روابط عمومی به سبک کروئلا

ماه‌ها پیش اسمش به چشمم خورده بود. در لیستی بود که اینجا دیده بودم. با این ذهنیت به تماشای فیلم نشستم که قرار است صرفا دو ساعت سرگرم شوم. و البته همراه با شکستن تخمه‌های آفتاب‌گردانِ در لیمو غلطانده شده، کمی از فضای روزمره و همیشگی فاصله بگیرم. اما فیلم که تمام شد، ماجرا برای من کمی فرق داشت؛ از این جهت که فیلم کروئلا نکات جالبی در رابطه با نوع استفاده شخصیت اصلی داستان از روابط عمومی، برای مبارزه با شخصیت منفی داستان داشت.

ادامه یادداشت چیزی از داستان فیلم را بازگو نمی‌کند. اگر هنوز این فیلم را ندیده‌اید، بدون نگرانی از فاش شدن قصه، می‌توانید نکاتی را که از این فیلم در رابطه با روابط عمومی دَشت کرده‌ام، بخوانید و با بیان دیدگاه‌تان این یادداشت را کامل‌تر کنید.

کار تیمی

اگر یک پازل با تعداد قطعات کم داشته باشیم، احتمالا به تنهایی از پسش بر میاییم. اما اگر این پازل هزارتایی باشد، حال و روزی که به تنهایی دچارش می‌شویم، دیدن دارد. در کار تیمی مهم است که هر فرد نسبت به مهارت‌هایی که دارد، قطعات خودش را به درستی روی نقشه‌ی ترسیم شده، بچیند.

مثل هر کار دیگری، فعالیت‌های روابط عمومی هم به یک همدلی و کار تیمی نیاز دارد. احتمالا کروئلا به تنهایی و بدون داشتن دو دوستی که در تمام کارها کنارش بودند، نمی‌توانست برنامه‌های خانم بارونس را به نفع خودش تمام کند.

یک نکته مهم در کار تیمی وجود دارد که وظایف هر فرد نسبت به توانایی و نقات قوتش تعریف شود تا بتواند برای خودش و تیم، کمک‌کننده باشد.

موج‌سواری

یکی از روش‌های دیده شدن و تاثیرگذاری، موج‌سواری روی موج‌های ایجاد شده است. موضوعاتی که ترند می‌شوند حکم موج‌ها را دارند. اینکه با چه پیام و هدفی از آنها بهره‌مند شویم، توانایی و قدرت افراد است که در لحظه، درست‌ترین استفاده را از این فرصت کنند.

کروئلا بدون پرداخت هزینه برای ایجاد سروصدا و برگزاری رویداد، در رویدادهای مد و فشن خانم بارونس با ایجاد یک ناهنجاری، توجه تمام حاضرین و خبرنگاران را به خودش جلب می‌کرد.

در توییتر و شبکه‌های اجتماعی این دست اقدامات برندها را زیاد دیده‌ایم. موجی که ایجاد شده است و فقط با یک توییت، شاهد موج‌سواری درستی از سوی برندها بوده‌ایم.

رسانه جریان‌ساز

کروئلا در دوران مدرسه دوستی دارد که در آینده خبرنگار می‌شود. این بهترین فرصت است تا این دوستی تبدیل شود به یک همکاری موثر در جهت جریان‌سازی اخبار کروئلا. وجود یک رسانه جریان‌ساز و همسو با اقدامات روابط عمومی ما، می‌تواند رسیدن به نتیجه دلخواه را سرعت ببخشد.

ارتباط پایدار و موثر با رسانه‌ها و صاحبان رسانه، از وظایف اصلی واحد روابط عمومی است تا در زمان مناسب، از ظرفیت‌های رسانه‌ها و همراهی آنها، بهترین استفاده را داشته باشد. برای کروئلا، دوستش به اسم آنیتا حکم همان رسانه‌ی همسو و همراه را داشت که به اخبار پیرامون کروئلا جهت درست و دلخواه می‌داد.

ارزش اطلاعات

ارزش اطلاعات و آگاهی از رویدادهای پیش‌رو در روابط عمومی زمانی مشخص می‌شود که می‌تواند حکم چراغ راه را برای ما داشته باشد. کروئلا به خوبی از اطلاعات رقیب خودش با خبر بود و می‌دانست کی و کجا چه برنامه‌ای اجرا می‌شود. در اختیار داشتن اطلاعات درست می‌تواند کمک بزرگی باشد برای طراحی و اجرا درست استراتژی‌ها و برنامه‌های ما در روابط عمومی.

و در انتها…

هنوز هم بر سر اینکه روابط عمومی چیست و چه تعاریفی دارد، بین متخصصین و بزرگان روابط عمومی بحث است. من که جای خود دارم. اما همواره تلاش می‌کنم یادگیرنده خوبی باشم و در کنار فعالین حوزه ارتباطات و روابط عمومی شاگرد مقبولی باشم. دیدن فیلم کروئلا و نکاتی که از دید روابط عمومی داشت، من را برای نوشتن این یادداشت دست به قلم کرد. در انتها بسیار خوشحال می‌شوم اگر خواننده این یادداشت بودید، با ثبت نظرات و دیدگاه‌تان این یادداشت را تکمیل و اصلاح کنید.

۲ دیدگاه

 1. با عرضه سلام و خست نباشید بعد از خواندن مطالبه متعدد به این نتیجه رسیدم که به نوبهٔ خودم نظر بدم و تشکر کنم از شما که مثل همیشه با فن بیان شیرین و بسیار دوست داشتنو و ساده به زیبائی روابط عمومی‌ در این فیلم رو نقد و برسی‌ کردید و نکتهٔ زیبا این بود که یک پازل هرچند هم سخت باشه می‌شه با اطلاعات کافی‌ و حضور افرادی که مهارت‌های خاص خود رو هم البته دارن به خوبی‌ مدیریت بشه و به نتیجهٔ مطلوب برسه و در آخر آرزوی موفقیت شادی در تمامی مراحل زندگیتنو دارم آقای عباسی فرد

  1. سلام و درود بر شما دوست عزیز و پرمهر
   از اینکه نوشته‌های من کوچکترین رو دنبال می‌کنید واقعا از صمیم قلب خوشحالم و افتخار می‌کنم. نظرتون سراسر لطف و محبت شماست به من و ممنونم از این همه انرژی مثبت.
   سعی کردم بدون پیچیدگی موارد جالبی که در رابطه با روابط عمومی در این فیلم دیدم رو اینجا بنویسم و خوشحالم که با نظرتون این یادداشت رو کامل‌تر کردین.
   منم براتون آرزوی بهترین‌ها رو دارم و امیدوارم مسیر زندگی براتون همواره هموار و بدون پیچ و خم باشه.
   خیلی مخلصیم.

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه شما حتما کامل‌کننده این یادداشت است.