانده‌ها چه تصمیمی میگیرن. مثلا تو دوره آموزشی من یه دو روز تعطیل رسمی بود که گفتن کل پادگان بره و بعد از دو روز برگرده، ولی من چون ارزش نداشت بیام تا تهران، تو خود یزد با همخدمتی‌هام موندم و یزد رو چرخیدیم.
   ۴. نه کمد که نیست، فقط یه اتاق امانات هست که می‌تونی تحویل اونجا بدی و یه فیش بهت میدن، هربار که بری و بیای، اگه بخوای تحویل بگیری باید اون فیش رو تحویل بدی و وسایلت رو بگیری. ساعت مچی که اصلا ایرادی نداره و می‌تونی با خودت ببری داخل. بهت پیشنهاد می‌دم یه موبایل ساده با خودت ببری که اگه اتفاقی افتاد ضرر نکنی، چون خیلی شلوغ میشه و حالت عادی نیست که با احترام رفتار بشه، یه وقت گم و گوری بشه، از دست سربازی که تحویل میگیره بیافته و هزارتا اتفاق دیگه. من یه گوشی ساده بردم و روز اول تحویل دادم، حتی برای میان دوره هم نگرفتم ازشون، چون خیلی شلوغ میشه و وقتت تلف میشه و اتوبوسی که بچه‌ها هماهنگ کرده بودن برای رفتن به تهران داشت میرفت. فقط روز آخر که آموزشی تموم شد رفتم گرفتم از امانات و برگشتم. اون دو روز هم که تو یزد بودم از تلفن عمومی با کارت تلفن استفاده کردم.
   امیدوارم این دوره سخت زندگی به خوبی هم برای خودت و هم برای همسرت سپری بشه. منم مثل تو متاهل بودم که رفتم سربازی.
   نگران چیزی هم نباش، توکل به خدا. سختی داره ولی آدم رو نمیکشه، چیزی هم که آدم رو نکشه قوی‌ترش میکنه.
   خیلی مخلصیم

 101. سلام محمد جان من اعزامی ۱۹/۹هستم ….بد دل نیسم کلی بگم تو این ۱۸ سال سن بیشتر از ۳۰۰ یا ۴۰۰بار دستشویی شستم شغلم رستوران داریه بخاطر همین هر روز سرویس میشستم یا طی میزدم سالنو یا هرچی دیگ‌…خواستم بپرسم کوله پشتی بخرم یا خودشون بهم میدن
  متنتم خیلی قشنگ بود
  ممنون.

  1. سلام یونس جان
   اول از همه دمت گرم که انقدر صادقانه گفتی و این خیلی ارزشمنده. راستش سربازی همه چی داره. منم تا دلت بخواد تی کشیدم و دستشویی شستم و لجن از جوب خالی کردم. امیدوارم به بهترین شکل و به خوبی این دوره برات سپری بشه.
   به نظرم نخر، چون روزای اول آموزشی بهتون جیره میدن که همه چی داره، در واقع چند دست لباس و کوله و هر چیزی که برای ۲۱ ماه خدمت لازم هست رو بهت میدن. فقط برای آموزشی که کوله کوچیک ببر با خودت که یه سری لوازم ضروری رو با خودت ببری مثل نخ و سوزن، بشقاب و قاشق، لباس راحتی، لوازم بهداشتی و این چیزا.
   مخلصیم

 102. سلام من یکم شهریور ۹۷بود و ۰۵کرمان آموزشی گذروندم و چون فرزند یک ساله داشتم و بچه ام مریض بود و شرایط زندگیم سخت شد بعد ۱۸روز مرخصی گرفتم و دیگه تا حالا که ۱۳ماه میگذره نرفتم.ولی تو فامیل و رفقا و… خیلی ها میگن برو فوق لیسانس داری و کارت الان وضعیت مناسبی ندارد و… ضمن اینکه من بچه کاشانم و راهم خیلی دوره میخواستم بپرسم اگه برم کرمان،منو میفرستن یه جای نزدیکتر به شهر خودم خدمت کنم یا خیر؟چون باید دادگاه نظامی اول برم ممنون میشم جوابم رو بدی

  1. سلام محمد عزیز
   قبل از هر چیز واقعا میفهمم که چقدر می‌تونه شرایط سختی باشه برات با توجه به مواردی که گفتی. یکی از هم خدمتی‌های ما هم با وجود بچه‌ی چند ماهه‌اش اومده بود خدمت و واقعا سختش بود.
   راستش رو بگم من اطلاع درستی از این موضوع ندارم. تو دوران بعد از آموزشی و خدمت تو یگان، اگه کسی غیبت طولانی داشت و برمیگشت میبردنش دادگاه و با همون قضایی پادگان حلش میکردن و معمولا تهش این بود که دوران غیبت براش اضافه خدمت زده میشد.
   امیدوارم به خیر و خوبی برات رقم بخوره هر تصمیمی که میگیری.
   مخلصیم

 103. با سلام فقط بگم ۲ سال با روحو روانت بازی میشه ۲ سال حق اختیار و آزادی ازت گرفته میشه ۲ سال به اجبار ترک دیار میکنی ۲ سال دوره عشقو رفیقو تفریحاتتو خط میکشی.سربازی چیزی نیست جز نقض آشکاره حقوق بشر. سربازی میتونست خیلی بهتر از این ها باشه تا همه ی جوونای ایرانی با اشتیاق برن سمتش.سربازی هیچ کسو مرد نمیکنه و نخواهد کرد مردانگی یه موضوعه ذاتیه که بعضیا دارند بعضیا ندارند.این که بری صحرا تو خاک دراز بکشی زیر آفتاب بسوزی شبها پست بدی بی خوابی بکشی هیچکسو مرد نمیکنه کسانی که میگن این کارا باعث مردانگی میشه کاملا افرادی سنتی و عقب افتاده هستند.به امید اختیاری شدنه خدمت سربازی چون خداوند به انسان اختیار و آزادی داده و هیچ کسی نمیتونه اختیار و آزادیه انسان هارو بگیره…

  1. سلام امیررضا عزیز
   راستش با کلمه کلمه حرفات موافقم و میفهمم چی میگی. هیچی بدتر از این نیست که اختیار رو از آدم بگیرن و تو رو مجبورت کنن به کاری. مردونگی هیچ ربطی به سربازی رفتن و نرفتن نداره. دمت گرم داداش

 104. سلام خوب هستید؟
  میخواستم بپرسم که تا چند روز قبل از اعزام به خدمت اموزشی، ارگانمون مشخص میشه؟

  1. سلام وحید جان
   راستش اگه منظورت محل آموزشی هست که تو همون برگه اعزام (اگه اشتباه نکنم برگه سبز) همراه با تاریخ اعزام محل آموزشی هم مشخص میشه. اگه هم منظورت محل یگان خدمتی بعد از آموزشی هست که بعد از پایان دوره آموزشی و روز آخر آموزشی یه سری مدارک میدن بهت، مثل درجه و گواهی انجام دادن آموزشی و این داستانا + محل یگان خدمتی. به این صورت.

 105. سلام خداقوت. امسال کمبود سرباز دارن؟
  به نظرت از بند پ استفاده کنم بیوفتم شهر خودمون؟
  من خودم دوست دارم بیوفتم لب مرز .دلیلش رو نمیدونم.
  فوق دیپلمم هستم از جنوب غرب کشور

  1. سلام مهرداد جان
   راستش قطعا اگه من جای تو بودم گزینه اول رو انتخاب میکردم و حس می‌کنم بقیه هم در مورد سربازی همین فکر رو بکنن و از بند پ استفاده کنن. اما اگه از تصمیمت مطمئنی حتما این کار رو بکن و به خودت افتخار کن با وجود شرایط بهتر همچین انتخابی داشتی تا تجربه‌ها جدیدتری داشته باشی.

 106. سلام محمدجان توضیحات عالین من میخوام معاف شم و میدونم قطعا معافم برای چشمم من گروه خونی ام رو نمیدونم خواستم بدونم لازم میشه برای سربازی که برم بگیرم یا خودشون آزمایش میگرن؟
  سالاررییییییییی😍

  1. سلام دانیال جان، فدای تو
   قبل از هر چیز ببخشید انفدر دیر دارم جواب میدم، واقعا شرمنده
   راستش گروه خونی جز اطلاعاتی هست که تو طول سربازی و پرونده‌ای که برات تشکیل میشه ضروری هست تا جایی که رو کارت پایان خدمت‌های قدیمی گروه خونی رو هم می‌زدن. خودشون که آزمایش نمیگرن و تو بهشون اعلام می‌کنی که گروه خونی‌ات چی هست
   اگه فرصتش رو داری برو گروه خونی‌ات رو بگیر که یه وقت مشکلی پیش نیاد
   چاااااااکریم

 107. سلام محمد جان خواستم بدونم برای معافیت یا گرفتن کارت پایان خدمت گروه خونی لازمه چون من نمیدونم گروه خونی چیه خودمون بریم بگیریم یا اینکه خودشون میفرستن تا بگیریم؟
  مرسی از پاسخگوییت

  1. سلام دانیال جان، فدای تو
   قبل از هر چیز ببخشید انفدر دیر دارم جواب میدم، واقعا شرمنده
   راستش گروه خونی جز اطلاعاتی هست که تو طول سربازی و پرونده‌ای که برات تشکیل میشه ضروری هست تا جایی که رو کارت پایان خدمت‌های قدیمی گروه خونی رو هم می‌زدن. خودشون که آزمایش نمیگرن و تو بهشون اعلام می‌کنی که گروه خونی‌ات چی هست
   اگه فرصتش رو داری برو گروه خونی‌ات رو بگیر که یه وقت مشکلی پیش نیاد

 108. درود بر شما محمد جان خودم سال ۷۰ رفتم خدمت الان که داشتم خاطرات دوستان رو میخوندم گاهی کلی میخندیدم واقعا دوران پر خاطره ای هست
  ی سوال دارم خدمتتون پسرم اعزامی ۹۸/۸/۱ هست و الانم در حال گذراندن دوره آموزشی هست
  بعد از اینکه برای ارسال مدارک اعزام به خدمت به پلیس +۱۰ مراجعه کردیم و برگه موقت رو گرفتیم به یکی از یگان ها برای پذیرش در شهرمون مراجعه کردیم و این کار انجام شده و تو سایت نظام وظیفه وقتی استعلام میکنم نوشته درخواست جذبی و وضیعت رو نوشته تنظیم شده بنظرتون محل خدمت بعد از دوره آموزشی همین یگانی که پذیرش داده ایم خواهد بود یا خیر و آیا با پذیرش موافقت شده است ؟ سپاسگزارم موفق باشید

  1. سلام بزرگوار، واقعا از دیدن نظرتون خوشحال شدم و باعث افتخار هست که وبلاگ حقیر خواننده‌ای چون شما داره، خیلی مخلصیم
   اول از همه ایشاالله به خیریت و خوبی دوره سربازی پسرتون سپری بشه.
   راستش منم خودم پذیرش گرفته بودم و به ما گفته بودن بعد از اتمام آموزشی خودمون مراجعه کنیم به یگان. اما دوستانی که مثل ما پذیرش جایی نبودن، بعد از اتمام دوره آموزشی بهشون یه برگه میدادن که خودشون رو معرفی کنن اونجا برای ادامه خدمت.
   قاعدتا باید همه چی درست باشه و پسرتون بعد از آموزشی خودش رو به یگانی که جذب شده معرفی کنه و همونجا ادامه خدمت کنه. پیشنهاد می‌کنم اگه فرصت دارین از خود یگانی که برای پذیرش اقدام کردین جویا بشین که خیال‌تون راحت بشه از این بابت.
   شرمنده نتونستم راهنمایی درستی انجام بدم
   بازم ممنون بابت نظرتون
   خیلی چاکریم

 109. سپاس از راهنماییتون راستش با معرف پسرم در یگان حرفیدم گفتن که پذیرشش حتمی شده ولی وقتی نظرات سایر عزیزان رو میخونم کمی استرس پیدا میکنم که یگان آموزشی در جریان نباشه و به جایی دیگه بفرستن موفق باشید عزیز

 110. سپاس از راهنماییتون راستش با معرف پسرم در یگان حرفیدم گفتن که پذیرشش حتمی شده ولی وقتی نظرات سایر عزیزان رو میخونم کمی استرس پیدا میکنم که یگان آموزشی در جریان نباشه و به جایی دیگه بفرستن راستی ذکر کرده بودید که به شما گفته بودند بعد از آموزش به یگانی که پذیرش کرده بودید این حرفو پادگان آموزشی بهتون گفته بود و چه زمانی ؟ منظورم بعد اتمام دوره آموزشی یا در حین آموزش بهتون گفتند؟ موفق باشید عزیز

  1. خود یگان بهمون اعلام کرده بود بعد از اتمام آموزشی مراجعه کنید به همینجا، یعنی یگانی که پذیرش گرفته بودم. پادگان آموزشی چیزی نگفت در این باره، فقط درجه و گواهی دوره آموزشی رو تو پاکت داد و تمام. منم تا برگردم تهران، فرداش مراجعه کردم به یگانی که پذیرش گرفته بودم. به این صورت

 111. سلام اقا محمد منم دل زدم به دریا میخوام برم ولی دیپلمم دیگه چه کنم علاقه ندارم برم دان یعنی رفتم که انصراف بدم

 112. سلام و عرض ادب محمد جان
  عجب وبلاگ توپی داری و خیلی ممنون که به تمام نظرات اینقدر پر انرژی و امیدوار کننده پاسخ میدی.
  راستش من سال سوم عمران بودم که طی یه حرکت پارتیزانی انصراف دادم و کاملا از تصمیمم مطمئنم و خوشحال چون من همیشه عاشق پزشکی بودم و یکی دو بار هم کنکور دادم ولی خب نمیشد هم برای کنکور خوند هم دانشگاه برای همین توی درسام هم افت کرده بود برای همین این تصمیم انقلابی را گرفتم. منتها وقتی برای معاینات اقدام کردم فهمیدم میتونم طبق قانون خیلی واضح معاف بشم ولی چون سال ۹۵ اقدام کرده بودم و معاف از رزم شده بودم (عمومی)به کمسیون و شورای عالی به غدد حتی ورود هم نکردند وخب نمیشه دیگه اعتراض کرد . شرمنده خیلییییی طولانی شد .
  دو تا سوال اول اینکه به نظرت بی خیال حق معافیت بشم چون دستم به جایی بند نیست و دوم با معاف از رزم میتونم از سپاه پذیرش بگیرم چون شرایطش را دارم.
  سپاس فراوان .

  1. سلام محمدچواد عزیز
   مرسی از لطف و محبتت، کلی انرژی گرفتم با دیدن کامنتت.
   راستش من اول سوال دومت رو بگم، تا جایی که اطلاع دارم سپاه معاف از رزم رو پذیرش نداره اما من یکی از همخدمتی‌هام معاف از رزم بود و تونسته بود پذیرش بگیره. دلیلش هم پارتی‌ای بوده که داشته. راجع‌به سوال اول هم واقعیت اینکه من دقیقا نمیدونم جز به جز داستان معافیت تو چی هست. اما اگه فکر میکنی براش انرژی و وقت و هزینه بزاری می‌تونی معاف بشی حتما این کار رو بکن که ارزشش رو داره.
   ایشاالله هرچی خیر و خوبی هست تو مسیرت باشه.
   خیلی چاکریم 🙂

 113. سلام داداش خسته نباشی.من برای پذیرش سپاه تو شهر خودمون اقدام کردم.راستش آشنا داشتم سپاه شهرمون در حد فامیل درجه ۱.مدارک منو گرفت گفت پذیرشت اینجا قطعیه ولی پروندت میره سپاه استان.چقد احتمال داره پذیرش سپاه رو بگیرم؟اگه پذیرش بشم همونجایی که پذیرش گرفتم میوفتم؟

  1. سلام قادر جان
   راستش قاعدتا باید همونجا که پذیرش گرفتی بیوفتی و همونجا خدمت کنی. رویه‌ی جاهای مختلف با هم فرق داره و من نمی‌تونم صد در صد بگم این موضوع رو ولی قاعدتا باید همونجا بیوفتی اگه درست مراحل پذیرش انجام شده باشه.
   ایشاالله که همینجوری اوکی میشه.

 114. سلام مجدد خدمت محمد جان.
  راسیاتش من تونستم از طریق یه بنده خدایی از سپاه پذیرش بگیرم وچون معاف از رزمم هستم اون بنده خدا گفت معاف از رزمی را برات حذف میکنم چون سپاه معاف از رزمی را پذیرش نمیکنه.
  حالا بنظر شما معاف از رزمی بهتره یا نه چون من وزنم زیاده و مشکل زانو دارم و اینکه شنیدم معاف از رزم ها اردوگاه پایان دوره نمیرند و … .
  اگه اول دوره بگم من معاف از رزمم ممکنه پذیرش بعدیم باطل بشه و اونجایی که میخوام نیفتم یا مشکل دیگه ای پیش بیاد.
  ممنون بابت این وبلاگ عالی.

  1. سلام محمدجواد عزیز
   راستش باید ببینی کدوم برات مهم‌تره. اینکه خیالت از بابت جایی که قرار هست خدمت کنی خیلی امتیاز خوبی محسوب میشه که در واقع جایی هست که تو داری پذیرش میگیری. حالا این امتیاز رو می‌تونی فدای این کنی که معاف از رزم بشی و تو دو ماه آموزشی یه سری کارها رو انجام ندی. مثل پست دادن. راستش من شخصا اگه جای تو بودم برام مهم‌تر بود که خیالم از بابت ادامه خدمت بعد از دو ماه آموزشی راحت باشه تا اینکه به خاطر معاف از رزم بودن تو آموزشی مثلا پست ندم.
   پیشنهاد میکنم اگه آشناتون داره برات اوکی میکنه که معاف از رزم بودن حذف بشه که پذیرش بگیری، اول آموزشی بگی معاف از رزم هستی احتمالا دچار مشکل بشی و بهتره این کار رو نکنی. برای آشناتون هم خدایی نکرده مشکلی پیش نیاد.
   ایشاالله به خوبی این دوره برات سپری بشه با خاطرات خوش
   خیلی چاکرررریم

 115. سلام خسته نباشین، من چن سالی هست که کهیر با انژیوادم دارم و هر چن روز یبار انتی هیستامین میخورم، تو لیست بیماری های سایت نظام وظیفه نوشته معاف دائم… ایا امیدی هست که برام واقعا معاف دائم تعلق بگیره؟؟
  من الان ترم اخر کارشناسی هستم و آخر دی ماه تموم میشه ، الان میتونم اقدام کنم یا باید صبر کنم فارغ التحصیل بشم بعد؟ و اگه اخر دی ما اقدام کنم چقدر زمان میبره این پروسه معافیت؟بنظرتون اگه معاف نشم به یکم اردیبهشت میوفته اعزامم یا تابستون میوفته؟
  ممنون

  1. سلام بهنام جان
   راستش در اینکه معاف بشی یا نه من واقعا نمی‌تونم دقیق بگم و امیدوارم قطعا این اتفاق برات بیافته.
   من پیشنهاد میکنم حتما اقدام کن برای معافیت و تلاش کن و انرژی بزار تا ایشاالله به نتیجه مطلوب برسی.
   تو برای اینکه بتونی برای سربازی اقدام کنی باید حتما فارغ‌التحصیل شده باشی و دانشگاه به نظام وظیفه نامه بزنه و بگه که آقا این دوست ما درسش تموم شده و آماده به خدمت هست. تو اگه آخر دی ماه اقدام کنی و بری تو پروسه معافیت پزشکی قطعا چند ماهی رو درگیر این ماجرا خواهی بود. من خودم تابستون اقدام کردم و وقتی کمیسیون برگزار شد و معلوم شد باید برم سربازی، اول تیر سال بعدش تاریخ اعزام خوردم. خیلی فرمول مشخصی نداره و ممکنه زود انجام بشه و تاریخ اعزام بدن، ممکنه هم زمان ببره. واقعا نمیشه زمان دقیق گفت ولی قطعا چند ماهی درگیر این داستان خواهی بود. شاید سه ماه تا شش ماه.
   البته امیدوارم اقداماتت نتیجه خوب داشته باشه و منتظر تاریخ اعزام نباشی و معاف بشی.
   چاکرررریم

 116. سلام خوبین خسته نباشیم.براتون آرزوی موفقعیت میکنم.
  بنده سربازی اصلیم افتاده مشهد.میخوام خودم روروزبرگ کنم.شرایطش چجوریه معمولا چندهفته چندروز طول میکشه تاروزبرگ بشم.
  بنده در آموزشی گروه B شدم.آیا امکان داره گروه B من به یگان اصلیم بره یا نه.یا کلا پرونده یگان با آموزشی جداهستش.یا کلا گروه B چرت و پرته یا نه. بعد راهنماییم کنید که چجوری میشه گروه B رو از تو یگان برش داشت.
  تو برگه سبزم سالم خوردم تو آموزشی گروه B شدم.
  خواهشنا راهنماییم کنید.باتشکر.

  1. سلام طاها جان، ممنون.
   راستش روزبرگ بودن مربوط به اینه که محل خدمت شما با محل زندگی یکی باشه. اونوقت خود پادگان تصمیم میگیره که روزبرگ باشی یا حتی به صورت شیفتی باشی. همه چیز مربوط به پادگان و تصمیم اوناست این موضوع.
   در رابطه با گروه ب بودن هم بعد از آموزشی تمام برگه‌ها و فرم‌ها تحویل یگان خدمتی میشه اما تا جایی که خاطرم هست مشکلی برای خدمت بعد از آموزشی و یگان خدمتی ایجاد نمیکنه و خیلی خودت رو درگیرش نکن.
   تو کارت پایان خدمت هم هیچ موردی مبنی بر گروه ب بودن ذکر نمیشه. بیشتر فقط مربوط به آموزشی هست.
   مخلصیم

 117. سلام من تازه دارم این متنو میخونم متولد تیر ماه ۸۰ هستم و خرداد ماه ۹۸ دیپلم رو گرفتم، اگه خدا بخواد میخوام دی ماه امسال برم خدمت. خیلی خوشحال شدم که از خاطرات سربازیت نوشتی، بعد از خوندن این مطلب خیلی چیزا برام روشن شد.
  مثل اینکه: هر کجا که میری برای استخدام میگن کپی کارت پایان خدمت دقت میکنی کپی خودش نه ها کپی…‌‌‍ 🙂

  1. سلام سعید جان
   واقعا خوشحالم که این یادداشت برات کمک‌کننده بوده و مرسی که وقت گذاشتی برای خوندنش. قطعا سربازی برات تجربه جدید و تکرار نشدنی‌ای هست که امیدوارم به خوبی و خیریت برات سپری بشه سعید جان.
   چه میشه گفت رفیق :))

 118. من امروز دارم میرم معاینه پزشکی خدمت خیلی رو مخ ادم میره گفتم زودتر برم تموم شه بره پی کارش راستی کتاب اینا میزارن ببری

  1. میفهمم چی میگی علیرضا جان. واقعا وقتی میری سربازی و تموم میشه انگار یه بار روانی از روت برداشته میشه. امیدوارم به خوبی و خیریت برات این دوره سپری بشه.
   آره چرا که نه، فقط زمان مطالعه همون زمان استراحت ت آسایشگاه هست که معمولا درگیر کارهایی مثل نظافت و استراحت میشه آدم، ولی خوبه یکی دو کتاب همراهت باشه. هیج مشکلی هم نداره.

 119. سلام خیلی پست مفیدی گذاشتی خیلی ممنون
  من ۱۸ سالمه و قدم ۱۶۷ هست و وزنم ۵۲ و برای سربازی اقدام کردم حالا پدر مادرم بهم میگن بری اونجا خیلی بهت سخت میگیرن و کارایی مثل طی کشیدن و دستشویی پاک کردن بهت میدن رفیقام میگن اینطور نیست گیج شدم نمیدونم حرف کدوم درسته لطفا اگه جوابم رو دارین بهم بگین که بدونم چی در انتظارمه

  1. سلام حسین عزیز
   راستش نگرانی پدر و مادرت رو درک می‌کنم. راستش من اگه با توجه به تجربه خودم بخوام بگم، سربازی واقعا سختی‌های خاص خودش رو داره و بدون سختی نیست. اما میزان سخت‌گیری‌ها و شرایط سربازی بستگی به محل خدمت، فرمانده‌ها و هم خدمتی‌ها داره.
   من خودم با اینکه لیسانس بودم تو یگان هر هفته باید کل اتاق‌ها و واحد‌ها منابع انسانی یگان رو تی و جارو می‌زدم، هفته‌ای یه شب پست می‌دادم، تو آموزشی هم به نوبت دست‌شویی شستم و پست دادم. اینا همه‌اش در کنار سختی‌های دیگه خدمت وجود داره.
   اما نکته‌ای که وجود داره اینه که سربازی هم برای خودش یه دوره‌ای از زندگی هست که درسته سخته، اما آدم رو نمیکشه، چیری هم که آدم رو نکشه قوی‌ترش میکنه.
   من سربازی رو به عنوان یه تجربه تکرار نشدنی تو زندگیم میبینم و خاطراتش خوبش با هم خدمتی‌هام همیشه برام خوشاینده، در کنار همه‌ی سختی‌هایی که داشت.
   امیدوارم وقتی تو این مسیر قدم میزاری به خیر و خوبی برات سپری بشه
   مخلصیم

 120. سلام و درود خدمت آقا محمد .
  منم ۱۹ آذر اعزامم آموزشی پادگان سپاه آباده فارس.
  من اصلا بسیجی نبودم و چاقی مفرط دارم و خب قسمت شد بریم سپاه . فقط یه سوال گروه B چیه ؟ و مزایای اون چیه چون فکر کنم هنگام گرفتن پذیرش معاف از رزمیم برداشته شده . و اینکه یه هفته اردوگاه آخر کار تو سپاه چجوریه و اگه بگم من معاف از رزمم ممکنه بفرستندم جای دیگه جز سپاه یا پذیرشم باطل بشه . و اینکه چیا باید با خودمون ببریم.
  شاد و پیروز باشید بازم بابت وبلاگتون ممنونم.

  1. سلام و درود به محمدجواد عزیز
   اول از همه امیدوارم به خوبی و خیریت سربازیت رو شروع کنی و به پایان برسونی
   ببین برای پذیرش تو سپاه می‌دونم که معاف از رزم‌ها رو پذیرش نمیکنن و احتمالا هم همینطوره که معاف از رزمی تو رو برداشتن که بتونی پذیرش بگیری. پس تو آموزشی هم نگو معاف از رزمی، چون ممکنه که تو پرونده‌ات ذکر بشه و اونوقت پذیرشی که برای یگان خدمتیت تو سپاه گرفتی هم دچار مشکل بشه. چون آموزشی نهایتا دو ماه هست، ولی تو قراره ۱۹ ماه تو یگان خدمت کنی، اگه از پذیرش و یگان خدمتیت مطمئن باشی می‌ارزه.
   گروه ب هم داستانش اینجوریه که روزای اول اموزش یه سری فرم بهتون میدن که سوال‌های روانشناسی هست. با توجه به جواب‌های سوال‌های اون فرم، سربازها رو ارزیابی می‌کنن و اونهایی که فکر کنن با توجه به جواب‌ها می‌تونن از نظر روانی خطرناک باشن یا رفتار پایداری نداشته باشن، بهشون میگن گروه ب.
   معمولا تو آموزشی به بچه‌های گروه ب اسلحه نمیدن و پست نمیدن. ولی پادگان با پادگان و فرمانده با فرمانده فرق داره و ممکنه تصمیم‌های مختلفی گرفته بشه برای گروه ب ها.
   بعد از آموزشی و تو یگان هم خیلی به این گروه ب بودن اهمیت نمیدن و بیشتر برای همون دوره آموزشی کاربرد داره.
   اما اگه پذیرش گرفتی به نظرم پاسخ‌های درست و منطقی به سوال‌های اون فرم بده تا خدایی نکرده بعدا برای پذیرش بودنت مشکل به وجود نیاد.
   اکثر وسایل مورد نیاز رو بهت در قالب جیره میدن، اما احساس می‌کنم بردن وسایل زیر حتماً به دردت می‌خوره: نخ و سوزن (حتماً ببر)، لباس زیر و شلوار راحتی، لوازم بهداشتی، پول نقد چون معمولا پادگان‌ها عابر بانک ندارن (در حد ۱۰۰ تومن ۲۰۰ تومن کافیه)، بشقاب و قاشق و لیوان (حتماً ببرید)، قرص‌های ویتامینه و سرماخوردگی و سردرد
   موفق باشی

 121. واقعا سپاسگزارم بابت این وبلاگ درجه یک .
  من که احساس آرامش کردم و امیدوارم این مدت با تجربیات شگفت انگیز (شیرین و شاید تلخ) تموم بشه . و بریم برای مرحله بعد …
  انشاءالله

 122. آخی دلم سوخت من که دخترم ولی شما باید ادب شید تو مدرسه ما انقدر بشین پاشو میدن تا ده روز پامون درد میکنه دخترا بد بخت تر از شمان

  1. اول از همه واقعا خوشحالم که این مطلب براتون جذاب بوده و با اینکه قاعدتا مخاطب این نوشته پسرها هستن، شما هم وقت گذاشتین و خوندین. ممنون.
   راستش من فکر میکنم هم برای پسرها و هم برای دخترها تو این مملکت سختی‌ها و مشکلاتی وجود داره که همه‌مون درگیرش هستیم.
   امیدوارم روزی باشه که همه‌مون زندگی بهتر با خوشحالی بی‌انتها داشته باشیم.
   این رو هم بگم، هم سختی‌ها خدمت، هم سخت‌گیری‌های مدرسه مثل اون بشین و پاشو، هیچ‌ کدوم باعث ادب شدن یا مرد شدن یا آدم شدن کسی نمیشه متاسفانه. خیلی‌ها تو خدمت از آدمی هم که قبلا بودن، آدم بدتری میشن.
   بازم مرسی بابت نظرتون و اینکه وقت گذاشتین برای خوندنش، خوشحال‌کننده بود برام.

 123. آخی ساعت چهار صبح من بزور پنج شنبه جمعه ساعت۱۲بیدار میشم دخترم سربازیم نمیرم خیالم از این بابت راحته خلاصه برید اونجا ادب شید اشکال نداره

  1. وجود سختی هم بد نیست، اما خود من که اون روزا ۴ صبح بیدار میشدم، الان دوباره مثل قبل ساعت دیرتری بیدار میشم. روزای تعطیل هم که بهتر از خودتون نیستم و همون ساعت‌ها بیدار میشم. هر چیزی زمان خودش رو داره.
   بازم مرسی 🙂

 124. سلام. من ۱۹ دی اعزام میشم. مادرم تنهاس .واسه این که شهر خودم بیافتم چی کار باید بکنم ؟؟؟؟واسه گرفتن کسری خدمت بسیجی چه کار باید کرد؟؟؟

  1. سلام سعید جان
   راستش یکی از روش‌ها پذیرش گرفتن تو مرکز سپاه شهرتون هست که فکر می‌کنم برای اقدام کردن واسه این موضوع دیر شده باشه متاسفانه.
   برای کسری بسیج هم اگه سابقه بسیج داری باید بری پایگاه بسیج و درخواست کسری بدی تا بهت بگن چیکار باید بکنی.
   باز تو طول خدمت حتما شرایطت رو به فرمانده‌ها بگو و پیگیر باش.
   ایشاالله که تو شهر خودتون خدمت کنی و به خوبی و خیریت این دوران برات سپری بشه.

 125. سلام ببخشید من مشهد زندگی میکنم ولی میخوام دوران سربازیم تهران باشه کلا
  باید چکارکنم؟؟راهنمایی کنین لطفا

  1. سلام رضا جان
   راستش هیچ انتخابی از سمت سربازها تو سربازی وجود نداره متاسفانه همه چی بر اساس بخت و اقبال رخ میده. مگه اینکه از پارتی‌بازی بهرمند باشیم.
   البته شاید اطلاعات منم کامل نباشه و تو حتما بازم پرس و جو کن
   امبدوارم به خیریت و خوبی سپری بشه این دوران

 126. سلام خیلی خوب بود
  منم۱ /۱۰ اعزامم
  نرفتم ارشد بخونم الان اموزشی افتادم عجبشیر
  حالا رفتم درخواست دادم که تمدید کنن بیوفتم دو ماه دیگه
  موندم برم خدمت یا کلا ببوسمش بزارمش کنار

 127. سلام آقا محمد.
  ممنون بابت توضیحات خوبتون
  یه سوال داشتم.
  برای معاینه پزشک اگر عینکی باشم و نمره چشم ها هر کدوم یک باشه منو به کمیسیون میفرستن؟
  در حقیقت نمیخوام که این اتفاق بیوفته چون پروسه کمیسیون طبق گفته خودتون طولانیه.

  1. سلام هادی جان
   ممنون از محبتت
   نه خیالت راحت باشه، من خودم عینکی هستم و هر کدوم از چشمام نمره‌اش ۲/۵ هست اما بابت عینک چیزی نگفتن. کلا تا خودت موردی رو اعلام نکنی اونا کاری ندارن.

 128. سلام داداش.من دفترچه رو فرستادم رفتم معاینه سالم بودم معاف از از رزم هم نشدم.بعد برگه اعزام رو بردم سپاه شهرمون اونجا دوتا آشنا داشتم اونا شدن معرف من.بعد برام تشکیل پرونده دادن گفتن ببر سپاه استان.روز بعدش رفتم سپاه استان اونجا پروندمو نگاه کردن و یک برگه دادن گفتن برو درمانگاه دکتر سپاه معاینه کنه.منم رفتم معاینه کرد بعدشم رو کاغذ یه چیزایی نوشت گذاشت پاکت گف ببر سپاه.منم اونو اوردم پیش کسی که پروندمو داده بودم بهش پاکت رو باز کرد گف معاف از رزم شدی.پرسیدم مشکلی هس؟یعنی دیگه پذیرش نمیگیرم؟گفت نه مشکلی نیس پروندمو داد به یک سرباز گف تکمیلش کن.با سرباز حرف زدم گف الان من تو سیستم ثبت میکنم میره تهران اونجا معلوم میشه همه چی.داداش یعنی دیگه امیدی نداشته باشم برای پذیرش؟ سابقه بسیج فعال دارم عضو شورای پایگاه هستم اینا تاثیر دارن تو پذیرش.نمیدونم اون دکتر چرا برام نوشت معاف از رزم

  1. سلام حمید جان
   راستش من خودمم پذیرش شدم، اما داستان پذیرش با امریه و جذب فرق میکنه و تو نظام وظیفه چیزی با این عنوان وجود نداره، حداقل تا زمانی که من سرباز بودم چیزی در این رابطه ندیدم. من هم خدمتی‌هایی داشتم که پذیرش بودن و معاف از رزم هم بودن اما قاعده به این صورت هست که معاف از رزم پذیرش نداره سپاه مگه اینکه معرف شما این موضوع رو حل و فصل کنه.
   حتما و حتما از طریق معرفت موضوع رو پیگیری کن و مطمئن شو از پذیرش. اگه معرفت گفته اوکی هست و پرونده تکمیل شده رفته تهران احتمالا نهایی شده باشه. اما بازم میگم حتما از طریق معرفت پیگیری کن چرا که از طریق نظام وظیفه و پلیس+۱۰ مشخص نمیشه.
   ایشاالله که خیره و پذیرش میشی و به خوبی و خیریت این دوران برات سپری میشه
   مخلصیم

 129. ببخشید یه سوال دیگم داشتم.تو نظرات خوندم که میشه از پذیرش در سایت نظام وظیفه اطلاع پیدا کرد. ولی من تو سایت نظام وظیفه بخش امریه و جذب رو میزنم هیچی برام نشون نمیده یعنی دیگه ۱۰۰ درصد پذیرش نشدم؟حدود ۵۰ روز هم مونده به اعزامم.خدا از اون دکتر نگذره اگه فک میکردم میخاد معاف از رزم بنویسه التماسش میکردم ننویس.منم واقعا مشکلی ندارم که برام معاف از رزم زده.

 130. سلام اقا محمد
  بنده سال ۱۳۹۷ امتحان دادم داخل دانشگاه و بنا به دلایل شخصی و کاری دو ترم نتونستم برم بعد برای ترم بعدش رفتم ثبت نام کنم که تاریخش ۱/۷/۹۸ بود گفتن اخراجم کردن بدون اطلاع و درناک ترین مسئله تاریخ اخراجم بوده که خورده ۱/۳/۱۳۹۷ یعنی تا همون تاریخ تو سال ۹۸ یه سالم پر شده و غیبت خوردم و خودم در جریان نبودم حتی بیمه هم رد میشده برام تا اینکه برگه اخراجمو گرفتم بیمه قطع شد . حالا مسئلم اینه من ۶ ماه اضافه میخورم. دفترچه هم پست کردم تاریخ اعزام ۱۹/۱۱/۹۸ خورده این شیش ماه برام خیلی زور داره امکان بخشش وجود داره؟

  1. سلام علیرضا جان
   قبل از هر چیز وقتی میگی زور داره قشنگ حست رو میفهمم و میدونم چی میگی، متاسفانه اینجا خیلی راحت حق آدم رو ضایع می‌کنن و کاریش نمیشه کرد.
   بعد از آموزشی که رفتی یگان، حتما از منابع انسانی سربازها پیگیر باش که اسمت رو برای بخشش اضافه خدمت سنواتی رد کنن. معمولا هر چند وقت یه بار برای عیدهایی مثل عید فطر و اینجور داستان‌ها، یه لیستی از سربازهایی که اضافه خدمت به خاطر غیبت قبل خدمت دارن، میفرستن مرکز و معمولا دو سوم یا نصفش بخشیده میشه، ولی کم پیش میاد همه‌اش بخشیده بشه. حتما بعد از آموزشی تو یگان پیگیر این موضوع باش ایشاالله یه بخشی از اضافه خدمتت بخشیده میشه.
   امیدوارم به خوبی و خیریت این دوران برات سپری بشه.
   مخلصیم

 131. سلام من هیچ فعالیت و تحرکی ندارم و ورزش نمیکنم کاملا بی تحرکم
  حدود ۲۵ روز دیگه اعزاممه و تنگی نفس هم حین فعالیت سنگین دارم میخواستم بدونم آموزشی از نظر فعالیت جسمی سخته؟ مدت زمان رژه و دویدن چه قدره ؟ چه قدر کلاغپر باید بری؟آیا راهپیمایی طولانی مدت داری؟ فعالیت جسمی در اموزشی سنگینه؟

 132. سلام من کاملا بی تحرکم و هیچ فعالیت و ورزشی ندارم و مشکل تنگی نفس هم دارم معاینه اولیه چیزی نگفتم میخواستم بدونم دوره آموزشی از نظر فعالیت جسمی سخته فعالیت سنگینه ؟ من یکم میدوم نفسم تنگ میشه؟چه مقدار دوران اموزشی میدوند ایا اگر آن زمان نفسم تنگ بشه منو مجبور به دویدن میکنند ؟چه مقدار رژه میرن؟ایا راه پیمایی طولانی انجام میدن در کل برای کسی که امادگی جسمی خیلی پایینی داره اموزشی سخته یا بره معاف از رزم بشه چون نمیخوام معاف از رزم بگیرم؟

  1. سلام محمد جان
   راستش آموزشی سربازی غیر از کلاس‌های تئوری‌ای که داره، بقیه‌اش همه‌اش رژه و راهپیمایی طولانی و فعالیت‌های بدنی هست و قطعا با توجه به شرایطی که از خودت گفتی احتمالا اونجا دچار مشکل بشی و به نظرم معاف از رزم بگیری بهتر باشه، چون دیگه درگیر این داستان‌ها نمیشی. خیلی مواقع بچه‌هایی هم که از نظر جسمی سلامت بودن دچار مشکل میشدن.
   ایشاالله که به خوبی و خوشی این دوران برات سپری بشه محمد جان

 133. سلام میشه در مورد فعالیت جسمی در آموزشی بگین برای کسی که کاملا بی تحرکه و امادگی جسمی بسیار پایین داره سخته؟

 134. سلام میشه در مورد فعالیت جسمی در آموزشی بگین برای کسی که کاملا بی تحرکه و امادگی جسمی بسیار پایین داره سخته؟

 135. سلام…
  اول از همه واقعا ممنون بخاطر تمام این پرسش هایی کع جواب دادین شما…
  من نمره ی چشمم خیلی بالاست طوری که اگه یه خرده بیشتر بود معاف میشدم اما متاسفانه تحققق کردم با این شرایط معاف نمیشم…
  میخواستم بدونم اگه معاف از رزم رو نگیرم با عینک تو دوران انوزشی اذیت میشم؟؟؟ چون بدون عینک اصلا نمیتونم کاری کنم…

  1. سلام پژمان جان
   مخلصیم و ممنون از لطفت
   راستش منم مثل خودت عینکی هستم و تقریبا بدون عینک دچار مشکل میشم. به نظرم معاف از رزم نگیر. تو دوره آموزشی هم اذیت‌کننده نیست عینک داشتن. فقط عینکی با خودت ببر که قاب یا فریم محکم و خوبی داشته باشه که اگه اتفاقی هم افتاد مشکلی پیش نیاد ایشاالله. یه مزیتی هم که عینک داشت، ما یه مرتبه راهپیمایی با ماسک ضد شیمیایی تو شب داشتیم که به بچه‌هایی که عینک داشتن ماسک ندادن و ما بدون ماسک راهپیمایی کردیم. خیالت راحت باشه از بابت عینک پژمان جان
   ایشاالله به خوبی و خیریت این دوران سپری بشه برات

 136. سلام من اصلا اجتماعی نیستم و دوست و رفیقم ندارم و روابط عمومی ام خوب نیست دارم میرم خدمت تو دوران آموزشی که مجبوری تو خوابگاه با سربازای دیگه باشی در صورتی که اصلا صحبت نکنی اذیت میشی؟

  1. سلام مرتضی جان
   همه‌ی ما ممکنه تا حدودی تو برقراری ارتباط با دیگران کمی و کاستی داشته باشیم. راستش من هم خدمتی و هم دوره‌ای‌های زیادی داشتم که خیلی اجتماعی نبودن و به قول معروف سرشون تو کار خودشون بود. اما من شخصا یکی از موضوعاتی که باعث شد دوره آموزشی خدمت و بعد از اون برام راحت‌تر بشه و بگذره، وجود دوستان خوبی بود که تو این دوره از زندگی باهاشون رفیق بودم و تعامل داشتم. اما اگه تو اینجوری راحت‌تری هیچ مشکلی نیست و نگران سربازهای دیگه نباش. گرچه همه‌جور آدمی هرجا هست. یه نکته‌ای هم هست اینکه حتما سعی کن خودت رو کوچیک و ضعیف نشون ندی که بقیه تو سربازی ازت سواری بگیرن، در عین حال که سرت تو کار خودت هست، تو برخوردهایی که با سربازهای دیگه برات به وجود میاد سعی کن خودت رو یه آدم قوی و با اعتماد به نفس نشون بدی تا توسط دیگران اذیت نشی. تو سربازی همه جور آدمی هست مرتضی جان، انتخاب کن که با وجود تعامل کم، با چه افرادی ارتباط بیشتری داشته باشی
   امیدوارم به خوبی و خیریت این دوران برات سپری بشه
   خیلی مخلصیم

 137. سلام اگر تخصصی نداشته باشی و کاری بلد نباشی اذیت میشی ؟
  شما آموزشی و یگان کجا بودید؟ الان کار مرتبط در یگان انجام میدهید؟
  راسته که میگن تو سربازی اصلا به تخصص کاری ندارند و کار مرتبط نداری؟
  ایا سربازان لیسانس کار بهتری انجام میدهند؟(درصورتی که هیچ کاری بلد نباشند)؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام امیر جان
   راستش تو آموزشی همون اولش میپرسن کیا چی بلدن و این داستانا، که تهش تو یه موضوعی بهت ارشدیت میدن که به نظر من فقط دردسره و اگه بگی هیچی بلد نیستی بهتره. تو یگان هم بستگی به شرایط یگان ممکنه هرجا از آدم استفاده بشه. من هم خدمتی لیسانس داشتم که راننده بوده، خدماتی بوده یا تو اداری بوده. هیچ چیز مشخصی وجود نداره تو سربازی، هر لحظه‌اش می‌تونه یه اتفاق جدید باشه برات.
   من قبل از سربازی تو زمینه بازاریابی محتوایی فعالیت داشتم و الان هم تو همین زمینه مشغول به کار هستم امیر جان و این موضوع تو سربازی هیچ کمکی بهم نکرد.
   کلا سربازی داستان خودش رو داره با قوانین و أدم‌های خودش. خیلی به این چیزا فکر نکن و ایشاالله اگه رفتی سربازی به بهترین شکل و خیریت این دوران رو سپری کنی.
   مخلصیم

 138. با سلام و وقت بخیر تشکر از متن مفیدتون.
  من لیسانس فنی دارم و تاریخ اعزامم یک اسفند ۹۸ هستش و بسیج فعالم دارم، دو تا سوال دارم:
  ۱-آموزشی آیا تو عید تعطیله؟
  ۲-چند درصد احتمال داره بعد از آموزشی تو شهره خودم تهران بیوفتم؟
  باتشکر

  1. سلام علی جان، ممنون از شما که وقت گذاشتی و خوندی.
   معروفه که میگن برج طلایی برای خدمت اسفند ماه هست. چون ۱۳ روز عید رو تعطیل هستید و میایید خونه و جزء دو ماه آموزشی حساب میشه. راجع‌به سوال دوم راستش هیچ چیز مشخصی وجود نداره متاسفانه. ایشاالله که به خوبی و خیریت این دوران برات سپری بشه.
   مخلصیم

 139. سلام. دو تا سوال داشتم . پست دادن چند ساعته؟
  تو یگان اکه بیقتی یه شهر دیگه بعد ساعت کاریت میزارن از پادگان خارج بشی؟ یا اینکه سی چهل روز یبار ده روز مرخصی میدن؟

  1. سلام پویا جان
   راستش به صورت قانونی و درست، پست‌ها باید دو ساعت چهار ساعت باشه، یعنی دوساعت پست، چهار ساعت استراحت. اما هر پادگان و یگانی با توجع به شرایط خودش و میزان سربازی که داره، ساعت و روزای پست رو تغییر میده. مثلا خود من تو یگان معمولا اینجوری پست میدادم که یه دو ساعت پست بودم، یه سه ساعت استراحت، بعد یه سه ساعت پست بودم و یه دو ساعت استراحت، یعنی در مجموع ۵ ساعت پست و ۵ ساعت استراحت.
   اگه یگان رو بیوفتی یه شهر دیگه معمولا روزبرگ نمیشی (همون خروج از پادگان بعد از ساعت کاری) و معمولا ۳۰-۴۰ روز می‌مونن سربازا و ۱۰ روز میرن مرخصی. ولی یه داستانی تو سربازی هست اینکه هیچ چیز مشخص و دقیقی وجود نداره، همه چی بستگی به پادگان و فرمانده‌ها و تصمیم‌هاشون داره.

 140. سلام داداش خسته نباشید.ببخشید چن روز پیشم کامنت گذاشته بودم.نگران بودم که چون معاینات سپاه معاف از رزم شدم با پذیرشم موافقت نکنن.ولی خداروشکر با کلی دوندگی حلش کردم و امروز رفتم نظام وظیفه گفتن پذیرش سپاه شدی و افتادی آباده فارس.ولی رفتم سپاه یکی از سربازا بدجوری حالمو گرفت.بهم گفت بعداینکه آموزشیت تموم شد ممکنه بفرستنت منطقه عملیاتی جاهایی مثل سردشت پیرانشهر تو آذربایجان غربی.من خودم از سپاه آذربایجان شرقی پذیرش گرفتم.آیا همچین چیزی ممکنه نفرستن جایی که پذیرش گرفتیم؟

  1. سلام حمید جان
   اول از همه خداروشکر که اوکی شد داستان
   دوم اینکه یه توصیه بهت میکنم، تا جای ممکن خیلی به حرف سربازای دیگه اهمیت نده، یکی از سختی‌های سربازی فشار روحی به خاطر حرف‌ها و شایعاتی هست که وجود داره. هرکی واسه خودش یه حرفی میزنه. تو فقط به اطلاعات درستی که داری توجه کن. وقتی پذیرش گرفتی، پس قطعا به همونجا که پذیرش گرفتی منتقل میشی. من خودم پذیرش گرفته بودم. روز آخر آموزشی به همه یه برگه میدادن که کجا افتادن، اما به من و امثال من که پذیرش گرفته بودیم نمیدادن و ما خودمون بعد از مرخصی رفتیم همونجا که پذیرش گرفته بودیم و ادامه داستان.
   به حرف بقیه خیلی توجه نکن حمید جان.
   موقث باشی

 141. سلام داداش ببخشید ما که ۱۹ بهمن اعزام هستیم تا عید حدود ۴۰ روز آموزشیم.به ما عید مرخصی چن روز میدن؟شنیدم حتی ۱۵ روز هم میدن واسه همونم میگن دوره طلایی.پادگان آباده فارس سپاه

  1. سلام حمید جان
   معمولا تا قبل عید آموزشی رو تموم میکنن و شما باید بعد از تعطیلات عید خودتون رو به یگان معرفی کنید. اما من بازم اطلاع دقیقی ندارم و حتما از دوستان دیگه پرس‌وجو کن.
   مخلصیم

  1. سلام حسن عزیز
   من متولد ۱۳۷۰ هستم و تقریبا ۲۵ سالگی رفتم سربازی. قبل از سربازی هم جایی مشغول به کار بودم. دو ماه آموزشی رو کلا یزد بودم، اما به خاطر اینکه متاهل بودم میدونستم یگان رو تو تهران میافتم. (محل زندگی) به خاطر همین روزهایی که پست نبودم و روزبرگ بودم، بعد از ساعت ۲ ظهر میرفتم شرکت تا ساعت ۹ شب. به این شکل.

  1. سلام مرتضی جان
   راستش من اطلاعی از سماجا کهریزک ندارم متاسفانه. تقسیم شدن بعد از آموزشی هم فرمول مشخصی نداره متاسفانه. ایشاالله که به خوبی و خیریت این دوران برات سپری بشه.

 142. سلام دوست عزیز دوتا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید من ترم ۱ دانشگاه رفتم و وسط ترم دانشگاه ول کردم الان ۳ ماه گذشته خواستم ببینم سربازی نرم کسی مثلا اگه منا لو بده از کلانتری میان دنبالم ؟

  1. سلام امین جان
   راستش من دقیق متوجه نشدم. الان دانشجو هستی یا سربازی که رفته سربازی و فرار کرده؟ اگه دانشجو هستی هنوز و دانشگاه نمیری، تا زمانی که دانشگاه حکم اخراج یا انصرافی تو رو نزنه، هنوز مشمول سربازی نیستی و حله. اما زمانی که حکم انصراف تو رو بزنن مشمول میشی و نرفتنت مساوی هست با غیبت خوردن.
   اگه هم سرباز هستی و فرار کردی، هیچوقت از کلانتری نمیان سراغت، فقط و فقط اگه پادگانی که اونجا حضور داشتی پیگیر باشه، از سمت پادگان میان سراغت.
   به این صورت امین جان

   1. سلام مجدد والا ۳ ماهی میشه از وسط ترم ۱ دانشگاه ول کردم و حتی انصرافی هم نزدم قصدم اینه سال دیگه برم و اصلا دفترچه پست نکردم که سرباز فراری باشم اصلا میخوام سربازی نرم چون واقعا افسردگی میگیرم و اتلاف وقته قصدم اینه بعد ۸ سال بخرم سوال اصلیم اگه کلا سال دیگه هم دانشگاه نرم با این موارد دنبالم میان یا مثلا اگه خانواده منا لو بده میان میبرن ؟ ممنون میشم دقیق وضعیتم بخونین

    1. ببین امین جان کلا تا وارد سربازی نشی، یعنی آموزشی نری و یگان و پادگانت مشخص نباشه، کسی دنبالت نمیاد. مجرم که نیستی! ولی حتما بابت خرید خدمت بعد ۸ سال مطمئن شو. چون به قوانین این مملکت اعتباری نیست. یه روز میشه خرید، یه روز نمیشه و خلاصه حواست باشه.

     1. عباس جان والا از هرکی پرسیدم میگن باید ۸ سال غیبت داشته باشی تا بخری سوال دومم اینه که من وسط ترم ۱ دانشگاه ول کردم ااول امتحانات یه سر زدم دانشگاه تا پروندم بگیرم که سال دیگه دوباره برم گفتن باید هزینه این ترم که کلا یک ماه رفتم بدم و پول انصرافی هم بدم ولی واقعا پولشا ندارم بدم با این تفاسیر من بیخیال شدم کلا پیگیر پروندم واسه دانشگاه نرفتم و قصدم اینه سال دیگه مهر ماه برم مهر ماه امسال ۹۸ ول کردم قصدم اینه مهر ماه ۹۹ برم به نظرتون دانشگاه باهام چیکار میکنه ؟ (واقعا پولشا ندارم بدم و نمیدونم چی میشه) ممنون میشم دقیق جوابم بدین .
      ببخشید ممنون میشم دقیق جوابم بدین

     2. امین جان راستش بابت ۸ سال غیبت یه وقت‌هایی این قانون برداشته میشه و یه وقت‌هایی پابرجاست. مثلا یکی از دوستان هم سن من، بعد از دیپلم غیبت کرد و بعد از ۸ سال خرید سربازی رو. این رو مطمئن شو. بابت دانشگاه هم واقعا اطلاعات درستی ندارم متاسفانه که چه اتفاقی میافته. شرمنده‌اتم. این مورد هم از دانشگاه یا دوستات بپرس حتما.
      خیلی مخلصیم.

 143. سلام من تازه با وبلاگ شمااشناشدم.من۱اسفند۹۸اعزام هستم واحتمالا سپاه باشم مدرک کارشناسی دارم متاسفانه لکنت شدیدی دارم ولی به خاطرمحدودیت های معاف از رزم بودن برای استخدام از همه قایم کردم حالامیخواستم ببینم اونجا واسم مشکلی پیش میاد؟ یاممکنه اونجا بهم معافیت از رزم بدن(از این لحاظ که به لکنت معافیت رزم میدن رو مطمئنم)اونجا رو میخواستم بدونم؟ و اینکه زمان شما کسی لکنت داشته بین دوستاتون ببینید وضعیتشون ب چه شکله؟ . ممنون

  1. سلام محمدرضا عزیز
   شرمنده بابت اینکه دیر دارم جواب میدم. راستش در اینکه برای معافیت از رزم محدودیت‌هایی وجود داره، متاسفانه آره همین‌طوره. اما تو طول خدمت، من هم‌خدمتی‌ای نداشتم که لکنت داشته باشه و الان بتونم راهنماییت کنم که تو پادگان چه داستانی وجود داره. از دوستانم هم کسی نبوده که همچین شرایطی داشته باشه و ازش جویا بشم و بهت بگم. حتما یه پرس‌وجویی کن ببین می‌تونی اطلاعاتی به دست بیاری.
   ممنون که وقت گذاشتی و این یادداشت رو خوندی و نظرت رو گذاشتی. ایشاالله که به خوبی و خیریت این دوران برات سپری بشه.
   خیلی مخلصیم

 144. سلام.داداش ببخشید من ۱۹ بهمن اعزام شدم.فرمانده ها بهمون میگن ۱۹ اردیبهشت ترخیص میشین یعنی ما سه ماه آموزشی میبینیم یا به خاطر اینکه تعطیلات عید میخوریم بیشتر نگه میدارن.طول دوره سپاه کلا میگن ۷۲ روز هستش پس اینا چی میگن؟اصلا پادگان خودش مدت آموزشی رو تعیین میکنه یا از تهران بهشون میگن.

  1. سلام امید جان
   تا جایی که من اطلاع دارم، آموزشی‌ها غیر از نیرو انتظامی ۲ ماهه هست و قاعدتا باید قبل از عید شما ترخیص بشید. من احساس میکنم دارن بازی‌ها روانی ایجاد میکنن، چون این مدل اتفاقات زیاد میافته تو پادگان، معمولا یه برنامه‌ای هم از کل دوره آموزشی وجود داره که به سربازها اعلام میشه. ولی بازم پرس‌وجو کن و ایشاالله اینجوری نباشه.

 145. سلام داداش سوالی داشتم من ب دلایلی معاف از رزم شدم لیسانسم دارم وضعیت معاف از رزم ها تو خدمت و اموزشی چ جوریع راسته ک میگن باید همش نظافت اینا کنی؟

  1. سلام امیر جان
   معمولا اینجوریه که دوستان معاف از رزم به دلیل پست ندادن و آموزش‌های فیزیکی و بدنی، تو قسمت‌های تدارکات و خدمات تقسیم میشن. سربازی سربازیه امیر جان، هر کدوم از قسمت‌هاش داستان خودش رو داره. ایشاالله به خوبی و خیریت بگذره این دوره

 146. سلام ی سوال داشتم گروه چیه یعنی همون معاف از رزم؟گروه ب فقط مال اعصاب و روان یا معاف از رزم قلب هم گروه ب؟

  1. سلام رامین جان
   گروه ب و معاف از رزم باهم متفاوت هست
   گروه ب مربوط به شخصیب و اعضاب و روان هست که روزهای اول آموزشی یه فرم میدن پر کنید و از روی اون مشخص میکنن کی گروه ب هست و کی نیست. معاف از رزم هم قبل خدمت توسط معاینه پزشک و اینا تعیین میشه که بیشتر جنبه جسمانی داره

  2. داداش موندم بین دوراهی ک معاف از رزم بشم یا نه اخه افسردگی دارم الان دارو مصرف میکنم میگم نشم بخاطری اینکه لیسانس حسابداری دارم میگن حیف ۲۱ماه فقط کارت باشه نظافت و اینا از طرفی هم دارو مصرف میکنم نمیتونم پست بدم ب نظرت چکا کنم دادا،بعد از نظام وظیفه پرسیدم گف به تمام معاف از رزم ها شامل گروه ب میشه ک بهش میگن معاف از رزم حالا نمیدونم واقعا چکا کنم شما تو خدمت بودی بالاخره تجربه داری ک افراد معاف از رزم چکا میکنن.ممنون دادا

   1. شرایطت رو میفهمم امیر جان
    راستش دوستان من که معاف از رزم بودن معمولا کارهای نظافتی و آشپزخونه رو بر عهده داشتن، به نظرم جفتش سخته، چه وقتی تو خاک و گل باشی و رژه بری، چه وفتی تو آشپزخونه و آسایشگاه باشی برای نظافت، جفتش اذیت‌کننده‌اس و در کل به نظرم سربازی نسبت به شرایطی که داره می‌تونه اذیت‌کننده باشه.
    بچه‌های گروه ب هم تو پادگان مثل بچه‌های معاف از رزم برای این تیپ کارها تقسیم میشن
    اگه تصمیم داری بری خدمت خیلی به این چیزاش فکر نکن، ایشاالله به خوبی و خیریت تموم میشه برات

 147. سلام کا خوبی چند سوال داشتم اموزشی سپاه چجوریه کلاسا عملی بیشتر هستن یا تعوری بعد مثلا کلاسا عملی شامل چیه چیزهیی میشه؟
  ۲.رژع سپاه به چ صورت هست سخته؟بعد خودشون قشنگ اموزشت میدن ممکنه مثلا درست بلد نشی یا درست نتونی بری تجدید دورت کنن؟
  ۳.ملاک درجه دادن چیه کسب نمره خوب؟من لیسانس دارم.ممنون داداش ک ابهامات برطرف میکنی.

  1. سلام کیانوش جان
   معمولا کلاس‌های عملی بیشتر از کلاس‌های تئوری هست. کلاس‌های عملی شامل رژه و فنون جنگی و رزمی میشه. یکی دو تا مدل رژه وجود داره که بین یگان‌ها تقسیم میشه و اون مدل رژه رو تا پایان دوره تمرین می‌کنید. نگران نباش، انقدر وقت هست و تمرین میشه که آدم تا سال‌ها یادش هست که چه چیزهایی یاد گرفته تو آموزشی.
   ملاک درجه دادن هم نمره‌هایی هست تو کلاس‌های تئوری و عملی کسب میشه. همچنین رفتار شما تو اون مدت. ولی درکل خیلی اصولی نیست و هرجا می‌تونه یه جور باشه.
   مخلصیم کیانوش جان. ایشاالله به خوبی و خیریت این دوره سپری بشه برات

 148. سلام خسته نباشید.
  من دوره یگان شهر کرمانشاه افتادم میخواستم ببینم توو دوره یگان میشه گوشی برد؟
  اگه میشه چه گوشی میتونیم ببریم؟لمسی یا ساده؟
  تحویل میگیرن اون اول؟

 149. سلام داش چند سوال داشتم
  تو خدمت سپاه بعد از اموزشی تو یگان میخوان پست بدن میگن ک تو کارتکست زده چه مهارتی بزنم واردم که خوب باشه چون حقیقت مهارت خاصی ندارم ولی میگم چی خوبع بزارنم؟

  1. سلام امیر جان
   راستش منم سپاه خدمت کردم و با همچین چیزی مواجه نشدم. شاید جا با جا فرق داره. راستش نیدونم واقعا چی بگم. خیلی وقت‌ها مهارت نداشتن تو خدمت بهتر از داشتن مهارته. خودت ببین شرایط چجوریه و از بقیه سربازها هم یه آماری بگیر.

 150. سلام ببخشید میخواستم ببینم من سرباز سپاه پذیرشی هستم تو اموزشی سپاه چند دست لباس میده بهمون و سپاه میزارع لباس اندامی یا تنگ کنیم بعد بنظر شما تو همون اموزشی اینکار کنیم یا تو یگان؟

  1. سلام محمدرضا جان
   معمولا جیره‌ای که بهتون میدن، سه دست لباس هست برای ان ۲۱ ماه، ۲ تا پوتین میدن و با لباس زیر و شامپو و لوازم بهداشتی و این چیزا.
   معمولا تو پادگان آموزشی با همون لباس‌ها و سایز‌ها سپری میشه تا وقتی اومدی خونه و تقسیم شدی تو یگان یا همونجا که پذیرش گرفتی، دیگه دستت بازه که بری سایز لباس رو درست کنی. گیر دادن و این داستان‌ها هم بستگی به فرمانده داره. تو آموزشی هم اگه بیای مرخصی و میان‌دوره می‌تونی این کارا رو بکنی ولی ترجیحا تو آموزشی هرچی معقول‌تر آدم رفتار کنه بهتره. یگان با آموزشی خیلی فرق داره. تو آموزشی سختگیری بیشتری هست و بهتره آدم با کمترین ریسک سپریش کنه.
   ایشاالله به خوبی وخیریت بگذره این دوران محمدرضا جان

 151. سلام
  الآن سال نودونه و همراه شده با ویروس نحس کرونا من هفت روز دیگه اعزام دارم خاتمی یزد..
  تو ماه رمضان هست و میگن که برا کرونا آموزشی شده یک ماه چیکا کنیم با وضع بهداشت پادگان ها و این کرونای لعنتی‌؟؟؟!!!
  همه میگن آموزشی بهترین دورانِ خدمته….!!!

  1. سلام علی جان
   برنامه پادگان خاتمی تو ماه رمضان رو تو قسمت «در طول روز چه کارهایی انجام میشه» این مطلب توضیح دادم داستان به چه شکل است. اما برای موضوع کرونا واقعا نمیدونم چه اقداماتی داره انجام میشه از سمت پادگان‌ها برای دوره آموزشی
   امیدوارم به خیر و خوبی و سلامتی این دوره برات سپری بشه علی جان

 152. سلام دادا ی سوال داشتم شما ک سپاه خاتمی یزد بودی مخصوص لیسانس ها ب بالاست.حقیقت داره میگن لیسانس هایی ک سپاه پذیرش کردن همه میفرستن خاتمی یزد؟من کرمانیم

 153. سلام ی سوال داشتم محمد جان جوابمو پیدا نکردم
  میخواستم بدونم درسپاه کسی پذیرش کرده با لیسانس چه درجع ای بهش میدن بسیج هم نداره یعنی حداقل درجع ای ک به لیسانس بدون بسیج میدن چیه؟ممنونم

  1. سلام علیرضا جان
   راستش ماه‌های آخر سربازی من، چون تو واحد منابع انسانی سرباز بودم، سرباز‌های جدید لیسانس که میومدن، درجه‌هاشون نسبت ما که یک سال پیش درجه گرفته بودیم کمتر بود. مثل اینکه برای اینکه حقوق کمتر بدن و تو جاهای مختلف از سربازها استفاده کنن، درجه‌ها رو کمتر کرده بودن. الان نمیدونم دقیقا به چه شکل هست. راستش معیار دقیقی نداره به نظرم، نسبت نمره‌ها و عملکرد فرد و مدارک پرونده‌اش روز آخر آموزشی درجه رو میدن.
   مخلصیم

   1. یعنی شما نمیدونید حدودا چ درجه ای بدن حداقل چون قبلا به لیسانس ها ستوان ۳میدادن الان لیسانس بدون بسیج نمیدونستم چی میدن؟

   2. جسارتا شما خودت چ درجه ای داشتی؟در جریان نیستی الان لیسانس ک بسیج اینا نداره حداقل چی بدن؟بعد بسیج داشتن ملاک تو درجه دادن؟

 154. سلام خوبین سوالی داشتم گفتم شاید در جریان باشید چون تو یکی از کامنت ها گفته بودین ک ی مدت سرباز نیرو انسانی بودی،اینکه اینایی پذیرش سپاه میکنن از سرارسر ایران پذیرششون نیرو انسانی اونجا اقدامات انجام میده چ جوری اقدام میشه یعنی درخواست و مدارک از طریق کامپیوتری و اینترنتی بصورت سامانه ثبت و ارسال ب تهران میشه؟ تا اونجا تایید کنن یا بصورت پستی از طریق پست مدارک فیزیکی ارسال میشه تهران.ممنون میشم جواب بدین.یاعلی

 155. سلام ممنون بابت اطلاعات خیلی خوبتون
  من یه سوال از شما دارم و اونم اینکه اگه با کارشناسی بریم سربازی، آیا میتونیم زمانی بین ۸ تا ۹ ساعت رو برای درس خوندن بذاریم؟
  آیا همچین چیزی امکان پذیر هست؟ میشه درس خوند؟ چقدر زمان آزاد برامون وجود داره؟
  تشکر

  1. سلام، ممنون از لطف‌تون
   راستش غیر از دوره‌ی آموزشی که به صورت کامل وقت‌تون پر هست، تو یگان به این صورت هست که اگه تو شهر خودتون خدمت کنید و روزبرگ باشید، صبح میای پادگان و ساعت ۲ تا ۳ ظهر هم برمی‌گردی خونه، البته غیر از روزهایی که شیفت باشی و پست داشته باشی که باید بمونی. اگه هم روزبرگ نباشی باید تو آسایشگاه پادگان بمونی ولی بازم ساعت ۲ به بعد که تایم اداری تموم میشه شما تو آسایشگاه آزاد هستی و معمولا هر ۳۰ روز که بمونی، ۱۰ روز مرخصی میدن.
   در کل خیلی بستگی به پادگان و فرمانده‌ها و قوانین و شرایط اونجا داره.
   و در کل هنگام سربازی این امکان هم وجود نداره که شما بتونی درس دانشگاهی بخونی و در واقع دانشجو دانشگاه باشی
   مخلصیم

   1. ممنونم از راهنمایتون
    متوجه شدم. من منظورم یه چیز دیگه بود یعنی بعد از اینکه مدرک کارشناسی رو گرفتم برم سربازی.
    من میخوام دوباره بعد سربازی کنکور کارشناسی بدم و الان یکسال تا پایان کارشناسی من باقی مونده میخواستم ببینم میتونم از این یک سال که تا تموم شدن کارشناسی و مدت زمان اقدام برای دفترچه خدمت، و دو سال سربازی – (آموزشی)= (۲۱ ماه) به طور متوسط میانگین روزی ۸ ساعت درس بخونم و بعد سربازی کنکور بدم؟
    به طور کل آیا ما تو سربازی بعد آموزشی از ۲۴ ساعت، هشت ساعت خالی داریم که بتونیم مطالعه کنیم؟
    و ۵یا ۶ ساعت هم خواب و بقیه کار و مسائل مربوط به سربازی، یا اینکه کلا باید کار کنیم و پست و از اینجور مسائل هست و وقتی برامون نمی مونه؟
    ببخشید طولانی شد، ممنون از وقتتون

    1. متوجه شدم. راستش تو همون کامنت قبل هم توضیح دادم که به چه شکل هست، اگه روزبرگ باشی، غیر از روزهایی که پست هستی، از پادگان میای خونه و وقتت دست خودته. اگه هم روزبرگ نباشی و تو پادگان باشی، تا ساعت اداری دگیر کار هستی، بعدش دیگه تو آسایشگاه وقتت برای خودت هست.
     مخلصیم

 156. این حرف‌هایی که صحبت کردی منو یادت یاد آموزشی خودم انداخت وقتی مازندران شیرگاه بودیم آموزش اینجا بود بلایی که به که سرما آوردن به مراتب خیلی سخت تر از این بود الان تا پایان خدمت سربازی ۳ماه مانده روزها اصلا برام نمی گذره

  1. دمت گرم هادی جان بابت کامنتت، راستش الان که چند سالی از خدمت من هم میگذره، مرور خاطراتش برام شیرین هست، اما فقط مرور خاطرات شیرین هست :)) ایشاالله این روزهای آخر هم میگذره…

 157. سلام
  همه نوشتهاتونو خوندم عااااالی بود
  یه سوال دارم. من بابام از ۲ سال سربازیش ۱ سالش در مناطق جنگی سپری شده
  میخواستم ببینم برای من مزیتی داره یا ن؟و باید چ جوری برم دنبال مدارک این موضوع؟؟
  یه سوال دیگه. من الان اگه درخواست بدم برای سربازی،۶ ماه دیگه حداقل عازم میشم درسته؟
  چون یه جورایی از کنکور قطع امید کردم،خواستم از الان اسممو رد کنم تا از اون ور بعد کنکور زیاد معطل نشم
  نظرتون چیه؟؟؟
  با تشکررررررررر

  1. سلام علیرضا جان
   دمت گرم و باعث افتخاره
   قطعا تاثیر داره، اما اینکه چقدر کسری بابت اون یک سال جبهه پدرت بهت تعلق بگیره رو نمیدونم. تنها کاری که باید بکنید اینه که پدرت بره به مرکز فرماندهی‌ای که میدونه پرونده‌ها و اطلاعات یگانی که توش خدمت کرده و تو جبهه بوده، اونجا هست و بره ازشون نامه بگیره که از این تاریخ تا این تاریخ تو مناطق جنگی خدمت کرده و شامل انقدر کسری میشه. مراحل بعدیش هم راهنمایی‌تون میکنن که چیکار کنید.
   برای اعزام هم معمولا بعد از اقدام به رفتن سربازی، چند ماهی تا تاریخ اعزام زمان میبره، معمولا بین ۳ تا ۶ ماه هست، ولی خیلی مشخص نمیکنه و قاعده دقیقی نداره
   ایشاالله که به خوبی و خیریت این دوره سپری بشه برات
   چااااااکریم

 158. سلام جناب خسته نباشی راستش چند تا سوال دارم اینکه من تا حالا با اسلحه اصلا کار نکردم و بلد نیستم میخواستم بدونم اونجا قشنگ و مو به مو یاد میدن به ادم یا همینجوری میبرن میدان تیر و وقت هست اونجا تمرین کنی با اسلحع ک میدان تیر را خوب بزنیم.؟
  ۲.اینکه چکار میتونم بکنم ک حداکثر درجع و درجه خوبی بگیرم میگن ارشد گروهان یا ارشد کلاس بشی درجه بیشتری میگیری به نظر شما چه راهایی هست برا درجع؟

  1. سلام ایمان جان
   اصلا نگران نباش، قبل از اینکه برید میدون تیر، کار با اسلحه و باز و بستن اسلحه رو کامل یاد میدن به همه.
   برای درجه هم نمرات عملی و تئوری تاثیر داره، ارشد گروهان و ارشدهای دیگه هم تاثیر داره اما قطعا دردسرها و مسئولیت‌ها خاص خودش رو هم داره.

 159. سلام خسته نباشید، مطالب جالب و مفیدی بود ممنون
  یه سوال داشتم آیا در دوران سربازی به ما اسحله میدن؟ یعنی میتونم با خودمون حمل کنیم؟
  یا اینکه فقط دوره میذارن و بعد ازمون می گیرن؟
  یه چیز وحشتناک دیگه هم که شنیده ام که خیلی ناراحتم کرد و هنوزم باورم نمیشه اینکه میگن تو دوران سربازی بعضی ها به دلیل مشکلاتی که دارن اقدام به خودکشی میکنن! آیا همچین موضوعی درسته؟

  1. سلام هادی جان
   تو دو ماه آموزشی بعد از کلاس‌های آشنایی با اسلحه، به هر سرباز یه اسلحه میدن که باید مثل چشماش ازش مراقبت کنه و همه جا باهاش باشه، اما فشنگ نداره و فقط جنبه آموزشی داره. در این حد باید مراقب باشید که من خودم میرفتم دستشویی با خودم می‌بردم، اما تو زمان استراحت و نیاز نیست همراهت باشه و آویزون میکنید به تخت‌تون. فقط از صبح که کلاس‌ها شروع میشه تا بعد از ظهر که تموم بشه و زمان استراحت بشه.
   اما وقتی که تقسیم میشید تو یگان، اونجا به سربازها اسلحه نمیدن. اما زمانی که باید پست بدید، برای اون چند ساعت پست دادن، بهتون اسلحه میدن که فشنگ جنگی داره و کاملا آماده شلیک هست. البته باز بستگی داره کجا پست بدین، همه‌ی پست دادن‌ها با اسلحه نیست، اما اگه با اسلحه باشه، برعکس دوره آموزشی با فشنگ جنگی هست.
   تو این ۲۱ ماهی که من خدمت کردم، چون تو واحد منابع انسانی سربار بودم، چندین مورد خودکشی سر پست داشتیم متاسفانه که پرونده‌هاش میومد پیش ما برای تکمیل کردن.
   اگه داری میری خدمت ایشاالله که به خوبی و خیریت سپری بشه برات این دوره هادی جان. و اینکه اصلا نگران چیزی نباش. این دوره هم با همه‌ی پایین و بالاهاش میگذره رفیق.

 160. سلام با توجه به سوال دوستان منم این سوال برام پیش اومد ایا سابقه بسیج فعال هم در درجه تاثیر داره یا فقط بسیج فعال باشی و نامه بگیری ببری پادگان کافیه؟یعنی ممکنه تو اموزشی بعد بردن نامه استعلام بگیرن برا ببینن سابقه بسیج فعال چقدره؟یا فقط فعال بودن برا درجه گرفتن کافیع؟

  1. سلام متین جان
   صرف داشتن بسیج فعال تو درجه تاثیر مثبت داره و کاری به سابقه ندارن برای این موضوع. اما زمانی که آموزشی تموم بشه و برید به یگان خدمتی، اگه بخواید کسری بسیج بگیرید، اونجا باید برید نامه و سابقه‌تون رو بیارید تا بتونید کسری بگیرید. به این صورت.

 161. سلام داداش خسته نباشی.من قبل از اعزام رفتم از سپاه شهرمون پذیرش گرفتم و با درخواستم موافقت شد و افتادم سپاه.۱۹ بهمن اعزام شدم به پادگان شهید قاضی تبریز.بومی خود استان آذربایجان شرقی هستم.دیروز برگه معرفی به یگان رو بهمون دادن و در کمال تعجب افتادم مرکز عملیات نیروی انسانی سپاه در تهران.الان یعنی پذیرش من لغو شده؟میتونم اگه آشنا داشته باشم انتقالی بگیرم؟کلی دوندگی کردم پذیرش گرفتم الان اگه برم تهران زندگیم نابود میشه.لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام امیر جان
   راستش قاعده به این صورت هست که هرجا که پذیرش میگیری همونجا خدمت کنی. اما یه نکته‌ای وجود داره. هر مرکز سپاهی که پذیرش بگیری، اون مرکز خودش باز شامل بخش‌های مختلف میشه که اونها می‌تونن تو هر بخشی که نیاز دارن از سربازهای پذیرش شده استفاده کنن. مثلا من خودم جایی که پذیرش گرفتم کلی زیرمجموعه تو تهران و شهرهای دیگه داشت که می‌تونستن منو به هرکدوم از این مراکز معرفی کنن، که همین‌طور هم شد. فقط شانسی که داشتم این بود که به خاطر متاهل بودنم تو همین تهران خدمت کردم. اگه برات امکان داره حتما حتما برو از جایی که پذیرش شدی پیگیری کن. ایشاالله که درست میشه.

 162. سلام ممنون بابت نوشته هاتون من شنیدم سربازهای کم سن و سال تر توسط سرباز های دیگر اذیت و آزار و گاه تجاوز بهشون می شود درسته راستش خیلی میترسم برم خدمت

  1. سلام علی جان
   قطعا همچین اتفاق‌هایی تو سربازی وجود داره که بازگو میشه. غیر بحث موارد جنسی که قطعا دوستانی که از خودشون تمایل نشون میدن برای این کار، توسط بقیه سرباز‌ها مورد توجه قرار میگیرن. اما در موارد دیگه از همون زمان‌ها مدرسه همیشه همین بوده که یه سری آدم غلدر به بقیه زور میگفتن و اذیت میکردن. تو سربازی هم معمولا سربازهای پایه بالا با سربازهای تازه‌کار رفتار خوبی ندارن. اما بهت پیشنهاد میکنم هیچ‌وقت خودت رو ضعیف نشون ندی و در عین رفتار عادی و دوستانه با سربازها، حد و مرز خودت رو حفظ کنی و خودت رو به هیچ عنوان ضعیف نشون ندی.
   اصلا نترس و قوی باش
   ایشاالله به خیریت و خوبی این دوران برات سپری میشه و خاطراتش برات می‌مونه

    1. ارشدیت داشتن یعنی مسئولیت داشتتن، قطعا برای هر اتفاقی باید پاسخگو باشی. یا برای مثال خیلی از مواقع که گروهان در حالت استراحت هست، ارشد باید بره برای انجام کارهای دیگه. به این شکل

 163. سلام شما یزد بودین اطلاعی از پادگان شهید صدوقی سپاه یزد ندارین چ کسانی رو میفرستن اونجا پذیرش شده ها کجا با چ مدرکی؟

 164. سلام محمد جان یه سوالی داشتم . مثلا اگه یکی بگه من اشپزی بلدم یا تو نامه نگاری حرفه ایم بیشتر وقتش تو کار اشپری یا تو نامه نگاری صرف میشه ؟؟ و رژه و پست دادن و رفتن به اردوگاه دیگه شاملش نمیشه ؟؟؟ اصلا کلا کارش نسبت به بقیه سربازایی که حرفه و کاری بلد نیستن خیلی اسون میشه تو دوره ی اموزشی؟؟؟.

  1. سلام محمد جان
   راستش تو آموزشی وقتی تو گروهان تقسیم میشید، میگن کیا چی بلدن، غیر از کار تو آشپزخونه، بقیه کارها و ارشدیت‌ها اینجوری نیست که کارها و درس‌های عملی دیگه رو انجام ندید ولی معمولا بچه‌های آشپزخونه کمتر هستن تو کلاس‌های عملی، ضمن اینکه پادگان‌ها سعی می‌کنن بچه‌های آشپزخونه رو از بچه‌های معاف از رزم انتخاب می‌کنن که یه صورت کلی تو کلاس‌ها و آموزش‌های عملی نباید شرکت کنن.
   یه چیز کلی بگم اینکه تو سربازی خیلی آسونی و کار راحت معنی نمیده، فقط ممکنه سختی بیشتر و کمتر باشه که خیلی فرق نداره.

  1. مهراب عزیز منم روزای اول سربازی حال خوشی نداشتم، اما زندگی همین بالا و پایین‌هاست. صبور باش و مطمئن باش این روزا هم میگذره، مثل همین حالا که از سربازی من چند سالی میگذره و واقعا باورم نمیشه چجوری گذشت. چیزی که تو رو نکشه، قوی‌ترت میکنه، سربازی هم همینه. قوی باش رفیق

 165. سلام ممنون از جواب هاتون می خواستم بگم که من متولد تیر ۸۰ هستم و تا پایان مرداد ۹۹ معافیت دارم و اگر معافیتم تموم شه و غیبت بخورم دیگه نمی تونم برم دانشگاه و باید برم سربازی یا نه اگه غیبت بخورم می تونم برم دانشگاه و معافیت تحصیلی برای دانشگاه بگیرم

  1. سلام حسین جان
   راستش این مورد رو دقیقا نمی‌دونم چجوری میشه و اگه الان از رو فرضیات یه چیزی بگم گمراهت میکنم. پیشنهاد میکنم از داشنگاه و پلیس+۱۰ یا دوستانی که پیگیر این داستان بودن جویا بشی
   شرمنده واقعا

  2. اگر غیبت بخوری دیگه نمیتونی بری دانشگاه. یکی از دوستای من کنکور داد و دانشگاه هم ثبت نام کرد اما بهش معافیت تحصیلی ندادن و مجبور شد دانشگاه رو ترک کنه

 166. سلام داداش خسته نباشی
  راستش ۲ تا سوال داشتم :
  اول اینکه تو اون قسمتی که میگن کیا چیا بلدن حتما منظور کار فنی و هنر و ایناس یا مثلا ورزش هم محسوب میشه ؟! اگه بگیم تو یه ورزشی سابقه شرکت تو مسابقات داریم اصن میشه بریم تو اون راستا فعالیت کنیم !؟
  دوما هم اینکه به نظر شما تو این مقطع زمانی، من که ۱۸ سالمه دیپلم گرفتم ، خدمت برم یا نرم !؟ یعنی برای سن پایین تر خیلی فاجعه نیست داستان !؟

  1. سلام احمدرضا جان
   بابت سوال اول باید بگم فرقی نمیکنه چه مهارتی، حتی ورزش، اما نکته اینجاست که تصمیم فعالیت همیشه با فرمانده‌ها هست و هیچوقت هیچ چیز قطعی تو سربازی وجود نداره متاسفانه
   بابت اینکه تو ۱۸ سالگی و با دیپلم بری هم نظر شخصی من اینه که فرق خاصی وچود نداره. همه چی مربوط به شعور فرمانده‌ها و شرایط پادگان هست. چون همخدمتی نامرد و ناانسان، تو هر سنی و با هر مدرکی وجود داره. من تو سن ۲۵ سالگی و با لیسانس رفتم، اما دستشویی شستم، هر روز تی کشیدم، لجن توی جوب خالی کردم و کلی کار دیگه.
   به هر حال تصمیم مهمی هست و امیدوارم به خوبی و خیریت این دوره از زندگی برات سپری بشه.

 167. سلام ممنون از اینکه پاسخ های ما را می دهید.من می خواستم برای کنکور خودم رو آماده کنم بنابراین روزی پنج ساعت باید در پادگان مطالعه کنم می خواستم بدونم کدام بخش پادگان بیشتر در اختیار خودمون هستیم و میتونم مطالعه کنم

  1. سلام علیرضا جان
   ممنون از تو که وقت گذاشتی و این مطلب رو خوندی
   راستش تو آموزشی که فرصت استراحت و مطالعه واقعا خیلی کم پیش میاد
   اما تو یگان و بعد از آموزشی، معمولا بعد از ساعت اداری و غیر از زمان‌هایی که پست باشه آدم، زمان خالی زیاد داره. چه تو آسایشگاه باشه آدم چه روزبرگ باشه و بره خونه.
   به این صورت.

 168. سلام داداش من افتادم مرزبانی اردبیل اصلاندوز الان ۱۴ ماه خدمتم تو مرخصیم ۴ روز دیگه مرخصیم تموم میشه یعنی بعد کما زدم

 169. سلام محمد جان.ممنونم که سوالا رو جواب میدی.یه سوال داشتم جایی جوابش رو پیدا نکردم .اینکه بعضی سایتها نوشته معاینات پزشکی سربازی شامل معاینه ی بیضه و … هم میشه راسته؟یعنی فرد رو واسه معاینه کاملا برهنه میکنن؟ یا اینا شایعست؟ممنون

  1. سلام سامان جان
   ممنون از تو که وقت گذاشتی برای خوندن این مطلب
   من تجربه خودم رو اگه بخوام بگم به این صورت هست که معاینه پزشکی‌ای که برای فرم رفتن به سربازی هست اصلا شامل این مورد نیست و مثل مراجعه به یه پزشک عمومی و مریضی سرماخوردگی هست مثلا. اگه بری تو پروسه معافیت پزشکی، اونجا ممکنه بسته به بیماری و مشکل، معاینه‌های مختلفی انجام بشه.
   این نوع معاینه‌ها بیشتر برای وقتی هست که تو از یه جای خاصی پذیرش بگیری برای اینکه اونجا خدمت کنی، حالا اونجا که پذیرش گرفتی شاید قوانین و مراحل ارزیابی مخصوص به خودشون رو داشته باشن که شامل این نوع معاینه هم باشه.
   پس در واقع این نوع معاینه در حالت عادی وجود نداره، مگر مورد بالا
   مخلصیم

 170. سلام. من با دیپلم می‌خوام برم سربازی چند تا سوال داشتم:
  ۱) با دیپلم خیلی بیشتر اذیت می‌شم؟ یعنی برم لیسانس بگیرم راحت تر هست یا همین الان برم؟
  ۲) با توجه به اینکه دیپلم صد در صد پست می‌خوره چه پیشنهادی می‌دید که پست را راحت تر بگذرونم؟
  ۳) من یه بیماری اعصاب دارم اما دکترم می‌گه خیلی مشکل بعدا پیش میاد معافیت بگیری (کارت قرمز)، به نظرتون مخفیش کنم و به روی خودم نیارمش؟
  ۴) راسته که توی سربازی تجاوز و این داستانا هست؟ اگر آره چیکار کنم که سراغم نیان؟ مخصوصا با توجه به اینکه سنم و مدرکم کم هست خیلی می‌ترسم از این موضوع.

  1. سلام حمید عزیز
   قبل از هر چیز ببخشید دیر جواب میدم
   ۱. واقعیت اینکه من فرق خاصی بین دیپلم و لیسانس متوجه نشدم تو دوران سربازی. سربازی سربازیه، من با لیسانس توهین شده بهم، دستشویی شستم، تا دلت بخواد تی زدم، لجن تو جوب تمیز کردم و… تنها خوبی لیسانس این بود که کمتر از بقیه پست میدادیم، همین.
   ۲. راستش شرایط پادگان با پادگان و پست دادن‌ها فرق می‌کنه. به خاطر همین نمیشه دقیق گفت. نسبت به شرایط پادگان و پست‌ها میشه تصمیم گرفت که چجوری اون لحظات رو سپری کنیم.
   ۳. اصولا کسایی که به خاطر اعصاب معاف بشن، کارت قرمز میدن و خوب داشتن همچین کارتی، اصولا تو جاهای دیگه دردسرساز میشه.
   ۴. تو این مورد، شنیده‌ها و تجربه‌های آدم‌های مختلف تو سربازی تو جاهای مختلف فرق داره. من شخصا نه موردی دیدم و نه موردی شنیدم تو دوره ۲۱ ماه خدمتم. این موضوع بیشتر تو آموزشی نمود داره. اما اصولا بهت پیشنهاد می‌کنم همیشه قوی باش و عذت نفس خودن رو حفظ کن. هیچ‌وقت از خودت ضعف نشون نده تا بقیه به خودشون جرات بدن که بخوان بیان سمتت. بهش فکر نکن و نگران هیچی نباش. فقط قوی باش و ترس‌هات رو بزار کنار. قطعا به خیریت و خوبی میری و برمیگردی و مثل من از خاطراتش برای بقیه میگی.
   مخلصیم

 171. سلام
  خیلی ممنون که با دادن شناخت نسبی از محیط پادگان و کلا مسیر سربازی باعث آرامش نسبی دیگران شدین.
  بنده ۳۰ سال سن دارم و کارشناسی ارشد هستم.
  امیدوارم روز های خوبی در انتظار بنده و بقیه دوستان سرباز باشه.
  فقط لطفا در صورت امکان اگر اطلاعاتی در مورد خدمت کارشناسی ارشد ها هم دارین توضیحی بفرمایید چون عدم شناخت از چیزی باعث ترس و درگیری ذهنی از اون چیز میشه.
  با تشکر

  1. سلام رضا جان
   مخلصیم، ممنون از شما که وقت گذاشتین و مطالعه کردید.
   راستش تو پادگان آموزشی‌ای که من بودم، سربازها دیپلم و ‌لیسانس بودن، گرچه تفاوت زیادی از نظر فعالیت‌ها و رفتارها وجود نداشت.
   اما تو یگان دو تا هم خدمتی داشتم که فوق‌لیسانس بودن، اونا میگفتن تو آموزشی خیلی رفتار محترمانه‌ای باهاشون داشتن و شرایط بهتری داشتن.
   تو خود یگان هم که با هم بودیم، از نظر پست دادن شرایط بهتری داشتن، از نظر رفتاری خیلی تفاوت وجود نداشت.
   اما در کل من یه چیزی رو تو سربازی متوجه شدم که دو تا فاکتور خیلی مهمه: یکی محیط و مکان پادگان و از همه مهم‌تر آدم‌های اونجا و فرمانده‌ها. اگه فرمانده‌ها آدم باشن، قطعا دوران سربازی با شرایط بهتری برای آدم سپری میشه ولی اگه فرمانده‌ها آدم نباشن و عقده‌های خودشون رو خالی کنن، واقعا سخت میشه. اصولا فشار روانی تو سربازی بیشتر آدم رو اذیت میکنه تا شرایط دیگه.
   ایشاالله که به خوبی و خیریت این دوران برات سپری میشه رضا جان
   مخلصیم

 172. سلام محمدجان خیلی ممنون وخسته نباشید بابت اطلاعات کامل و جامعی که صادقانه دراختیار عموم میزاری.منم وقتی بفکر سربازی افتادم با سایت شما اشنا شدم.محمدجان من متولد بهمن ۷۸ هستم. خرداد ماه پست کردم و پیامکش اومد برای اموزشگاه مرزبانی ولیعصر زابل ولی متاسفانه نرفتم و منصرف شدم(بزرگترین اشتباه)چون میخاستم معاف کنم خودمو ولی وقتی تحقیق کردم متوجه شدم اون همه دوندگی و اذیتی که اخرشم‌مشخص نیست معاف کنن یا ن ارزششو نداره و دوباره تصمیم‌گرفتم برم خدمت😅و بیست روز قبل دوباره پست‌کردم و امروز واسم پیامک اومد‌که افتادم اموزشگاه ۰۸ ارتش خاش. و باید سوم برج هفت برم
  محمدجان میشه اینبارم نرم و برای بار سوم دوباره پست‌کنم؟و‌اگه‌نرم‌تکلیف چی‌میشه.چون من واقعا با ارتش نمیتونم کنار بیام.درضمن من مشغول انجام مراحل پزشکی استخدامی انتظامی‌هم‌هستم.ولی غیبت دفترچه ای دارم و این خودش ی مانعه تاجایی که من اطلاع دارم.ممنون میشم زودتر راهنماییم کنی دارم دیوونه‌میشم.کاش اصلا پست‌نمیکردم..

  1. سلام سامان جان
   ممنون از تو که وقت گزاشتی و مطالعه کردی.
   این مسیری که رفتی به هر حال گذشته و ایرادی نداره، زندگی همین تصمیم‌هاست.
   قطعا اینبار هم می‌تونی نری :))
   اینکه دقیقا تو پروسه استخدامت چه تاثیری داره، صادقانه نمی‌دونم و باید از همونجا که در حال استخدام هستی جویا بشی حتما.
   بابت غیبت سنواتی یا دفترچه‌ای، بیشتر از ۶ ماه هیچوقت نمیشه و معمولا تو مناسبت‌های مختلف، منابع انسانی یگان لیست سربازهای دارای غیبت سنواتی رو رد میکنه و معمولا بخشیده میشه اضافه خدمت‌ها. معمولا دو سوم اضاف خدمت‌ها بخشیده میشه.
   ولی اون موضوع استخدام و نرفتن رو حتما پرس‌وجو کن که یه وقت مشکلی پیش نیاد و منم واقعا نمیدونم چجوری میشه
   ایشاالله که خیره
   دمت گرم

 173. ممنون بابت مطالب مفیدی که گفتید
  سوالی داشتم ازتون:درسته که میگن لحظه معاینه توسط پزشک باید لخت بشی و پزشک تمام بدن رو چک میکنه حتی اندام های تناسلی؟

  1. سلام آرین جان
   ممنون از تو که وقت گذاشتی برای خوندن این مطلب
   من تجربه خودم رو اگه بخوام بگم به این صورت هست که معاینه پزشکی‌ای که برای فرم رفتن به سربازی هست اصلا شامل این مورد نیست و مثل مراجعه به یه پزشک عمومی و مریضی سرماخوردگی هست مثلا. اگه بری تو پروسه معافیت پزشکی، اونجا ممکنه بسته به بیماری و مشکل، معاینه‌های مختلفی انجام بشه.
   این نوع معاینه‌ها بیشتر برای وقتی هست که تو از یه جای خاصی پذیرش بگیری برای اینکه اونجا خدمت کنی، حالا اونجا که پذیرش گرفتی شاید قوانین و مراحل ارزیابی مخصوص به خودشون رو داشته باشن که شامل این نوع معاینه هم باشه.
   پس در واقع این نوع معاینه در حالت عادی وجود نداره، مگر مورد بالا
   مخلصیم

 174. سلام آقا محمد ممنون از اینکه تجربیاتتو در اختیار ما گذاشتی و با خوندنش خودمو تو موقعیت تو تجسم میکردم. من دقیقا دیروز برگه فارغ التحصیلیمو از دانشگاه گرفتم وچند روز دیگه میخوام برم برای پست کردن دفترچه خدمت و حس غریبی دارم انگار میخوام برم جنگ😂. یه سوالی داشتم میخواستم بدونم اگه چند نفر همزمان تو یه جا دفترچه شونو پست کنن، ایا امکان داره آموزشی یکجا بیفتن؟
  ممنون موفق باشید🙏🌹

  1. سلام علی جان
   مخلصیم، دم شما گرم که وقت گذاشتی و مطالعه کردی. منم قبل رفتن حس و حال تو رو داشتم واقعا و طبیعیه.
   راستش واقعا نمیدونم که این اتفاق میافته یا نه، تا حالا از کسی هم نشنیدم. اما مثلا اگه چند نفری تو یه جا پذیرش بگیری، دیگه مطمئن میشید که یه جا هستید و یگان‌تون یکی میشه. اما تو حالت عادی هیچ چیز مشخصی وجود نداره، هیچ قاعده و قانونی نداره.
   ولی حتما از کسایی که خدمت رفتن بپرس و ببین همچین داستانی چه خودشون و چه هم خدمتی‌هاشون داشتن یا نه.
   ما مخلصیم

 175. مزخرف تر از این تفکر سربازی نداریم در سطح جهانی من پسر یه نظامی ام از بچگی تو محیطشون بودم به کرات دیدم که خدمت برای هیچ کس نه تنها سود نداسته بلکه جز ضرر و فلاک هیچ چیزی نداره یه نمونه بارز دوست بدبختم بجای ابنکه کمک خرج پدرش بیچارش بشه.

  یا خودم الان درسم تموم شه بجای اینکه برم از تخصصم استفاده بشه تو این کشور باید دوسال بری هر چی خوندی بپره ، دو سال علم جدید بیاد ، دو سال پیر تر بشی و…

  1. کاملا میفهمم چی میگی بهروز جان
   به نظرم اگه اون چندتا رفیق خوبم تو زمان خدمت نبودن و روزها رو باهم سپری نمیکردیم، دوسال بیهوده رو یپری میکردم. ولی خب چاره‌ای نیست و این نیز بگذرد…
   دمت گرم

 176. سلام،بسیار مطلب مفیدی بود،همچنین گفتگوی شکل گرفته و پاسخ های زیبای شما برادر مثبت اندیش و دوست داشتنی نیز خواندنی بود. ان شاءالله سلامت و موفق باشید♥️
  بنده درسم دی ماه در مقطع لیسانس به امید خدا تمام میشود و قصد دارم پایان اسفند دفترچه مبارک رو برای کال اف دیوتی پست کنم،یکی از بچه های فامیل که همسن هستیم و لیسانسه هست دیروز راهی کرمانشاه شد برای دوره آموزشی،زمینی سپاه که فکر نمیکنم چیز بدی باشه،همه از آسان تر بودن سپاه نسبت به ارتش تعریف میکنند‌‌..
  تنها چیزی که من رو نگران و ناراحت میکنه صاف بودن پا هست و معافیت از رزم که واقعا بهش علاقه ای ندارم،نمیدونم چی پیش میاد،توکل به خدا

  1. سلام مرتضی جان
   قبل از هر چیز ممنون از لطف و محبتی که من داری. موضوع سربازی برای اکثر دوستان موضوعی ناراحت‌کننده هست و من سعی میکنم تا جایی که میشه این رو متعادلش کنم برای دوستان.
   کال آف دیوتی رو خیلی خوب گفتی و خیلی حال کردم.
   تجربه‌ای که من از سربازی در سپاه داشتم اینه که معمولا آموزشی سختی داره و تو یگان راحت‌تر گرفته میشه. اما باز هم همیشه به دوستانم میگم که تو سربازی جا با جا و فرمانده با فرمانده فرق میکنه و این دو تا مورد تو سخت گذشتن سربازی یا راحت‌تر سپری شدنش برای بچه‌ها، تاثیر مستقیم داره.
   ممنون بابت نظرت مرتضی جان، ایشاالله به امید خدا به خوبی و خیریت تو این دوران سخت به خاطر کرونا، سربازیت رو سپری کنی و با موفقیت همیشگی مسیر زندگیت رو پیش بری.
   خیلی مخلصیم.

 177. سلام آقا محمد ممنون از متن خوب و کاملت
  خیلی ساده و روان توضیح دادید
  من تازه میخام برم دنبال کارای خدمت یه چیزی ذهنمو درگیر کرده
  من رو دو تا دستام خالکوبی دارم میخاستم ببینم برای داشتن خالکوبی اذیت می‌کنند تو طول خدمت
  خیلی تو اینترنت گشتم ولی به جواب درستی نرسیدم.

  1. سلام دانیال جان
   ممنون از تو که حوصله کردی و خوندیش.
   راستش من خودم تو دوران خدمت چه آموزشی و چه تو یگان، دوستانی داشتم که خالکوبی داشتن و مورد خاصی براشون پیش نیومد. اما متاسفانه آدم‌هایی که دوران سربازی می‌بینی اگه آدم باشن که همه چی حله، اما اگه عقده‌ای باشن و بخوان اذیت کنن، آدم رو اذیت می‌کنن. حالا چه خالکوبی باشه چه هر داستان دیگه‌ای. اما سعی کن تا جایی که می‌تونی با لباس بپوشون‌شون حتما.
   اگه بخوای هم جایی پذیرش بشی برای خدمت، بستگی به شرایط اونا داره که این موارد مثل خالکوبی براشون مهم باشه یا نه. چون به صورت کلی مشکل خاصی نیست.
   ایشاالله به خوبی و خیریت میری و خاطره میشه برات دانیال جان. اگه چندتا رفیق خوب پیدا کنی قطعا راحت‌تر و سریع‌تر میگذره این دوران.
   دمت گرم

 178. سلام. دم شما گرم که تجربت رو در اختیار گذاشتی و باعث شدی یکم موضوع مشخص تر بشه.
  بازم دمت گرم که انقدر با حوصله به نظرات جواب میدی.
  دو تا سوال داشتم ممنون میشم کمک کنی…
  ۱. اگر با فوق لیسانس بریم احتمال اینکه تو شهر خودمون بیفتیم و روزبرگ باشیم افزایش پیدا میکنه؟
  ۲. میزارن یه کتاب ببریم تا لااقل چیزایی که بلدیم فراموش نشه؟
  بازم دمت گرم

  1. سلام آرمان جان
   دم شما گرم که این همه به من لطف داری و وقت گذاشتی برای مطالعه این یادداشت. تنها دلیلی که با علاقه میشینم پای صحبت دوستان خوبی مثل تو اینه که یه روزی تو اول راهی که باید سپری کنید بودم و حس و حال اون روزا رو خوب میفهمم، شاید اینجوری یکم بتونم کمک کنم به دوستانم برای آغاز این راه.
   راستش متاسفانه تو سربازی به تجربه بهم ثابت شده که اگه آشنایی آدم نداشته باشه، هر اتفاقی ممکن هست که برای آدم بیوفته. رو همین حساب نمیشه با قطعیت گفت که با وجود این موارد حتما نتیجه ثابتی حاصل میشه. اما قطعا بدون تاثیر نیست امتیازهایی که گفتی. اگه بتونی پذیرش جایی بشی باز اوضاع بهتره و خیالت از این بابت که بعد از آموزشی میری همون یگانی که پذیرش گرفتی، راحته.
   بابت وسایلی که میشه با خودت ببری هم یه سری وسایل ضروری هست که مطلب گفتم. بابت کتاب هیچ ایرادی نداره. من خودم یکی دو تا کتاب با خودم بردم و تو دو ماه آموزشی زمان‌های استراحت، اگه حس و حالش بود از شدت خستگی نمی‌خواستم استراحت کنم یا نظافت و لباس شستن و دوش گرفتن نبود، خودم رو با کتاب‌ها سرگرم میکردم. اتفاقا دوست عزیز که تخت کناری بود هم با خودش چندتا کتاب آورده بود و حسابی با هم رفیق شدیم و همین کتاب‌ها و گپ و گفت درباره‌شون، گذر زمان رو کوتاه‌تر میکرد.
   اما یکی دو تا کتاب بیشتر همراه خودت نبر، چون هم بار اضافی میشه برات، هم اینکه اونقدر زمان خالی که حس و حال کتاب خوندن باشه زیاد نیست.
   مخلصیم آرمان جان

 179. سلام و درود بر شما نازنین،متشکرم که با ذکر نکات حیاتی،راهنمایی های کاربردی و دلگرمی ها احساس بهتری به مخاطبانتون هدیه میدین،بنده متولد ۷۲ ام و متاهل،فرزندی هم دارم،بنا به قضای روزگار فرصت رفتن به سربازی نداشتم و یک اردیبهشت با مدرک فوق دیپلم اعزام میشم..
  خواستم بدونم داشتن فرزند هم باعث مرخصی یا مزایای بیشتری (فارغ از تاهل) میشه؟
  و اینکه اونجا هم سن و سال من هم پیدا میشه؟ ممنونم و از دور دستتون رو به گرمی میفشارم.

  1. سلام محمدامین عزیز
   ممنون از این همه لطف و محبتی که به من داری. من مخلصتم.
   قبل از هر چیز ایشاالله با خوبی و خیریت این دوران از زندگی هم برات سپری بشه و خاطره بشه.
   تا جایی که خاطرم هست، متاهل بودن ۳۰ روز به ۱۹ روز مرخصی استحقاقی اضافه میکنه، اما فرزند داشتن رو مطمئن نیستم که مرخصی بیشتر داشته باشه یا نه. اما تا جایی که اطلاع دارم، هر فرزند ۳ ماه کسر خدمت داره. اما حتما از دیگران هم این مورد رو جویا بشید.
   واقعیت اینه که من تو خدمت آدم‌های زیاد و مختلفی دیدم که هر کدوم شرایط و سن خاص خودشون رو داشتند. به خاطر همین ممکنه که اکثر دوستان هم سن و سال باشن، اما همیشه خلاف این موضوع هم وجود داره.
   ممنون که وقت گذاشتین و این مطلب رو خوندین. من از شما ممنونم محمدامین عزیز.
   خیلی مخلصیم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *