چرا روی پله‌برقی دست‌مون زودتر از خودمون حرکت می‌کنه؟!

شک ندارم برای همه‌مون پیش اومده روی پله‌برقی وقتی دست‌مون رو روی اون نوار مشکی میزاریم که یه حفظ تعادلی داشته باشیم، متوجه می‌شیم اِ دست‌مون دار میره جلوتر و جلوتر از جایی که از اول اونجا بوده!

علت اینه که دستگیره‌های پله‌برقی‌ها توسط دو تا غلتک حرکت می‌کنن که اصطکاکِ بین دستگیره و غلتک باعث می‌شه به مرور زمان ضخامت‌ دستگیره‌ها کمتر بشه و سرعت حرکت‌شون نسبت به روز اول کمتر بشه.

به خاطر اینکه این اتفاق زود نیافته و طول عمر پله‌برقی بیشتر باشه، غلتک‌ها رو ۲٪ بزرگ‌تر می‌سازن تا به مرور که از ضخامت دستگیره‌ها کم شد توی حرکت و سرعت دستگیره‌ها تغییر زیادی صورت نگیره.

حالا از اونور داستان چرخ‌دنده‌های پله‌برقی از آهن ساخته شدن، به همین دلیل کمتر احتمال داره سرعت حرکت‌شون در طول زمان تغییر کنه، در صورتی که سرعت حرکت دستگیره‌ها به دلیل همون اصطکاک بین دستگیره و غلتک و کم شدن ضخامت دستگیره‌ها، به مرور تغییر می‌کنه و باعث می‌شه حرکت ما روی پله‌برقی و دست‌مون روی دستگیره متفاوت باشه.

پس می‌شه نتیجه گرفت تو پله‌برقی‌های نو معمولا دست ما زودتر از خودمون حرکت می‌کنه چون ضخامت دستگیره هنوز کم نشده و بزرگ بودن غلتک به سریع‌تر حرکت کردن دستگیره کمک می‌کنه.

تو پله‌برقی‌هایی که یه مقدار از عمرشون می‌گذره چون یه مقدار از ضخامت دستگیره کم شده و همه‌ی اعضا و جوارح پله‌برقی به یه تناسب و کمال رسیدن، تقریبا دستگیره و پله‌ها با هم حرکت می‌کنن و دست ما و بدن ما نیز باهم حرکت می‌کنن و ما دچار تعجب نمی‌شیم.

اما تو پله‌برقی‌هایی که نیاز به تعمیر دارن این ما هستیم که از دستامون زودتر حرکت می‌کنیم :)) چرا که ضخامت دستگیره انقدر کم شده که غلتک‌ها دیگه نمی‌تونن درست اونا رو بچرخونن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *