محمد عباسی‌فرد

یک وبلاگ‌نویس.

پس کی تموم میشه!

زمانی که ۷ سالم بود و رفتم مدرسه، با کمی حس ذوق و ترس؛ با خودم می‌گفتم اووووو کی تموم میشه پس این درس خوندنا و راحت شدن از شر کتاب و امتحان و معلم. ۱۲ سالم شد و رفتم مقطع راهنمایی، با کمی حس بزرگ شدن؛ اما انگار همون آش بود و همون کاسه،…

زمانی که ۷ سالم بود و رفتم مدرسه، با کمی حس ذوق و ترس؛ با خودم می‌گفتم اووووو کی تموم میشه پس این درس خوندنا و راحت شدن از شر کتاب و امتحان و معلم.

۱۲ سالم شد و رفتم مقطع راهنمایی، با کمی حس بزرگ شدن؛ اما انگار همون آش بود و همون کاسه، فرق چندانی نداشت و همون جمله‌ی همیشگی، کی تموم میشه.

۱۵ سالم شد و رفتم دبیرستان، با کمی حس بی‌تفاوتی؛ بی‌تفاوتی نسبت به مسیری که همه دارن طی می‌کنن پس تو هم باید طی کنی و برسی به غول مرحله آخر یعنی کنکور. البته تو اینکه پس کی تموم میشه این داستان، تفاوتی وجود نداشت و انگار توی ذهن‌مون دانشگاه شروع یک زندگی جذاب و دروازه‌ای رو به بهشت نقاشی شده بود.

خب دانشگاه هم با همه‌ی تفاوت‌هاش انگار حرفی واسه گفتن نداشت و فقط ۴ سال همدیگرو نگاه کردیم بدون اینکه بهم بگیم از اینکه در کنار همیم احساس خوشحالی و خوشبختی می‌کنیم، اما می‌دونم هر روز این جمله رو ته دل‌مون زمزمه می‌کردیم که پس کی تموم میشه!

البته دانشگاه بنده خدا این لطف رو در حق‌مون داره و زمان رسیدن به یه غول بی‌شاخ و دم رو به تعویق می‌ندازه ولی من ترجیح دادم به نگاه کردن و حرف نزدن خودم و دانشگاه تو همون ۴ سال پایان بدم و برم تو دل همون غول بی‌شاخ و دم؛ یعنی سربازی.

۲۵ سالم شد و رفتم به سربازی، با کمی حس بردگی و اسیر بودن؛ مجبور بودن به اینکه در فضا و شرایطی که بهم تحمیل شده قرار بگیرم و تخطی از حضور در این شرایط به منزله‌ی واقع شدن جرم نظامی و مجرم بودنه.

تو این شرایط بود که اون جمله‌ی معروفِ پس کی تموم میشه، رنگ واقعی خودش رو اینجوری نشون می‌داد؛ پس کی این سربازیِ بووووووق، سه نقطه، بماند، نگم برات و… تموم میشه!

اما حالا که این مطلب رو دارم می‌نویسم این سربازیِ بماند هم تموم شده و این نیز گذشت، اما حالا دچار یه کمبود بزرگ تو زندگیم شدم؛ اینکه به چه چیزی بگم پس کی تموم می‌شه؟!

زندگی همینه، بودن در شرایط مختلف که ممکنه باب میل باشه یا که نه، اجبار به بودن در این شرایط برات حاکم باشه.

در طول این ۲۱ ماه هر روز خوشحالیم این بود که یه روز دیگه از این ۶۳۰ روز کذایی گذشت اما ته دلم ناراحت بودم از اینکه چه خوشحالیه دردناکی، هر روزی که می‌گذره فرصت‌هایی کشته شده که می‌تونستن مفید باشن و باعث پیشرفت من بشن تو زمینه‌ی کار و زندگیم. اما مجبور بودم به قبول و بودن در این شرایط که اصلا باب میل نیست.

خدمت مقدس (!) سربازی چیزی جز منفی شدن ذهن من نسبت به خیلی از موضوعات هیچ فایده‌ای نداشت و اگه جمع دوستان خوبم در این مدت نبود نمی‌دونم چجوری سپری می‌شد.

ای کاش سربازی فقط همون دو ماه آموزشی بود، به نظرم ۱۹ ماه بعدش فقط علافی و وقت‌کشی محضه.

از اون دو ماه اینجا مفصل نوشتم، اولین پست این وبلاگ. اما اگه بخوام از این ۱۹ ماه بنویسم چیزی جز تکرار و سوختن وقت و نگهبانی از جاهایی که اگه همیشه هم خالی باشه کسی کاری بهش نداره و زبون نفهمی و عقده‌‌گشایی یه عده آدم فرمانده‌نما، نخواهد بود.

فقط به همین کفایت می‌کنم که خدمت سربازی فرق چندانی نداره کجا و چطور انجام بشه، تنها چیزی که مهمه اینه که افرادی که تو این ۱۹ ماه باهاشون سر و کار دارین که در واقع همون فرمانده‌ها میشن، آدم باشن نه یه مشت آدم‌نما عقده‌ای که شما به چشم‌شون یه مشت برده‌ی تو سری‌خور هستین، که با عرض تاسف آدم توشون کم پیدا می‌شه.

خدا رو شکر این دوره از زندگیم هم گذشت و حالا با انرژی بیشتر تصمیم دارم به برنامه‌هام برسم و در کنار دوستای خوبم تو زرین‌پال باعث رشد و پیشرفت خودمون و زرین‌پال بشیم.

مطمئنا دیگه چیزی نیست که بخوام بهش بگم پس کی تموم میشه، چون از حالا به بعد هر کاری که انجام میدم با خوشحالی و هدفمند برای رسیدن به نتیجه‌های هیجان‌انگیزه.

مثل همین پروژه‌ی بازی‌سازی که با دوستانم شروع کردیم و بخش داستان بازی بر عهده‌ی منه. مثل همین ایده‌ای که برای نوشتن یه کتاب در ذهن دارم باید به زودی شروع به نوشتنش کنم. مثل همین عمیق شدن و دقیق شدن تو کارم برای زرین‌پال و پروژهای دیگه؛

و مثل همین وبلاگ دوست‌داشتنیم که مدت‌ها بود براش مطلبی ننوشته بودم و نوشتن برام سخت شده بود تا الان که این مطلب رو نوشتم و از حالا به بعد می‌خوام فقط بنویسم و زندگی کنم چون چیزی وجود نداره که بهش بگم پس کی تموم میشه، مگه اینکه این جمله رو به زندگی بگیم!

در

۵۵ پاسخ به “پس کی تموم میشه!”

 1. مسلم میرزایی Avatar
  مسلم میرزایی

  محمد عباسی فرد عزیز، پایان سربازی یک شروع تازه برای شماست امیدوارم این شروع بهترین شروع زندگی شما باشد. و اینکه چه زیبا گفتی «… و از حالا به بعد می‌خوام فقط بنویسم و زندگی کنم چون چیزی وجود نداره که بهش بگم پس کی تموم میشه» پس خیلی ساده بنویس تا اتفاق بیافتد

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   ممنونم جناب میرزایی عزیز و دوست‌داشتنی 🙂 نظرات شما همیشه در عین لطف و محبت پر از انگیزه و انرژی هست و بازم ممنونم.

 2. امین هاشمی Avatar
  امین هاشمی

  عه تموم شده
  من اول اون یکی پست رو خوندم
  پس همدرد نیستیم دیکه 😀
  ولی جالبیه این متن این بود که وقتی بهش فکر میکنم میبینم مدرسه چ مسخره و طولانی بوده ها
  ولی انصافا دانشگاه پس کی تموم میشه نداره
  هم خوبه هم مفید و هم انسانی
  آزادی داره لااقل
  بردگی سربازی یه اشغال دیکه اس

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   :))
   آره خدا رو شکر دیگه تموم شد رفت ولی به چه قیمتی!؟ دانشگاه رو قبول دارم و یکی از دلایلی که از دانشگاه هم اینجوری نوشتم واسه این بود که من دانشگاه پیام‌نور درس خوندم و دانشگاه پیام‌نور خیلی حس دانشجو بودن و حواشی‌های پیرامونش رو برای آدم نداره.
   بازم مرسی واسه به اشتراک گذاشتن نظرت 🙂

 3. افشين عابديني Avatar
  افشين عابديني

  محمد جان.من سرباز ارتشم.جای بسیار بدی.مرخصی که اصلا حرفشو نزن.فقط نمیدونم پس کی تموم میشه.ولی اصلا نمیشه سربازیو با مدرسه و دانشگاه مقایسه کرد.

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   امیدوارم هرچه زودتر این دوره اجباری برات زودتر تموم بشه و تو هم مثل من راحت بشی، اونکه صد در صد 🙂

 4. رسول سرباز Avatar
  رسول سرباز

  من الان که دارم این متنو می‌نویسم هفتادروزازسربازیم مونده نمی‌دونم دیگه چیکار کنم تواین شرایط دارم دیوونه میشم یعنی تموم میشه…

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   رسول جان راستش معمولا وقتی یک سال از خدمت میگذره، ادامه‌‌ی اون واقعا رو اعصابه چه برسه به روزای آخر، تموم میشه بالاخره…

 5. نیک سیما Avatar
  نیک سیما

  سلام شبتون بخیر من ی کنکوریم..همیشه از بچپی میگغتم کی برسه کنکور بدم پزشکی بخونم و برم به مردم خدمت کنم شاید باورتون نشه من ختی تو بچگیام کارتونم نیگا نکردم و میگفتم تو بابد بزرگ فک کنی و حتی تو تابستونای راهنماییم درس میخوندم!!!!ولی الان سال کنکورمه و دارم تلاش میکنم اما ی چیزی حالمو بد میکنه اغلب… اون اینه که اپه نرسم به هدفم ~~؟؟؟ ای خداااااا

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   سلام، وقت شما هم بخیر
   راستش من به یه چیز ایمان دارم، اگه برای یه هدفی بجنگی قطعا بهش می‌رسی. پدر یکی از دوستان من تو دوران راهنمایی تصمیم میگیره که باید برای تولد ۴۰ سالگیش برای خودش یه ماشین بنز کادو بخره. تولد ۴۰ سالگیش میشه و یه بنز برای خودش کادو می‌خره. این آدم از همون دوران راهنمایی که ما ته آینده‌نگری‌مون خرید دوچرخه بود، یه کسی اینجوری فکر میکرده و براش جنگیده و بهش رسیده.
   پس حالت خوب باشه و مطمئن باش به هدفی که داری، با پذیرش همه‌ی سختی‌هاش، بهش می‌رسی.
   مرسی واسه نظرتون

 6. کارن Avatar
  کارن

  واقعا سربازی سخته، واقعا بطالت گذروندنه،همش استرس و دلشوره و هر روز میگی پس کی تموم میشه

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   دقیقا همینه متاسفانه و کاریش نمیشه کرد. ایشاالله واسه همه زودتر تموم بشه

 7. رضا کا Avatar
  رضا کا

  خدایا شکرت که تموم شد، هیچوقت فکر نمیکردم یه روزی تموم شه!

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   ایول رضا جان، تبریک میگم بهت، بهترین آرزوها رو برای روزای فوق‌العاده‌ی پیش رو برات دارم

 8. مهدی احمدیان Avatar
  مهدی احمدیان

  من امروز خدمتم تموم شد و واقعا دلم برای سربازی تنگ شده دوران بی دغدغه بزرگترین دغدغت این بود که نکنه امروز نگهبان باشم یا اینکه خدمتم به قول شما کی تموم میشه ولی وقتی از پادگان بیرون اومدم و امدم خونه همه دوستان و خانواده به چشم یه بی کار میدیدن تورو و ازت روز اول ازادی انتظار شغل و کار دارن ولی خلاصه بیرون از داخل پادگان وضع بدتره و بیرون دغدغه های فکری بیشتر!

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   راستش این حس مشترکی هست که تو اکثر هم خدمتی‌هام بعد از تموم شدن خدمت میدیدم و همین چیزی که میگی رو میگفتن، من شانس بزرگی که داشتم به خاطر متاهل بودنم تهران خدمت میکردم و بعد از ظهر تا شب رو میرفتم شرکت سرکار و این حس برای من کمتر بود. اما زندگی همینه مهدی عزیز، قطعا اتفاق‌های خوبی برات میافته با تلاش خودت. ارادت

 9. علی Avatar
  علی

  من الان سربازم هرروز از خودم و این زندگی متنفر میشم شب که میخوابم از خدا میخام صبح بیدارم نکنه و منو ببره پیشه خودش . واقعا حالم بد میشه . منم همش میگم پس کی تموم میشه ولی تموم نمیشه . الان ۱۵ ماه دیگه دارم نمیدونم با این ادمای دورم که تو سربازی باهاشون برخورد دارم چجوری سر کنم . واقعا دیگه بریدم

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   علی جان تمام حرف‌هات رو عمیقا میفهمم و درک می‌کنم اما چاره‌ای نیست و باید بگذره، ایشاالله خیلی زود میرسه و خاطره‌اش می‌مونه برات، قوی باش…

  2. مارکو Avatar
   مارکو

   الان تموم کردی دادا

 10. حسام Avatar
  حسام

  سلام من و داداشم سرباز نیروی زمینی ارتش هستیم .با داداشم با هم پست کردیم و یه جا داریم خدمت می کنیم خدارا شکر ۲۲۲ روزش گذشته و بعد از ۸۰ روز امدم مرخصی به من که بد نمی گذره با اینکه دیزل پستیم و سر توپ هستیم وتو منطقه عملیاتی خدمت می کنیم ….هر شب توی خواب وقتی بیدارم می کنند و می گن بیا سر پاس می گم می گذره یا به قول معروف چون می گذرد غمی نیست …نبود ۳۵۴ روز دیگه

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   سلام حسام جان
   دمت گرم که برام کامنت گذاشتی و انقدر صمیمانه و مشتی نوشتی، دلم واسه نبود کشیدن‌ها تنگ شده بود و دمت گرم
   نکته همینه و همیشه میگذره و میشه خاطره و تجربه.
   ایشاالله به زودی و خیریت تموم میشه خدمتت
   بازم ممنون از نظرت
   مخلصیم

 11. حسام Avatar
  حسام

  سلام من تازه وارد ۱۰ ماه شدم ایشالله این ۹ ماه مونده هم بگذره به سلامتی تموم شه

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   سلام حسام عزیز
   تجربه‌ای که من دارم اینه که معمولا یک سال اول خوب میگذره، اما بعد از ماه ۱۲ و ۱۳ به خاطر تکراری شدن همه چیز و گاهی ترخیص دوستان قدیمی، ۶-۷ ماه آخر سخت‌تر میگذره، اما مهم اینه که میگذره و تموم میشه و خاطره میشه. ایشاالله این ۹ ماه هم به خوبی و خیریت و سلامتی تموم میشه.
   دمت گرم

 12. حسام Avatar
  حسام

  سلام ماه ۱۳ ام خدمت هم نصف اش رفت امروز بعد از ۷۰ روز امدم مرخصی ….نبود ۱۸۴ روز دیگه تا خداحافظ ارتش

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   سلام حسم جان
   تو این نبود کشیدن‌ها کلی حرف هست و میفهمم. ایشاالله زودتر بگذره و تموم شه
   دمت گرم

 13. حسام Avatar
  حسام

  سلام امروز روز اخر مرخصی هست و کما زدم برای برگشت ای خدا این ۱۷۰ روز مونده را یه هل بده و بگذره …

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   سلام حسام جان
   دمت گرم واسه کامنت و ایشاالله خیلی زود تموم میشه و میگذره، آخراش واقعا سخت میگذره اما میگذره…

 14. Ashkan Avatar
  Ashkan

  ۴۲ روز دیگه نبووود؟ ارتش نیرو زمینی تمام
  دارم دیونه میشم همه برجام با کسری رفتن من موندم و این پادگان بی صاحاب شده…
  ااااصلا نمیگذره خیلی سخته دیونه شدم دیگه واقعا
  دیگه جمله چون میکذرد غمی نیستم منو اروم و قانع نمیکنه

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   اشکان جان راستش حال و روز این روزای همه‌مون بد هست، حالا من فکر میکنم برای سربازها چقدر این روزها می‌تونه بدتر باشه و می‌دونم برای تو هم همینه. امیدوارم خیلی زود بگذره و تموم شه.
   دمت گرم

 15. حسام Avatar
  حسام

  سلام بعد از ۷۰ روز امدم مرخصی ماه ۱۶ام خدمت هم نصف شد …این حضور خیلی سخت بود ولی زود گذشت اگر به خاطره کار اشتباهی که کردم اضاف نخورم که خدا کنه نخورم نبود ۱۰۷ روز دیگه

 16. حسام Avatar
  حسام

  سلام بعد از ۷۰ روز امدم مرخصی ماه ۱۶ام خدمت نصف شده اگر به خاطر کاری که کردم اضاف نخورم که خدا کنه نخورم نبود ۱۰۶ روز دیگه

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   سلام حسام جان، ایشاالله این نبووووود کشیدن‌ها تموم میشه زود، دمت گرم

 17. علی اصغر Avatar
  علی اصغر

  سلام من هوانیروز ارتش در کرمانشاهم ۹ ماه دیگه مونده فقط میدونم که میگذره و میگم خدایا فقط بگذرون تا آزاد شم ازین قفس …

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   سلام علی جان. اول از همه ایشاالله هرجا هستی سلامت باشی. آره واقعا همینه، من خودم هم فقط میگفتم این نیز بگذرد و گذشت. ایشاالله به زودی تموم میشه و خلاص.

 18. مهدی Avatar
  مهدی

  ۱۷۴ روز دیگه از این خدمتم مونده پوففف واقعااا سخته دیگه اعصابم نمیکشه بخوام دوباره برگردم سر خدمت کی تموم میشههه

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   مهدی جان کاملا میفهمم وقتی میگی اعصابم نمیکشه بخوام دوباره برگردم. میگذره…

 19. حسام Avatar
  حسام

  سلام امروز امدم پایان دوره اخ چه کیفی می ده نبود ۲۲ روز تا خداحافظ نیرو زمینی

 20. حسام Avatar
  حسام

  سلام باورم نمی شه تموم شد با همه ی خاطرات تلخ و شیرین با همه دیزل پست دادن ها …ارتش تمام

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   به به، به سلامتی حسام جان، تبریک میگم بهت، پیش به سوی روزای بهتر…

 21. حمید Avatar
  حمید

  این متن رو که الان می‌نویسم.دقیقا ۱۹۸ روز از خدمتم مونده به امید خدا
  ولی واقعا سربازی یعنی علافی و بردگی

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar

   حمید جان ایشاالله خیلی زود خلاص میشی و تموم میشه به امید خدا
   دمت گرم

 22. اجمین Avatar
  اجمین

  من یک ارمنی و دینم مسیحی است ولی به علت به دنیا آمدن در ایران مجبور شدم به خدمت سربازی بروم تا بتونم پاسپورتم را بگیرم و بروم کشور خودم
  من الان در ۱۶ ماه خدمت هستم و جز اولین دوره سربازنی که خدمت شد ۲۴ ماهه و الان ۸ ماه دیگر مونده از خدمتم و واقعا دارم دیوونه میشم و هر دقیقه دارم به خودم میگم کی تموم میشه

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar
   محمد عباسی‌فرد

   اجمین عزیز قبل از هر چیز خیلی خیلی عذرخواهی می‌کنم که انقدر دیر دارم به کامنتت جواب میدم و من رو ببخش بابت این موضوع
   واقعیت نمیدونم چی بگم در رابطه با داستان تو و سربازی که جز کلافگی و ناراحتی چیزی نداره
   امیدوارم خیلی زود تموم شه این داستان و ادامه مسیر زندگیت رو به بهترین شکل سپری کنی
   ممنونم ازت بابت نظرت
   خیلی مخلصیم

 23. علی Avatar
  علی

  ۲۰۰ روز مونده، یه روز اگه تموم شده بود میام می‌نویسم اینم تموم شد…..

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar
   محمد عباسی‌فرد

   علی جان دمت گرم برای کامنت
   ایشاالله به خیریت و خوبی، خیلی زود تموم میشه و کامنت اینم تموم شدت رو میبینم اینجا
   مخلصیم

   1. علی Avatar
    علی

    اینم تموم شد🥳🥳

    1. محمد عباسی‌فرد Avatar
     محمد عباسی‌فرد

     خیلی تبریک میگم علی جان
     چقدر خوب که این خبر خوب رو اینجا گفتی و به اشتراک گذاشتی
     خیلی مخلصیم

  2. حسین Avatar
   حسین

   سلام آقا محمد واقعان نمیدونم چی بگم اومدن خدمتو کردن ۲۴ ماه الان دیگه واقعان کی تموم میشه این خدمت باید از فکرت بیرون کنی الان ۱۲ ما خدمت کردم واقعان موندم با خودم چطوری ۱۲ ماه دیگه خدمت کنم

   1. محمد عباسی‌فرد Avatar
    محمد عباسی‌فرد

    سلام حسین جان
    خیلی مخلصیم
    من واقعا شرمنده‌ام که انقدر دیر دارم جواب میدم، واقعا ببخشید
    امیدوارم این ۱۲ ماه مون باقی هم به خیریت و سلامت سپری بشه و خبر پایان خدمتت رو اینجا کامنت کنی

 24. مارکو Avatar
  مارکو

  یادگاری ۱۴۰۲/۰۹/۱۶ علی اصغر پ خ مرداد ۱۴۰۲
  یعنی خدمت منم تموم میشه؟؟؟

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar
   محمد عباسی‌فرد

   تموم میشه ایشالله
   دمت گرم برای کامنت

 25. حسین Avatar
  حسین

  ۱۸ ماه خدمتم….یعنی خدمت منم تموم میشه

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar
   محمد عباسی‌فرد

   تموم میشه حسین جان، کامنت خدمتم تموم شد رو ازت می‌خوام که برام ارسال کنی به زودی، مرسی ازت

 26. آرمین Avatar
  آرمین

  ۲۶روز
  میدونی ۱۸رفتم
  کسی بال سرم نبود افتادم شهر خودم
  باید معاف میشدم ولی کسی نبود بهم بگه،
  رسیدم تهش اما تهی که بی پایانه
  الان بهم سخت میگذره نه مادریی نه پدری
  ارتشم.
  این ۲۶روز یه طرف کل خدمت یه طرف الان شده ۲۰سالم
  حالا بدو دنبال کار
  ….. این داستان ادامه دارد

  1. محمد عباسی‌فرد Avatar
   محمد عباسی‌فرد

   آرمین عزیز داستان زندگی همینه، به قول خودت ادامه داره… فقط و فقط مراقب خودت باش، این نیز بگذرد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *